Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

ŠKODA AUTO představí na MSV využití digitálních dvojčat

 

V rámci projektu Digitální továrna 2.0 v hale F představí ŠKODA AUTO (stánek č. 109) možnosti využití digitálních dvojčat ve výrobě.

Na nové lisovací lince ŠKODA AUTO ve spolupráci s firmou Foxon zavedla systém chytré údržby, Smart Maintenance, za který získala od sdružení CACIO ocenění IT projekt roku 2018. Systém se dále rozvíjí a přidává se i nový typ digitálního dvojčete kompletních budov na platformě od společnosti Twinzo. Ve spolupráci s firmou Cerebrica (také vystavovatelem v rámci projektu Digitální továrna) se plánuje využití umělé inteligence, která bude v datech vyhledávat vzory chování jednotlivých komponent a z nich určovat jejich stav – podobně, jako lékař diagnostikuje stav pacienta. To pomůže lépe plánovat údržbu zařízení a zvyšovat jejich dostupnost.

Dalším systémem, který se firma ŠKODA AUTO snaží zavést, je kritické plánování výroby lisovny. Systém umožňuje optimálně plánovat výrobu tak, aby na skladě vždy byla zásoba všech lisovaných dílů na dva dny výroby. Bere přitom ohled na kapacitu lisovny, dobu potřebnou na přípravu nástrojů, minimální výrobní dávky a také na potřebu údržby zařízení a nástrojů. Při poruše dokáže výrobu přeplánovat tak, aby se zásobování návazných výrobních úseků nezastavilo.

Pro management energií jsou plánována digitální dvojčata jednotlivých výrobních hal. Očekává se, že aktuální data umožní rychle zjistit případné odchylky a řešit úniky tepla, vody, tlakového vzduchu nebo jiných médií. Digitální dvojčata však mají mnohem širší možnosti využití: např. pro dispečink svozu odpadu z areálu nebo pro plánování údržby střech budov.

Lukáš Kousal z firmy ŠKODA AUTO bude o projektech digitalizace hovořit také v rámci série rozhovorů Digitální Stage dne 4. 10. ve 14:15 hodin. Živý přenos z výstaviště bude dostupný na Elektrika.tv a článek o využití digitálních dvojčat ve firmě ŠKODA AUTO najdete v časopise Automa (v tištěné podobě bude k dispozici na veletrhu a v digitální na www.automa.cz).

 

Datum: 27.9.2022 6:46:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště