Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Sněm SPD: trh práce je bariérou průmyslu

 

Tradiční sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR pořádaný na úvod Mezinárodního strojírenského veletrhu zhodnotil celé čtyřleté funkční období dosluhující vlády i stav českého průmyslu a ekonomiky.


V Rotundě pavilonu A se sešlo 400 podnikatelů a zástupců průmyslových firem, předseda vlády, čtyři ministři, zástupci politických stran a další významní hosté.  Úvod patřil ocenění dvou osobností. Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPD) slavnostně uvedl do Galerie osobností českého průmyslu Jana Rýdla, předsedu správní rady společnosti TOS Varnsdorf. Ocenění za přínos pro rozvoj průmyslu a regionů poté převzal Jiří Rosenfeld, předseda představenstva společnosti Slovácké strojírny, která má po celé České republice sedm výrobních závodů s celkem 1300 zaměstnanci a 85 % své produkce vyváží.

Zásadní hodnotící projev přednesl prezident SPD Jaroslav Hanák, který poděkoval firmám a jejich zaměstnancům za úspěšný vývoj ekonomiky. Konstatoval, že průmysl i HDP rostou díky jejich dobré práci. „Tato země je evropský tygr a vy na tom máte zásluhu,“ řekl doslova. Vládu pochválil za posun v legislativě, konkrétně za zákon o veřejných zakázkách a novelu insolvenčního zákona, ocenil také naplňování státního rozpočtu. V oblasti školství vyzdvihl povinnou maturitu z matematiky a přijímací zkoušky na maturitní obory, přivítal také zajištění finančních prostředků na aplikovaný výzkum nebo jmenování koordinátora digitální agendy. Zlepšení vidí i v proexportní podpoře ze strany státu, který neváhal organizovat desítky misí i do náročných teritorií, kde se byznys bez politické podpory těžko prosazuje.

Naopak kriticky vidí stav dopravní infrastruktury, kdy se za čtyři roky podařilo postavit jen 35 kilometrů nových dálnic, a zaostalost v oblasti digitalizace a eGovernmentu. Problémem limitujícím rozvoj průmyslu pak je zejména situace na trhu práce, kde chybí více než 200 tisíc zaměstnanců. Jaroslav Hanák v této souvislosti poděkoval vládě, že se snaží řešit nedostatek pracovní síly pomocí Režimu Ukrajina nebo projektem regionální mobility. Ocenil také spolupráci s Vězeňskou službou, díky níž je dnes zaměstnáno 60 % vězňů, ale situaci na trhu práce to podle něj neřeší. „Je potřeba přivézt ekonomické migranty ze zemí jako Ukrajina, Bělorusko, Moldávie, Mongolsko nebo Vietnam,“ míní Jaroslav Hanák.

Na jeho vystoupení reagoval premiér Bohuslav Sobotka, který přijal většinu kritiky a mj. informoval o novém směřování investiční podpory. „Naše vláda zahájila diskuzi o změně systému investičních pobídek a ministerstvo průmyslu připravuje návrhy, které bude moci využít příští vláda při změně legislativy. Cílem by mělo být soustředit podporu na výroby s co nejvyšší mírou přidané hodnoty, na investice spojené s vývojem a inovacemi, a více zpřístupnit investiční povídky pro střední a malé firmy. Strategickým cílem by mělo být posunout ekonomiku od ekonomiky založené na komparativní výhodě levnější práce k ekonomice založené na průmyslové výrobě a službách s vysokou mírou přidané hodnoty,“ prohlásil premiér na sněmu SPD.

Na sněmu vystoupili také podnikatelé s konkrétními podněty k přítomným ministrům a jejich náměstkům. Téměř všichni diskutující ocenili vysokou kvalitu letošního MSV, který odráží výsledky českého průmyslu i celé ekonomiky. „Jako premiér jsem na MSV a sněmu SPD již počtvrté v řadě. Jsem rád, že je letošní veletrh úspěšný, protože úspěch brněnského MSV odráží úspěšnost české ekonomiky. Pokud je na strojírenském veletrhu v Brně dobrá nálada, odráží to dobrou a proinvestiční náladu v celé ekonomice,“ konstatoval Bohuslav Sobotka a Jaroslav Hanák ho doplnil: „Jsem šťasten, že se sněm tak jako vždy koná při MSV, a jsem rád, že je výstaviště plné. Především politici by si měli veletrh prohlédnout a vidět, jak vypadá český průmysl, jak vypadá průmysl 4.0 a jaká je budoucnost této země. Letošní MSV je mimořádně úspěšný tím, že tady je 1610 firem z 32 zemí, a dokazuje, že se naše firmy posunuly v průmyslu 4.0 hodně daleko. Kdo si veletrh projde, uvidí robotizaci a práci robotů naživo. Věřím, že v našich firmách budou roboty přínosem a do budoucna pomohou řešit nedostatek pracovníků.“

Datum: 10.10.2017 18:00:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště