Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Siemens na MSV 2015 představuje digitalizaci ve výrobě obráběcích strojů

 

Společnost Siemens prezentuje na MSV 2015 řešení v oblasti současného strojírenského průmyslu na cestě za Digitální továrnou. Virtuálně uvede do provozu model obráběcího stroje z legendární stavebnice Merkur, která napodobí činnost skutečného stroje, a pomocí funkce Run MyRobot ukáže jednoduché řešení pro připojení průmyslových robotů k obráběcím strojům. Na stánku č. 021 v pavilonu P mohou návštěvníci zhlédnout expozici s hlavním tématem virtuální zprovoznění.

„Na veletrhu jsme se nikdy nebavili o konceptu, vždy jsme ukazovali stroje, nové produkty a řešení pro oblast obráběcích strojů. To platí i dnes, ale ve spojení s digitalizací. Snažíme se veškeré naše novinky v produktové oblasti výrobních nástrojů představit v zapojení do digitálního světa. Nemluvíme jen o vizích budoucnosti, máme řešení v rámci konceptu Digitální továrny, které dokážeme aplikovat do světa obráběcích strojů a dodávat našim klientům,“ vysvětluje Ing. Jiří Karas, Ph.D., ředitel obchodního úseku Řídicí systémy a pohony pro obráběcí a speciální stroje (MC) Siemens. Důvod k digitalizaci je jednoduchý. „Rostoucí globální konkurenční tlak nás nutí, abychom se odlišili od ostatních a přinesli svým zákazníkům vyšší hodnoty za méně peněz. Svět průmyslu je obklopen výzvou „jak vyrábět lépe, rychleji a levněji a proto naše zákazníky podporujeme na jejich cestě k Digitální továrně,“ říká Jiří Karas.

Jednou z odpovědí na aktuální trendy výrobního průmyslu a pevným základem pro vývoj Digitální továrny je virtuální zprovoznění, tzv. „digitální dvojče“ – hlavní téma letošní expozice Siemens na MSV 2015. Digitální dvojče je virtuální prostředí, které umožňuje simulaci a optimalizaci veškerých operací souvisejících se spuštěním, provozem a údržbou. To Siemens předvede na modelu obráběcího stroje pomocí stavebnice Merkur. „Na počítači vytvoříme model stroje, který se hýbe přesně tak, jako zamýšlený stroj. Díky nástroji NX Mechatronics Concept Designer, což je systém pro konstruování, dokážeme namodelovat pohyby stroje, pohony, zarážky, koncové spínače apod., a tím na počítači vyzkoušet, jak se stroj bude v různých reálných situacích chovat,“ vysvětluje Ing. Vít Hadáček, obchodně technický poradce MC, Siemens. Simulace tak bude do značné míry odpovídat skutečnosti a zákazník může vyzkoušet návrhy strojů za reálných podmínek a podrobně ověřit vzájemné působení řídicího systému a budoucího stroje už ve fázi vývoje. Virtuálním zprovozněním se zabrání mechanickým kolizím, které mohou způsobit značné škody, další investice a opoždění výroby. Řešení umožňuje zkrácení doby uvedení skutečného stroje do provozu až o 70 %.

Efektivním krokem k Digitální továrně je inovativní, jednoduché řešení Sinumerik Integrate Run MyRobot pro připojení robotů KUKA k obráběcím strojům. Integrované řešení Run MyRobot odpovídá  průmyslový trendům a potřebám na zvýšení produktivity a dosažení plné automatizace. Průmysloví roboti se v průmyslu prosazují stále více a zejm. tam, kde jsou zvýšené nároky na přesnost a kvalitu vyráběných dílů. „Počet robotů nasazovaných ročně v průmyslu se v letech 2009-12 zvýšil o 50 %. Jsou velmi často nasazovány v provozech s vysokými nároky na výrobu. V oboru obráběcích strojů se zvětšuje obliba zavádění robotů především u projektantů strojů, a to pro zajištění automatické výměny nástrojů u větších obráběcích strojů a automatické výměny obrobků u menších strojů,“ uvedl Ing. Tomáš Kopeček, obchodně technický poradce MC, Siemens.

Hlavní výhodou Run MyRobot je, že umožňuje výrobci efektivněji dosáhnout kompletní automatizace výroby za snížených nákladů na proškolení programátora průmyslového robota. Integrované řešení doplňují funkce pro snadnou optimalizaci pracovních procesů na obráběcích strojích, mobilní monitorování stavu a vzdálenou údržbu.

Siemens PLM Software představil  Smart Innovation Portfolio – systém aplikací na podporu všech oblastí inovace. To je hnacím motorem vývoje chytrých výrobků, procesů na jeho výrobu a vybudování digitálního podniku. Výrobky jsou dnes navrhovány a vyráběny jinak, jsou propracovanější, chytřejší a komunikují mezi sebou navzájem. Ve strojírenství se setkáváme se stroji, které inteligentně ovládají sami sebe, nebo vídáme samo-organizující se roboty. „Vyšší komplexnost výrobků s sebou nese nárůst množství systémů, které je utvářejí. Každý výrobce ví, že způsob, jak se odlišit od konkurence je v podílu inovace. Zákazníci mají rádi, když jsou výrobky nejenom pohledné, vysoce funkční, ale taky inteligentní a vhodně integrované do života zákazníka. Ale není to jen inovace výrobku, nýbrž inovace celého procesu vývoje a výroby,“ říká Iveta Verešová obchodní ředitelka Siemens Industry Software.

Siemens přichází s vizí Smart Innovation Portfolio, která je založena na čtyřech pilířích – inteligentní modely obsahující všechny informace potřebné k návrhu a výrobě; zapojení všech uživatelů v rámci životního cyklu výrobku a poskytnutí správných a aktuálních informací kdykoli a kdekoli; udržitelný systém; a integrace virtuálního a skutečného světa výroby a plynulý tok informací mezi těmito světy.

Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v České republice.  Již 125 let je Siemens nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou moderních a inovativních technologií. S počtem 9,2 tisíce zaměstnanců se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Své technologie, produkty a služby dodává zákazníkům ze soukromého i státního sektoru v oblasti energetiky, zdravotnictví, průmyslové a veřejné infrastruktury a informačních technologií. Skupina podniků Siemens v České republice vykázala v obchodním roce 2014 obrat 34,9 miliardy Kč.

Datum: 18.9.2015 18:15:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště