Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

První projekt EGAP a TA ČR může díky státní podpoře dobýt evropský trh

 

Několikanásobné zvýšení tržeb privátní firmy, nová pracovní místa a desítky milionů korun ve prospěch české ekonomiky, takový má být výsledek spolupráce mezi exportní pojišťovnou EGAP a Technologickou agenturou České republiky (TA ČR). Je to první pilotní projekt obou institucí na podporu exportu českých firem. A další budou následovat. Shodli se na tom zástupci EGAP, TA ČR, Ministerstev průmyslu a obchodu a zahraničních věcí, Czech Trade, Svazu průmyslu a dopravy, Hospodářské komory a Asociace malých a středních podniků.

Projekt představen na dnešní tiskové konferenci v rámci strojírenského veletrhu v Brně. Týká se společnosti Lešikar, která s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu, vyvinula pokročilý senzor do tachografů v nákladních automobilech. „Evropská regulace vyžaduje, aby nové tachografy nebyly ovlivnitelné vnějším prvkem, zejména působením magnetu. Naše řešení je technologicky nejvyspělejší, proto už dnes máme velkou poptávku prakticky z celé Evropy,“ popsal vynález předseda představenstva firmy Jakub Lešikar.

Exportní pojišťovna EGAP ve spolupráci s TA ČR rok pilotně testovala možnost spolupráce při podpoře exportu výrobků založených na českých nápadech. Nyní se podařilo dokončit první projekt, další by měly následovat. Ve schvalovacím řízení jsou například návrhy na výrobu moderních filtrů do čistíren odpadních vod, na datové rozvaděče nebo na produkci prostředku na účinné a rychlé čištění vzácných kovů. Ke schválení je připraveno asi dalších deset nových projektů. Vyplynulo to z jednání těchto osmi partnerů před tiskovou konferencí.

V případě projektu společnosti Lešikar státní podpora v podobě pojištění EGAP pomohla dotáhnout úspěšný výzkum až na konečný trh k zahraničním zákazníkům. Bez tohoto pojištění by firma nezískala bankovní financování (tento vývoz financuje ČSOB) a nemohla by rozjet výrobu. „Společná podpora EGAP a TAČR zvýší tržby společnosti Lešikar na několikanásobek současného stavu. Podpoříme kvalitní český nápad, českou firmu,  zároveň přivedeme do ekonomiky několik desítek milionů korun na tržbách a podpoříme zaměstnanost v ČR,“ uvedl generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Proto se také státní instituce a podnikatelské svazy dohodly na další spolupráci. „Chceme společně propojovat výzkumné instituce a komerční sféru. Státem podpořený výzkum tak bude mít možnost uplatnit se na globálním trhu,“ zdůraznila Rut Bízková, předsedkyně TA ČR. „Dosud probíhala spolupráce v režimu pilotního ověřování. Hledaly se možnosti, jak co nejlépe dostat výsledky českých nápadů do světa,“ dodal Jan Procházka. S dikuze na tiskové konferenci vyplynulo, že cílem je, aby české špičkové výrobky mohly pronikat na světové trhy, kde panuje prakticky monopol velkých firem. Důležitá je v případě novinky zejména rychlost jejího uvedení do života. Tyto aspekty právě umožňuje spolupráce mezi jednotlivými aktéry.

Datum: 14.9.2015 14:29:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště