Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Se vstupenkou na MSV do Letohrádku Mitrovských s 20% slevou!

 

Pokud v období od 3. – 7. 10. 2016 předložíte na pokladně Letohrádku Mitrovských v Brně vstupenku z Mezinárodního strojírenského veletrhu 2016, získáte 20% slevu na vstupné na výstavu Svět stavebnic a kostek.


Tato výstava v Letohrádku Mitrovských na Starém Brně představí návštěvníkům převážně české (potažmo historické rakouské a německé) stavebnice z období od poloviny 19. století, přes dobu mezi světovými válkami, období socialismu až po současnost zastoupenou snad nejoblíbenější a nejrozšířenější stavebnicí všech dob – stavebnicí Lego.

Průřez historií stavebnic a kostek je založen na sbírce manželů Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou. Nebudou chybět také ukázky stavebnice Merkur i jejich jednoduchých předchůdců jako papírových skládaček nebo dřevěných mechanismů.

Hlavní částí výstavy je veleúspěšný putovní projekt Ing. Arch. Petra Šimra nazvaný Svět kostiček složený z mnoha exponátů čítajících téměř 500.000 dílků ze stavebnice Lego. 

Stěžejní náplní výstavy bude tematická expozice dioramat: Lego město a periferie města, pohyblivé kolotoče v zábavním parku, kolejiště s pojízdnými vlakovými soupravami, dále exkluzivní řada nejmodernějších vlakových souprav, kolejových jeřábů a speciálních technických kolejových vozidel, skulptury, vozový park edice Model Team, modelová řada Technic a další exkluzivní exponáty z řad továrních setů, i „MOC“ tvorby (My own Creation – má vlastní tvorba). Velkým lákadlem může být i filmová tvorba z kostiček, která představí témata The Simpsons, Back of the Future, Ghostbusters – Krotitelé duchů, Wall-E, Star Wars a Mimoni. Tovární sety z různých časových období budou v jednotlivých tematických celcích při vzájemném porovnávání představovat na první pohled patrné proporční, hmotové i estetické rozdíly na časové ose dle roku vydání exponátů a dostupných kostek někdejší produkce společnosti LEGO.

Pro děti bude připraven plnohodnotně vybavený dětský koutek s vláčkodráhou, ke stavění pak kostky Duplo i Classic – Basic. Pro tvorbu kreativních návštěvníků výstavy bude v prostorách dětského koutku umístěn originální Lego hrací stolek. Návštěvníci si mohou také v pokladně výstavy zakoupit vybrané druhy nových stavebnic Lego za skvělé ceny.

Příprava výstavy je značně časově náročná, ale nabídne návštěvníkům velmi zajímavou podívanou na část rozsáhlé sbírky továrních setů (ze sortimentu společnosti LEGO za posledních téměř 40 let její produkce), vlastní „MOC“ tvorby člena československého fóra "kostky.org", který se představuje pod přezdívkou "Peesko" a dále exponáty dalších pozvaných tvůrců. Pro návštěvníky výstavy připravujeme také několik překvapení. Zajisté je na co se těšit!

Výstava má přiblížit stavebnice a hry od 19. po 21. století, tedy to, s čím si hráli a bavili se naši předkové, a čím se aktuálně bavíme my.

Otevírací doba: denně kromě pondělí, 10 – 16 hod. Vstupné: 90 Kč – dosp. os., 65 Kč – senioři a studenti VŠ, 60 Kč – studenti SŠ, 50 Kč – děti ZŠ, 25 Kč – děti MŠ, 20 Kč - foto

Kontakt + rezervace organizovaných skupin nad 10 os.: Mgr. Petr Lukas, vedoucí Letohrádku Mitrovských v Brně; tel.: 605 972 588, e-mail: letohradekbrno@seznam.cz ; www.letohradekbrno.cz


Příběhy Letohrádku Mitrovských v Brně /tajemství a romantika na jednom místě/

Beznohý hrabě Mitrovský

Brněnský letohrádek byl postaven Antonínem Arnoštem – příslušníkem hraběcího rodu Mitrovských – na přelomu 80. a 90. let 18. století. Generálmajor Mitrovský přišel v jedné z válečných akcí o nohu a to bylo důvodem jeho předčasné vojenské penze. Tehdy si za své sídelní město vybral Brno, kde se usadil v rodinném paláci v centru města. V tehdejším hlavním městě Moravy se aktivně zapojil do zdejšího společenského života. Koupil stavovskou usedlost se zahradou na Starém Brně a k tomu ještě dva soukromé pozemky, na kterých v dalších letech vyrostla budova letohrádku. Za ní vznikla menší francouzská zahrada o třech parterech a větší přirozená anglická zahrada /ohraničená vodním tokem Svrateckého náhonu/ s oranžérií a skleníkem na ananasy – prvním v Brně. Na vybudování zahrad i parkových staveb – „přírodní oázy mimo hradby hlavního města na Moravě“ – měl podíl liechtensteinský inženýr Karl Rudczinský, který se podílel především na realizaci lednicko-valtického parku a dále sochař Johann Martin Fischer, taktéž činný u Liechtensteinů.

Na Moravě se Mitrovský podílel na tvorbě kulturního a uměleckého obrazu umírněného osvícenství, dále na reformě studia na šlechtické akademii, stal se také jedním z mecenášů univerzity /resp. vysokého učení/ za jejího krátkého brněnského působení, sbíral umělecká díla a v neposlední řadě byl činný v Salmově lóži svobodných zednářů „U vycházejícího slunce v Orientu“ a dále v lóži "U sjednocených přátel".

Zemřel v r. 1813. 

Architektura a interiéry

Stavební styl je jak pozdně barokní - co se půdorysu a striktní symetrie týče, tak zároveň raně klasicistní. Tehdy byl módní i dekorativní styl Ludvíka XVI., který se projevil zejména v samotných interiérech, z nichž vyniká námětově jedinečná fresková výzdoba s pohledy do vzdálených krajin s četnými exotickými palmami, květinami, ptactvem a další faunou (nechybí například opice), ale i zednářskými symboly. Tyto výjevy jsou dokonale zakomponované do celkové výzdoby, že je návštěvník hned tak neobjeví, ale při pozornějším „zadívání se“, vystoupí do popředí.

Významné návštěvy

Jen málo objektů v České republice se může pyšnit návštěvou hned dvou významných státníků počátku 19. st. – císaře Napoleona Bonaparte a císaře Františka I. Zároveň se v letohrádku scházela brněnská aristokratická smetánka – v rámci oblíbených plesů a bálů, členové zednářských lóží při tajných setkáních, ale i rodinní příslušníci a přátelé Antonína Arnošta Mitrovského během odpočinku.

Příběh novodobý

Od začátku 20. st. sloužil letohrádek jako mateřská školka. Po jejím vymístění v 60. letech došlo komunistické vedení města k závěru poslední zachovalý letohrádek – jako zbytečný – zbořit a uvolnit tak místo pro „nástupiště“ do areálu výstaviště. To si nenechala líbit uměnímilovná starobrněnská obec a oznámila tento záměr francouzskému velvyslanectví, které se s ohledem na návštěvu Napoleona, za věc postavilo a společně s francouzskou vládní komisí tento úmysl odvrátili.

(V letohrádku se uskutečnilo – na sedací soupravě speciálně přivezené z brněnské radnice – jednání mezistátních delegací nad sklenkou koňaku, které vedlo/přispělo ke změně plánu celkové destrukce), informace pouze z ústního podání…

Závěr

Letohrádek Mitrovských v Brně okouzlí každého milovníka historie, cestování, architektonických stylů, ale i romantického dobového prostředí. Jediný letohrádek na Moravě – dříve tzv. zahradní kasino a dominanta zahrady rodiny Mitrovských – nabízí nádherné interiéry, spoustu kulturních a společenských akcí, ale třeba i možnost svatby v zámeckém stylu (a navíc pod palmami), aniž byste museli opustit město.

Příběh budoucí

Návštěvníci se mohou těšit minimálně na 4 výstavy ročně – zaměřujeme se jak na rodiny s dětmi, tak na dospělou populaci vč. seniorů. Velmi oblíbené jsou u nás retro-výstavy.

WWW.LETOHRADEKBRNO.CZ

Datum: 26.9.2016 8:57:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště