Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
8.-12.11. 2021

Mezinárodní strojírenský veletrh

Firma RENISHAW zaujala na MSV také unikátní koloběžkou z 3D tiskárny

 

Generální ředitel Renishaw pro Českou republiku Josef Sláma pozval novináře na veletržní stánek, kde hovořil o továrně budoucnosti, perspektivách automobilového průmyslu v Česku i na Slovensku a také o možnostech 3D tisku z kovu, které demonstroval na originálním dopravním prostředku. Unikátní koloběžka s bionickou konstrukcí z korozivzdorné oceli totiž vznikla na 3D tiskárně Renishaw AM400, která jemný kovový prášek zcela roztaví a následně ho klade do prostorového modelu po vrstvách.


Koloběžka spatřila světlo světa ve spolupráci s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava. Váží 4,5 kg a její rám je zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyrobený tradičním způsobem, a to díky tomu, že je topologicky optimalizovaný a dutý. „Jinou technologií než 3D tiskem bychom tuto koloběžku vyrobit nedokázali,“ shrnuje Marek Pagáč, vedoucí týmu strojních inženýrů z VŠB-TU Ostrava, kteří pracují v centru 3D tisku Protolab. Toto centrum je aktuálně vybaveno třemi 3D tiskárnami pro tisk z kovových prášků a vedle toho disponuje třemi tiskárnami pro tisk z polymerních a kompozitních materiálů, čímž je nejlépe vybaveným centrem 3D tisku v České republice a na Slovensku co do počtu průmyslových 3D tiskáren.

Žhavou novinku - tiskárnu Renishaw AM 500E si v těchto dnech mohou prohlédnout i návštěvníci MSV v Brně. „Jedná se o modernější zařízení, které má prostornější stavební komoru v ose z, takže je v ní možné tisknout objemnější předměty. Tiskárna je také o 100 W výkonnější, což se projeví na vyšší produktivitě výroby,“ říká Josef Sláma a na dalším výrobku ukazuje, že s aditivními technologiemi pro 3D tisk z kovu lze vytvářet složité dílce s konstrukční svobodou, které nelze dosáhnout tradičními výrobními metodami, jako je odlévání, kování či třískové obrábění.

Kromě 3D tisku z kovu pro průmyslové aplikace se Renishaw na MSV představuje jako firma, která patří k předním světovým společnostem v oboru strojírenských a vědeckých technologií a má velké zkušenosti v oblasti měření. Společnost dodává výrobky a služby pro mnoho různých aplikací od výroby proudových motorů a větrných turbín až po stomatologii a neurochirurgii. Skupina Renishaw má v současnosti přes 70 poboček ve 35 zemích s více než 4 000 zaměstnanci. Zhruba 2600 jich pracuje ve Velké Británii, kde je soustředěna většina výzkumu, vývoje a výroby společnosti.

Datum: 8.10.2019 11:31:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště