Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Roboty zastupují pracovníky na výrobních linkách

 

Kooperativní robotice jako nejrychleji rostoucímu segmentu v oboru průmyslové automatizace se věnovala veletržní konference „Robot a člověk v jednom týmu“ pořádaná Fórem průmyslové robotiky. Generálním partnerem byla společnost Universal Robots a novinky představily také partnerské firmy ABB, Mitsubishi Electric a Stäubli Systems.


Kooperativní robot – tzv. cobot – je bezpečným spolupracovníkem člověka v řadě továren a díky cenové dostupnosti a relativně snadné implementaci se uplatňuje i u menších výrobců, pro které je jiná forma automatizace zatím nedostupná. „Cílem této konference je ukázat, že i menší a středně velké firmy si dnes mohou dovolit automatizaci prostřednictvím robotických ramen, což ještě před pár lety nebylo možné,“ říká organizátor konference „Robot a člověk v jednom týmu“ Jan Homola. Tito mechatroničtí spolupracovníci člověka jsou většinou lehčí, levnější než klasické roboty a také jednodušší na zavedení. „Sami jsme měli od společnosti Universal Robots před dvěma lety půjčeného robota, a byť nejsme specialisté, zvládli jsme ho sami naprogramovat a zprovoznit,“ říká Jan Homola a upozorňuje, že samotná pořizovací cena průmyslového robota bývá pouze části celkové investice, protože implementace velkého automatizovaného řešení je velmi drahá a časově náročná záležitost. Proto je příchod cenově dostupných a snadno implementovatelných robotů takovým průlomem. „I menší firmy si dnes mohou dovolit robota, který se jim do půl roku splatí, protože může běžet na tři směny a nepotřebuje  servisní zásah desítky tisíc hodin. Výhodou je flexibilita těchto robotů, která může řešit současný nedostatek pracovníků. Naprogramovat robota na konkrétní úkon na výrobní lince, aby nahradil momentálně chybějícího pracovníka, trvá třeba jen desítky minut,“ popisuje Jan Homola. Ceny těchto kooperativních robotů začínají už na půl milionu korun a díky vysoké flexibilitě mohou ve firmách řešit i aktuální deficit pracovních sil.

Klíčovou otázkou spolupráce robota s člověkem je bezpečnost. Aby se roboty osvobodily z bezpečnostních klecí, musely se vybavit řadou senzorů zaručujících, že nedojde ke zranění člověka. Kooperující roboty sledují pohyby člověka a při kontaktu s ním se zastaví, vnímají také působící síly a reagují na ně, některé s člověkem navazují oční kontakt. Kolega robot třeba odlehčí břemeno, se kterým člověk manipuluje, nebo se nechá člověkem navádět ručním polohováním. Vyšším stupněm spolupráce je, když robot vyjadřuje souhlas či nesouhlas s požadovanou akcí a komunikuje s člověkem formou souhlasného dotyku či pohybu.

Tyto trendy představila veletržní konference „Robot a člověk v jednom týmu“, kde přednášeli zástupci předních výrobců kooperativních robotů v čele se společností Universal Robots. Tato dánská firma je dnes pravděpodobně největším dodavatelem jednodušších kooperativních robotů a nabízí tři velikostní verze „cobotů“ s šestiosým ramenem a opakovatelnou přesností 0,1 mm. Dále zde vystoupili zástupci partnerských firem se širším výrobním záběrem. ABB dodává známého kooperativního robota YuMi, který je velmi kompaktní, lehký a snadno se ve výrobě přemontuje tam, kde je ho právě potřeba. Jeho konstituce připomíná lidská ramena a i svou velikostí je předurčen nahrazovat člověka na výrobní lince, například při jemné montáži elektrotechniky. S menšími roboty dnes přicházejí na trh také společnosti Mitsubishi Electric a Stäubli jako hegemoni v oblasti klasické těžké robotiky. Příkladem je robot TX2-60 švýcarského výrobce Stäubli, který se na první pohled neliší od těžkých průmyslových robotů zavřených v klecích, ale díky bezpečnostním senzorům spolupracuje s člověkem v náročných provozech, kde se uplatní jeho voděodolnost a vysoký výkon.

Datum: 12.10.2017 10:30:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště