Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
7.-11.10. 2019

Mezinárodní strojírenský veletrh

Seminář o předúpravě povrchů představil i progresivní novinku pro úpravu hliníkových slitin

 

Seminář o předběžných úpravách povrchů dnes přilákal do Administrativní budovy BVV na sedmdesát zájemců. Zaznělo na něm osm odborných přednášek. „Úkolů je celá řada. Mnohdy bez čištění povrchů vůbec nemůže pokračovat další výroba nebo je třeba vyčistit nepřístupná místa zařízení, která s léty ztrácí účinnost. A také chceme technické veřejnosti představit trendy a technologické novinky v našem oboru,“ říká Viktor Kreibich z Ústavu strojírenské technologie strojní fakulty pražského ČVUT, hlavní organizátor semináře a zástupce Centra pro povrchové úpravy.


Seminář přinesl nový pohled na čištění vnitřních povrchů potrubních systémů topných zařízení, výměníků tepla, kotlů či chladičů, kdy k čištění dochází pouze proplachem bez jakéhokoliv způsobu demontáže zařízení. „Ve velice krátké době a hlavně levně i bezpečně můžeme vyčistit vnitřní povrchy od minerálů, rzi a dostat tak zařízení do původního stavu. Řekl bych, že v Česku jde o novou věc, protože především teplárenské bloky nebo energetika, ať už klasická nebo jaderná, potřebuje vyčistit a dostat na plný výkon zařízení, která fungují patnáct, dvacet let - chlazení, topení atd. Ale i v komunální službě, na sídlištích, v bytech a podobně představuje předúprava obrovskou úsporou energie a tepla,“ říká Viktor Kreibich.

Na semináři Viktor Kreibich také upozornil na novou, modifikovanou technologii podle profesora Mamajeva pro povrchovou úpravu hliníkových slitin. Ta je založena na mikroobloukové anodické oxidaci, též označované jako mikroplazmová oxidace. Jde o elektrochemický proces úpravy hliníkových slitin, využívající možnosti řízení fyzikálních parametrů tohoto procesu, především hodnot elektrického proudu a napětí. Výsledkem je extrémně odolná, silná keramická vrstva na hliníkových slitinách s řadou nových funkčních vlastností – mechanických, elektrických, tribologických i optických.  Materiály s takovými vlastnostmi se mohou uplatnit například v letectví, kosmonautice či dalších speciálních výrobách.

„Z vlastností vrstvy vytvořené mikroobloukovou oxidací lze jmenovat především tvrdost až 2000 HV, odolnost proti vysokým teplotám do 2050 stupňů Celsia a další tribologické vlastnosti. Širšímu uplatnění těchto nových povrchových úprav lehkých slitin zatím bránily vysoké výrobní náklady, spočívající hlavně v energetické náročnosti těchto procesů. Modifikovaná technologie podle profesora Mamajeva přináší nové možnosti širokého uplatnění mikroobloukové oxidace ve strojírenství, především v oblasti letectví a automobilového průmyslu u extrémně namáhaných součástí motorů. Tomuto tématu, pravděpodobně i za účasti autora, se budeme věnovat i na 13. mezinárodním odborném semináři, který Centrum pro povrchové úpravy připravuje na 23. a 24. listopad v brněnském hotelu Myslivna,“ dodává Viktor Kreibich.

Datum: 6.10.2016 14:30:00


Současně také

Transport a Logistika
7.-11.10. 2019


ENVITECH
7.-11.10. 2019

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště