Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Sněm SPD byl slavnostní a česko-slovenský, průmyslníci dali vládě šest úkolů

 

Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, který tradičně zahajuje Mezinárodní strojírenský veletrh, se mimořádně konal za účasti premiérů České i Slovenské republiky. Jednání se zaměřilo na šest klíčových oblastí, ve kterých by česká vláda měla pomoci podnikatelům: omezení byrokracie, digitalizaci, dopravní infrastrukturu, vyšší vzdělanost, podporu exportu a také inovací.


Česká republika zůstává v žebříčku konkurenceschopnosti na 31. místě na světě, ale podle prezidenta SPD Jaroslava Hanáka správně patří do první dvacítky. Přiblížit by ji tam mohly kroky, ke kterým vládu vyzval dnešní sněm. „Do dvacítky nejvyspělejších zemí světa vede několik cest. Na prvním místě je to omezení byrokracie, aby se snížila administrativní zátěž podnikatelů,“ zdůraznil Jaroslav Hanák. Jak ve svém vystoupení připomněl slovenský premiér Peter Pellegrini, v tomto ohledu zaostáváme i za našimi východními sousedy. Zatímco slovenští podnikatelé stráví činností související s byrokratickou zátěží v průměru 222 hodin ročně, u českých podnikatelů je to dokonce 233 hodin.

Druhou klíčovou oblastí je digitalizace. Stát by měl vytvořit podmínky pro digitalizaci průmyslu, aktivně se zapojit do tvorby evropské legislativy pro digitalizaci, urychlit výstavbu infrastruktury pro vysokorychlostní internet a také zavádění eGovernmentu. „Už je za minutu dvanáct. Bez digitalizace státní správy země nenaskočí do rychlíku konkurenceschopnosti a mezi evropskými zeměmi jsme vážně pozadu,“ uvedl prezident SPD.

V oblasti dopravní infrastruktury byla vláda pochválena za dotace na opravy silnic druhé a třetí třídy, ale kritizována za ostudně pomalé tempo výstavby dálniční sítě a stále odkládaný záměr výstavby jezů na Labi. V oblasti školství klade SPD důraz na podporu technického a duálního vzdělávání. Jako nedostatečnou hodnotí podporu exportu, protože cesty představitelů vlády mimo Evropu v posledních měsících prakticky ustaly. Naopak za dobrou zprávu Jaroslav Hanák označil navýšení podpory vědy, výzkumu a inovací.

Diskuse se nevyhnula ani kritické situaci na trhu práce, kde podle SPD chybí 313 tisíc zaměstnanců. „Tento stav je největší bariérou rozvoje našeho podnikání,“ konstatoval Jaroslav Hanák, který se dlouhodobě zasazuje o urychlení procesu přijímání pracovníků ze zemí jako Ukrajina, Moldavsko nebo Srbsko. Svaz v této souvislosti varoval před chystaným zrušením třídenní karenční doby pro vyplácení náhrady mzdy v nemoci, které povede k růstu dočasné pracovní neschopnosti. Podle viceprezidenta SPD Jana Rafaje by pak firmám mohlo chybět dalších až 40 tisíc zaměstnanců. Aby se omezilo zneužívání nemocenské, požaduje SPD počkat se zrušením karenční doby na plošné spuštění e-neschopenky.

Letošní Sněm SPD byl výroční a vedle slovenského premiéra se jej zúčastnili také další představitelé slovenské vlády a průmyslových svazů. Slovenské firmy trápí obdobné problémy jako český průmysl v čele s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. Mzdy na Slovensku rostou rychleji než produktivita práce, což firmy silněji motivuje k investicím do automatizace a robotizace.

Datum: 1.10.2018 19:30:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště