Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Provincie Sichuan se otevírá českých exportérům

 

Čína - partner pro české exportéry byl název konference, která se uskutečnila v rámci doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Zúčastnila se jí delegace společností z provincie Sichuan. Tuto prestižní akci pořádala agentura CzechTrade. Se svými projevy na ní vystoupili ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek, zástupce sechuanské vlády pan Wu Xiankui, generální ředitel CzechTrade Radomír Doležal, představitelé českých podniků, například TOS Kuřim a zástupci vybraných firem provincie Sichuan.

Dosud čeští exportéři dávali přednost východním metropolím, například Pekingu, Šanghaji apod. „Myslím si, že pro naše hosty je návštěva tohoto veletrhu zřejmě první příležitostí poznat české strojírenství v plné šíři. Cílem této konference je zmapovat potenciál na obou stranách a začít tento styk plně využívat. Český strojírenský export do Číny představuje asi 26 procent celkového exportu, což znamená zhruba 10 miliard korun. Myslím si, že tato hodnota je hluboce pod exportním potenciálem a hlavně pod kapacitou čínského trhu,“ uvedl generální ředitel CzechTrade Radomír Doležal. Podle něho je tato konference prvním krokem k hledání příležitostí a další kroky už následují. Agentura totiž ve spolupráci s čínským partnerem chystá velkou konferenci na rok 2015 právě v hlavním městě provincie Sichuan.

Organizátoři akce si uvědomují velký zájem českých firem o spolupráci se západočínskými partnery, na MSV se mohli setkat se zástupci 72 vystavujících čínských firem. Cílem českých firem na veletrhu je pak poskytnout prezentaci svých produktů a uplatnit se na rychle rostoucím trhu v západní Číně.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na konferenci uvedl, že Čína je prioritou českého zahraničního obchodu a vláda podporuje rozvoj česko-čínských vztahů. „Cílem současné politiky je dále přispět ke zvýšení diverzifikace obchodů do zemí, které mají výrazný potenciál obchodu. Chceme tak otevřít českým výrobcům nové trhy. Mezi tyto země Čína bezpochyby patří, neboť vykazuje neustálý ekonomický růst. Čína je druhá největší ekonomika světa a zřejmě během krátké doby bude zemí první. Ekonomický rozmach této země probíhá zejména v západočínských a středočínských provinciích. Právě ty se řadí k jedněm nejvýznamnějších míst k obchodování s Evropou. Věříme, že v Česku existuje řada firem, které se uplatní na tomto trhu. Jde o možnosti obchodu v energetice, důlním průmyslu a strojírenství, letecký průmyslu, ochrana vodních zdrojů apod. Významný je též potenciál ve službách – certifikaci, poradenství.

„Jsem rád, že zejména poslední rok přinesl velkou dynamiku v rozvoji česko-čínských vztahů. Už před dvěma měsíci se uskutečnilo v Praze velké česko-čínské fórum. Jeho výsledkem je už také spolupráce celé řady krajů ČR s provinciemi v Číně. Věřím, že i sichuanská provincie najde své partnery v Česku.  Věřím, že i ostatní kraje a hejtmani budou aktivní v rozvoji česko-čínských vztahů,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů  ČR Michal Hašek. Doplnil, že je velmi rád, že Čína může být pro příští Mezinárodní strojírenský veletrh hlavním partnerem.

CzechTrade je agentura na podporu exportu, podřízená Ministerstvu průmyslu a obchodu České republiky. Funkcí agentury, která působí od roku 1997, je pomáhat českým firmám a podnikatelům proniknout na zahraniční trhy. Zájemci o spolupráci si mohou vybrat ze tří odstupňovaných balíčků služeb, zvolit konkrétní službu či se připojit k Exportnímu klubu. V současnosti agentura CzechTrade spolupracuje se zahraničními kancelářemi v 39 zemích.

Datum: 30.9.2014 13:28:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště