Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Premiér Babiš: Česku se ekonomicky daří, exportní subjekty musí postupovat jednotně

 

Přestřižením pásky před Exportním domem byl slavnostně zahájen na brněnském výstavišti jubilejní 60. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. Předseda Vlády ČR Andrej Babiš uvedl, že Exportní dům je stěžejní pro jednání českých i slovenských specialistů a institucí, zejména pro proexportní politiku těchto zemí. V současnosti vzrůstá počet případů, kdy oba státy společně pronikají na zahraniční trhy.

V této souvislosti premiér připomněl stoleté výročí založení Československého státu. „Tento významný ročník MSV potvrzuje, že se nám stále ekonomicky daří a pokud se týká strojírenství, Česko je stále uznávanou světovou velmocí,“ uvedl premiér Babiš. Podle něho však stále nemáme jasně definovanou exportní politiku. Byla totiž vytvořena řada obchodních zahraničních organizací, které však spolu dobře nespolupracovaly a stále ještě dobře nespolupracují. „V zahraniční politice musejí jednotlivé subjekty vystupovat jednotně. Zasadím se osobně o to, aby byla jasně definována strategie zahraničního obchodu, resortismus musí skončit. Je třeba hledat synergie mezi jednotlivými institucemi, což lze uskutečnit pouze jednotným postupem,“ zdůraznil.

Poznamenal, že dnes ráno navštívil První brněnskou strojírnu, kterou označil za perfektní podnik a připomněl, že Česko se musí zaměřit na vojenskou výrobu. Společné projekty se Slovenskem by se totiž měly organizovat i v této oblasti, protože obě země musí postupovat podle požadavků NATO. Výrobky pro zbrojní průmysl jsou ekonomicky náročné a obě společně při pronikání finálních výrobků na zahraniční trhy zvládnou tuto situaci za pomoci finančních ústavů daleko lépe než samostatně. „Je třeba se také trochu oprostit od Evropské unie, i když stále zůstane naším největším obchodním partnerem, a zaměřit se více i na jiné destinace, přestože jsou někdy rizikové,“ řekl.

V ČR je třeba snížit počet subjektů pro podporu exportu a zavést jednotnou exportní strategii. „Není možné, aby stát zaplatil miliardy za řadu nepovedených obchodů. Proto Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo zahraničních věcí budou spolupracovat na nové strategii proexportní politiky,“ dodal Babiš.  Podle prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého se například počet pracovníků CzechInvest z pětadvaceti v roce 1997 postupem doby zvýšil na rekordních 350. V současnosti se tyto stavy snižují.

V této souvislosti ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková uvedla, že tento systém její rezort už řeší. „Budeme integrovat činnosti příslušných subjektů, mimo jiné v oblasti investic, výzkumu, pojištění exportu apod.  V minulosti se proexportní činnosti věnovala řada institucí, ale každá fungovala prakticky samostatně, v současnosti se vše snažíme integrovat a postupovat jednotně. Důležité je, že ČR a Slovensko budou v určitých obchodech postupovat společně. Prioritou je podpora významných českých podniků, ale i výzkumu a vývoje. Cílem musí být prodej hotových výrobků na světové trhy,“ řekla. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová připomněla, že integrace je dobrá věc. „Českou republiku musíme propagovat jako bezpečnou nejen pro turisty, ale také pro zahraniční investory. Měli bychom zdůrazňovat, že v této zemi se dá dlouhodobě žít a podnikat,“ konstatovala.

Jak při zahájení MSV uvedl generální tajemník Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Pavol Sýkorčin Exportní dům na výstavišti považuje za moderní krok k další úzké spolupráci při řešení zahraničního obchodu a pro Slovensko slouží jako inspirace. Připomněl, že na Slovensku není tolik organizací, které se zabývají proexportní politikou. Stejný názor má i generální ředitelka EXIMBANKA SR Monika Kohútová. Navíc podle ní se společně s Českou exportní bankou zaměří při společných projektech zejména na odvětví energetiky a infrastruktury.

Datum: 1.10.2018 15:15:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště