Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
5.-9.10. 2020

Mezinárodní strojírenský veletrh

Rusko a české firmy v období sankcí

 

Exportním  příležitostem ve státech SNS byl věnován seminář, který se uskutečnil v rámci doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu Brno. Pořádající agentura CzechTrade se na něm zaměřila především na obchodování v Rusku, Azerbájdžánu a Kazachstánu.

Martin Hlavnička, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Petrohradu mimo jiné uvedl, že severozápad Ruské federace představuje trh o velikosti 13,5 milionů obyvatel. Tato destinace produkuje asi deset procent HDP Ruska, neboť pětimilionový Petrohrad je druhým největším městem této země a čtvrtým největším evropským městem. Připomněl, že současná mocenská elita v Kremlu pochází právě z Petrohradu a na své město nezapomíná. Právě v tomto městě sídlí mimo jiné Ústavní soud RF a připravuje se stěhování sídla největší ruské společnosti Gasprom, která vykazuje zisk větší než roční deficit státního rozpočtu ČR. Právě do Petrohradu proudí značné množství investic. Severozápad Ruska však netvoří pouze Petrohrad, ale deset dalších oblastí, jejichž velikost se pohybuje v řádech 200 000 až 600 000 obyvatel. Jde mimo jiné o Kaliningrad, Archangelsk, Murmansk, Volgdu a Novgorod.

Petrohrad se v současnosti orientuje na automobilový průmysl, je tam zastoupeno šest světových výrobců. Čili přibývá obchod s dodavateli a výrobci komponentů, dopravní logistiky atd. Hlavnička upozornil, že šance pro české firmy jsou spíše v oblasti subdodávek pro větší projekty. Výhodou pro získání těchto zakázek je státní podpora financování a exportního pojištění, neboť české firmy mohou uspět jen díky lepším podmínkám, než nabízí místní konkurence. „Příležitosti jsou dále v oblasti modernizace energetiky a strojírenství, stavebnictví a zemědělství. K perspektivním oblastem patří ekologie a uplatnění nanotechnologií. V Petrohradu podporují investice agentura pro rozvoj a investice Sankt Petěrburg, která je garantem sedmi oborových klastrů a nabízí zahraničním investorům více než 60 průmyslových výrobních zón.  V posledním období v regionu uspěla například společnost TS Plzeň, která dodala hydraulický lis pro volné kování, dále firma ANAJ CZ se svými nástroji nebo G-Team s dodávkami parních točivých redukcí.

Hlavní položku českého vývozu do Ruska dlouhodobě tvoří stroje a přepravní zařízení. V dovozu naopak dominují palivoenergetické suroviny. Všichni si uvědomují, jaké důsledky by pro významné české strojírenské podniky znamenal výpadek jednoho z klíčových odběratelských trhů.  Jak zaznělo na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR v rámci MSV sankce EU proti Rusku  bylo to poslední, co mělo v této kritické situaci přijít. Podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka se zachránila oblast strojírenství, především obráběcích strojů, což je důležitá složka českého exportu. Zdůraznil, že šedesát procent českých firem, členů svazu, se sankcemi zásadně nesouhlasí.

Lze však připomenout, že některé české výrobní společnosti, například Kovosvit MAS v Azově na Donu nebo TOS Varnsdorf v uralském Jekatěrinburgu investují značné finanční prostředky do rozšíření výroby. Její lokalizace do Ruska a následně dalších států Eurasijské unie (Běloruska a Kazachstánu) otevírá tuzemským firmám další možnosti uplatnění svých výrobků a služeb. Samozřejmě ruský stát se bude do budoucna více zajímat o to, aby zakázky financované ze státních zdrojů prioritně získávali domácí podnikatelé, respektive společnosti spřátelených států Eurasijské unie. Preference na některé skupiny výrobků už platí, další se připravují.

Současný obrat obchodní výměny mezi Ruskou federací a Českem (v posledních pěti letech) se již pohybuje kolem 14 miliard amerických dolarů.  Nejde pouze o objem. Kvalitativně se směrem k sofistikovanějším a komplexnějším výrobkům změnila i struktura českých dodávek. Výrazně posílil podíl finálních produktů.

Datum: 30.9.2014 15:44:00

Současně také

IMT
5.-9.10. 2020


FOND-EX
5.-9.10. 2020


WELDING
5.-9.10. 2020


PLASTEX
5.-9.10. 2020


PROFINTECH
5.-9.10. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště