Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Přehlídka nových technologií pro obrábění a tváření

 

Výrobě obráběcích a tvářecích strojů se daří, v roce 2015 evropská produkce oboru meziročně vzrostla o 5 % a asociace CECIMO odhaduje, že se letos udrží na stejné úrovni. Prioritami pro další rozvoj sektoru jsou digitalizace výroby a upgrade zastarávajícího strojního parku. Více o situaci v oboru prozradí jubilejní 10. mezinárodní veletrh IMT, do jehož zahájení zbývá již jen pár týdnů a vystavovatelé již předem odhalují, s jakými exponáty letos do Brna přijedou.

Domácí výrobci ve velkém stylu

Výrobci obráběcích a tvářecích strojů z České i Slovenské republiky se na brněnském výstavišti prezentují každý rok. Letos si členské podniky Svazu strojírenské technologie pro své expozice objednaly celkem 3 343 m2 výstavní plochy a jejich stánky návštěvníci naleznou především v největším pavilonu P. Například společnost TAJMAC-ZPS zde bude vystavovat čtyři stroje a z toho hned tři novinky: dlouhotočný CNC automat MANURHIN K´MX 916, portálové obráběcí centrum MCV 1210 A a vícevřetenový soustružnický automat MORI-SAY TMZ518CNC s podavačem Cucchi BLT. Hned čtyřmi stroji se ve své expozici pochlubí trenčínská společnost TRENS SK. Bude to soustružnické obráběcí centrum SBX 500 CNC, CNC vertikální obráběcí centrum MC 1040V, CNC univerzální hrotový soustruh SE 320 num a univerzální hrotový soustruh SN 32.

V expozici společnosti Strojírna TYC bude k vidění stroj FVU 800 CNC - kompaktní portálové pětiosé centrum v provedení se sklopně otočným (kolébkovým) stolem a vřeteníkem ve výkonově vyšším provedení POWER (400 Nm). Také společnost AXA CNC stroje představí zajímavou novinku. AXA VCC 50 je výkonnou variantou nejmenšího stroje řady VCC s upínacím kuželem SK50/BT50/HSK100A a určením pro těžké obrábění. Stroj je možné doplnit na 4 až 5-osé provedení pomocí otočných NC stolů vlastní výroby.

Další čeští výrobci vystavují v pavilonu F. Společnost PILOUS – pásové pily zde bude prezentovat robustní univerzální pásovou pilu typové řady ARG 300 v novém designu. K dosažení maximální produktivity řezání byla doplněna možnost nastavení optimální rychlosti pilového pásu pomocí frekvenčního měniče v rozsahu 15–90 m/min. Výrobce kovoobráběcích nástrojů společnost NAREX Ždánice zde představí novou řadu velmi přesných závitníků NX PRECISION TAPS.

Zahraniční novinky pro rychlejší a přesnější obrábění

Pozadu s nabídkou nezůstávají ani dovozci zahraničních značek. Společnost IMTOS do Brna přiveze inovované pětiosé univerzální horizontální obráběcí centrum  Grob G350 od firmy GROB-WERKE. Předností těchto strojů je zejména výjimečná tuhost konstrukce lože. V inovované verzi byl zvýšen výkon a kompletně přepracován koncept pohonu, což přineslo významné zkrácení pracovního času, zlepšení efektivity provozu a kvality.

Společnost Misan představí v české premiéře kompaktní pětiosé svislé obráběcí centrum MU 4000V-L značky OKUMA. Novinka vyniká zejména kombinací přesnosti a tuhosti při zachování kompaktních rozměrů a díky své kinematické koncepci umožňuje jednoduchou a efektivní aplikaci automatizace procesů nakládání polotovarů a vyjímání hotových výrobků.

V expozici společnosti SEMACO tools and software si návštěvníci prohlédnou vysoce výkonnou frézu NVDS, jejíž předností je extrémní zvýšení produktivity při zanořování pod úhlem až 20° díky nové geometrii nástroje. Zároveň se zde představí nová generace hrubovacích VBD *8042 zaručující delší životnost finální úpravy, hladší povrch a tím nižší tření a zahřívání. Novinkou je také vysoce výkonný univerzální analyzér PartXplore jako ideální řešením pro vizualizaci a analýzu 3D modelů, bez nutnosti použití původního CAD softwaru.

Společnost TRIMILL vystaví první prototyp stroje TRIMILL VU 3021.

Pětiosé stroje TRIMILL VU umožňují kompletní obrobení dílce z pěti stran při jednom upnutí a vynikají výhodným poměrem mezi minimální velikostí stroje a maximální velikostí obrobitelného dílce.

Rozšířená prezentace tváření

Hala B tradičně vyhrazená tvářecím strojům je již zcela zaplněná, takže některé  firmy byly umístěny jinam a další čekají, zda se něco neuvolní. Plocha obsazená vystavovateli tvářecích technologií se ve srovnání s loňským rokem zvýšila jak celkově, tak i u lídrů oboru, kteří rozšířili expozice. Vystavují i nové firmy například  z Německa, Itálie, Turecka a Polska a vracejí se některé významné společnosti, které v posledních letech nevystavovaly vůbec nebo jen v rámci oficiálních účastí.

Společnost Newtech v sekci tvářecí stroje představí produkty renomované belgické firmy LVD. Letos předvede nový vláknový řezací stroj Phoenix FL pro rychlé a nákladově efektivní laserové řezání, a to železných i neželezných materiálů různé tloušťky. Další novinka z řady malých kompaktních servo elektrických ohraňovacích lisů Dyna-Press model 24/12 vyniká větším výkonem a nízkou energetickou náročností. Společnost Newtech zastupuje na českém a slovenském trhu také předního japonského výrobce obráběcích strojů TOYODA a letos v sekci obráběcích strojů představí vysoce produktivní horizontálni obráběcí centrum s minimálními nároky na plochu FH400J a vertikální obráběcí centrum FV1165.

Soutěž v programování netradičně v pavilonu Z

V zájmu zkvalitnění odborné přípravy a jako příspěvek k řešení nedostatku kvalifikovaných programátorů CNC strojů na trhu práce na výstavišti opět proběhne soutěž mladých programátorů. Svaz strojírenské technologie tuto akci organizuje pro žáky středních technických škol a učilišť. Letošní „Výukové centrum – soutěž mladých strojařů v programování CNC obráběcích strojů“ bude umístěno netradičně v pavilonu Z a žáci si opět budou moci vybrat ze tří řídicích systémů: HEIDENHAIN, SIEMENS nebo FANUC. Součástí bude stejně jako loni demonstrační pracoviště společnosti Festo a po šesti letech také expozice Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii při FS ČVUT Praha.

Datum: 2.10.2016 20:15:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště