Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
7.-11.10. 2019

Mezinárodní strojírenský veletrh

Renishaw úspěšně vstoupil na trh aditivní výroby

 

Společnost známá měřicími sondami pro obráběcí stroje je dnes také jediným britským výrobcem zařízení pro průmyslový 3D tisk z kovu. Vlastní výrobu staví na principech Průmyslu 4.0 a technologie pro automatizované autonomní řízení výrobního procesu ukazuje návštěvníkům veletrhu v pavilonu P.


Britská společnost Renishaw se prosadila jako přední světový výrobce měřicích sond, na trhu je 45 let a příští rok oslaví čtvrtstoletí působení v České republice. „Naše sondy přidávají obráběcím strojům inteligenci. Stroj s nimi sleduje rozměry výrobku a na základě naměřených dat sám naplánuje opravu, čímž odbouráváme zmetkovitost,“ popisuje Josef Sláma, ředitel společnosti Renishaw v České republice. Zákazníkům však nabízí daleko více než jen měření, technologie Renishaw umožňují nahrazovat lidskou práci stroji a v poslední době se uplatňují také v aditivní výrobě neboli 3D tisku.

„K aditivním technologiím nás přivedl medicínský program, kdy jsme pro švédskou firmu začali vyrábět dentální scannery k výrobě zubních náhrad. Odtud jsme přešli ke 3D tisku a investicí 20 milionů liber postavili nový výrobní závod, který produkuje desítky 3D tiskáren měsíčně,“ řekl na brněnském veletrhu Josef Sláma. Důležitou součástí projektu je vývojové centrum, tzv. „solution center“, kde si zákazníci mohou pronajmout tiskárnu i prostory, vyzkoušet si technologii a připravit vlastní aplikaci. „Aditivní výroba dává konstruktérům absolutní svobodu, nemusejí se ohlížet na technologické možnosti výrobních zařízení a soustředí se pouze na funkční souvislosti vyráběného dílu,“ zdůrazňuje ředitel firmy Renishaw. Otevírají se tak nové možnosti customizace a výroba může probíhat jen v malých sériích. Rentabilní je podle Josefa Slámy zejména u těžko obrobitelných nebo velmi drahých materiálů a také u komplexních a složitých výrobků. Aditivní výroba se dnes využívá v odvětvích, kde jsou extrémně vysoké nároky na kvalitu v kombinaci s nízkou sériovostí, typicky v leteckém průmyslu, medicíně nebo při výrobě nástrojů. S vývojem nových technologií, jejich rozšiřováním a zlevňováním se 3D tisk stává rentabilním také v dalších oblastech. O rychle postupujícím vývoji svědčí nová čtyřpaprsková laserová 3D tiskárna Renishaw, která pracuje čtyřikrát rychleji než předchozí modely. Novinku určenou pro sériovou výrobu kovových dílů firma Renishaw představila na veletržní konferenci o 3D tisku, kde byla jedním z partnerů.

„Na MSV vystavujeme už od roku 1994, od našeho vstupu na český trh jsme tu každý rok. Vnímáme tento veletrh jako východoevropské EMO, zkrátka vlajkovou loď. Naše pobočka, která má na starosti český a slovenský trh, vystavuje jen tady a v Nitře. A dává nám to smysl, protože na internetu sice najdete úplně všechno a můžete s lidmi komunikovat elektronicky, ale veletrh je jediná možnost, kde se můžeme s našimi zákazníky potkat. Máme s nimi společný zájem a tuto radost, když se tuny železa hýbají tak, jak jsme si to naprogramovali, můžeme sdílet jedině na veletrhu,“ říká Josef Sláma, který je spokojen i s letošním ročníkem MSV: „Výstaviště je rok od roku hezčí a veletrh má rok od roku lepší organizaci. Potěšilo mě, kolik lidí stojí v 9 hodin ráno za turnikety a čeká, kdy je pustí dovnitř… to se mi moc líbilo.“

Hlavním lákadlem expozice Renishaw v pavilonu P je robotická obráběcí buňka jako ukázka Průmyslu 4.0, který Renishaw už před 15 lety rozvíjí ve svých výrobních závodech. „Díky strojům pro autonomní výrobu obrábíme 120 hodin týdně, ale v noci se v závodě nesvítí, pracují tam jen stroje,“ popisuje Josef Sláma. Technologie společnosti Renishaw umožňují plně automatizované autonomní řízení výrobního procesu na základě údajů získaných přímo v místě výroby, a to bez zásahů obsluhy. Od preventivní kontroly stavu stroje přes automatické ustavení nástrojů a obrobků až po mezioperační měření a finální rozměrovou kontrolu vyrobeného dílce. Buňka vystavená na MSV názorně představuje integraci inteligentního řízení procesu do CNC obrábění. „Každý rok si veletrh uděláme trošku jinak a přivezeme něco nového. Nikdy sem nejdeme s tím, že se předvedeme a navážeme nové kontakty, na to je ta akce příliš drahá, a letos jsme řekli, že budeme hrát hru, která se jmenuje „vyděláme peníze“. S lidmi, kteří k nám přijdou, se bavíme o tom, co by potřebovali, co je trápí, co jim můžeme pomoci vyřešit a kdy to můžeme zrealizovat, abychom neztráceli čas planým tlacháním. Musím říci, že se nám to tento týden docela daří,“ shrnul Josef Sláma své dojmy z letošního ročníku.

Datum: 5.10.2018 15:00:00


Současně také

Transport a Logistika
7.-11.10. 2019


ENVITECH
7.-11.10. 2019

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště