Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Robot YuMi pomůže českému průmyslu

 

Společnost ABB v české premiéře představuje novinku YuMi®, prvního robota na světě, který dokáže spolupracovat s člověkem. Unikátní exponát si návštěvníci MSV prohlédnou přímo v chodu v pavilonu G2.


Jméno YuMi vychází z anglické podoby spojení „ty a já“, protože jde o skutečně přátelského pomocníka člověka. Robot je určen pro práci na montážních linkách a poradí si i s velmi malými součástkami. Dokáže spolupracovat s člověkem na stejných úkolech při zachování maximální bezpečnosti, takže nemusí být oddělen žádnou ochrannou mříží. Dvojice jeho paží s měkkým polstrováním věrně kopíruje lidské pohyby a schopnosti, což je při stále žádanější montáži drobných součástí potřeba. Například v oblasti elektroniky poptávka po výrobcích prudce vzrostla a převýšila nabídku kvalifikované pracovní síly, kterou právě Yumi může pomoci nahradit.

Robot s lidskými rozměry má univerzální systém podávání součástí, lokalizaci součástí založenou na kamerovém systému, jednoduché programování učením, moderní přesné ovládání pohybu a především bezpečnou konstrukci. Jestliže YuMi zaznamená neočekávanou kolizi například s lidským spolupracovníkem, dokáže svůj pohyb zastavit v řádu milisekund. Funkčnost pak lze obnovit stejně snadno, jako když stisknete na dálkovém ovladači tlačítko „play“, a neexistují žádná místa, kde by mohlo dojít k přiskřípnutí, takže při pohybu robota a manipulaci se součástmi nemůže dojít ke zranění ani škodám.

„Je mi velkým potěšením slavnostně představit dlouho očekávaného robota YuMi právě na MSV v Brně. Skutečně je to první robot spolupracující s člověkem a jsme nadšeni novými možnostmi, které přináší jeho uvedení do České republiky. Je to převratná inovace přinášející komplexní řešení pro automatizaci montáže malých součástí zejména v oboru elektroniky, který patří mezi významné sektory českého hospodářství,“ uvedl na veletržní tiskové konferenci Hannu Kasi, generální ředitel ABB Česká republika. Připomněl, že naše země patří k nejprůmyslovějším v Evropě, ale současná hustota nasazení robotů v českém průmyslu je jedna z nejnižších na světě. Zkušenosti z Německa nebo Koreje přitom ukázaly, že vysoké nasazení robotů zvyšuje produktivitu práce a snižuje nezaměstnanost. Po robotizaci proto představuje Česká republika velkou výzvu a příležitost.

Společně s robotem YuMi společnost ABB v pavilonu G2 představuje širokou paletu dalších špičkových technologií a nové výrobky pro automatizaci a robotiku. Evropské Aplikační centrum pro robotizované svařování a dělení materiálu, jehož provoz v České republice zahájila společnost ABB v roce 2011, vystavuje technologie pro laserové svařování, laserové řezání a bodové a obloukové svařování. Dalším exponátem je „továrna na čokoládu“, v níž se objevuje malý průmyslový robot IRB 1200 se snadným ovládáním a kompaktním designem. Expozice obsahuje i zajímavý exponát Manage Your Robot, který představuje pokročilé nástroje ABB Robotiky umožňující řízení robotů v souladu s konceptem Průmysl 4.0. Návštěvníci si prohlédnou také motor NXR, příklad nové generace motorů ABB LAC. Nechybí ani ACS355 Solar, inovativní řešení, které využívá solární energii pro spolehlivé čerpání vody během slunečných dnů. ABB vystavuje rovněž nové řešení pro diagnostiku MACHsense a řešení pro bezpečnost výrobních strojů Jokab Safety.

ABB je předním světovým dodavatelem technologií pro energetiku a automatizaci a v současnosti má po celém světě instalovanou základnu více než 250 000 robotů. ABB Group zaměstnává kolem 145 000 osob v téměř stovce zemí světa, v České republice působí v osmi lokalitách a zaměstnává více než 3400 lidí.

Datum: 14.9.2015 14:35:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště