Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Předběžná závěrečná zpráva - Veletrh byl přehlídkou nových technologií a největší exportní platformou českého strojírenství

 

Již 56. ročník MSV odrážel pozitivní vývoj české ekonomiky a zejména průmyslové výroby. Počet vystavujících firem meziročně vzrostl o 10 procent na 1627 a expozice zaplnily všechny pavilony brněnského výstaviště. Firmy přijely ze 31 zemí a podíl zahraničních účastníků činil 47 %. Celková návštěvnost byla 76 155 návštěvníků z 53 zemí.

Mezinárodní strojírenský veletrh 2014 potvrdil své postavení nejvýznamnějšího průmyslového veletrhu v zemích střední Evropy. Součástí MSV 2014 byly oborově zaměřené  specializované veletrhy: Mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů IMT, Mezinárodní slévárenský veletrh FOND-EX, Mezinárodní veletrh svařovací techniky WELDING, Mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX a Mezinárodní veletrh technologií pro povrchové úpravy PROFINTECH. Zvýrazněným tématem byl bienální projekt AUTOMATIZACE – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika a pozornost vzbudily tematické výstavy věnované progresivním oborům robotiky a 3D tisku.

Přihlášené nejlepší exponáty se ucházely o prestižní Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila pět hlavních cen, které získaly společnosti KUKA Roboter, Arburg, Next Metrology Software, Středoevropský technologický institut VUT v Brně a Svaz kováren ČR spolu se Západočeskou univerzitou v Plzni.

První den veletrh navštívili téměř všichni nejvyšší ústavní činitelé – prezident republiky Miloš Zeman, předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch a předseda vlády Bohuslav Sobotka. Přítomni byli další členové vlády, velvyslanci, senátoři a poslanci, rektoři vysokých škol, hejtman Jihomoravského kraje i primátor statutárního města Brna, prezidenti komor, oborových asociací. Veletrh jako MSV je důležitým místem setkávání politiky a byznysu. Hlavní setkání se odehrálo na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Veletrh prokázal mezinárodní rozsah zásluhou zahraničních oficiálních, kolektivních a individuálních expozic zahraničních vystavovatelů. Mezinárodní rozměr veletrhu potvrdilo jedenáct oficiálních expozic zahraničních zemí. Historicky nejvyšší byla účast Číny, kterou zastupovalo 72 firem. Výrazně se prezentovalo Thajsko jako Special Guest Country MSV 2014. Zahraniční delegace přicestovaly také z regionů Ruské federace, Německa, Maďarska, Velké Británie, Itálie a z další zemí.

Tradičně bohatý odborný doprovodný program probíhal ve všech kongresových sálech brněnského výstaviště. K nejvýznamnějším událostem patřily Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, hospodářské fórum 10 let ČR v EU a  b2fair setkání Kontakt-Kontrakt. Na odborných konferencích se jednalo o aktuálních tématech jako 3D tisk, využití robotiky, možnosti energetických úspor nebo spolupráce průmyslu, výzkumných institucí a vysokých škol. Z akcí zaměřených na podporu exportu byl největší zájem o Business den Ruské federace, další setkání se věnovala mj. obchodu s Čínou, Thajskem, Běloruskem nebo Ázerbájdžánem. Součástí letošního ročníku byl jednodenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, kterého se zúčastnilo 24 vystavovatelů, především významných průmyslových firem.

Údaje z předběžné statistiky

Branami výstaviště v prvních čtyřech dnech prošli registrovaní zahraniční návštěvníci ze 42 zemí. Nejvíce zahraničních zájemců přicestovalo ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska, Ruska, Slovinska a Itálie. Nechyběli ani návštěvníci ze vzdálených zemí jako Jižní Koreje, Japonska,Tchaj-wanu, Mexika, Peru nebo Saúdské Arábie.

První výsledky průzkumu realizovaného mezi návštěvníky svědčí o jejich vysoké spokojenosti s letošním ročníkem, negativně návštěvu veletrhu hodnotila jen 2 % respondentů. Nejvýše návštěvníci oceňovali odbornou úroveň veletrhu, kterou pozitivně ohodnotilo 91 % dotázaných. Na příští ročník MSV se chystá přijet 78 % návštěvníků a dalších 14 % zatím není rozhodnuto.

V Press centru se během prvních čtyř dnů akreditovalo 322 zástupců médií z osmi zemí. Zahraničních novinářů přijelo 50, a to z Itálie, Německa, Rakouska, Ruska, Slovenska, Ukrajiny a Velké Británie.

57. mezinárodní strojírenský veletrh proběhne v termínu 14. – 18. 9. 2015.

Řekli o veletrzích

Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.
Chci poděkovat vystavovatelům nejenom za to, že se zúčastnili, ale hlavně za to, že se dobře připravili a přivezli na veletrh mnoho novinek, nových technologických zařízení a řešení. Inovací. Protože veletrh je právě o inovacích.

Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR:
Jsem přesvědčen, že nejenom sportovci nebo umělci jsou dobrými reprezentanty České republiky, ale tihle průmyslníci, tihle manažeři a vlastníci firem, to je ta ozdoba České republiky.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR:
Může se zdát, že v době internetu veletrhy tohoto významu poněkud ztrácejí na váze, ale domnívám se, že tomu tak není, protože všichni víme, že je to především osobní kontakt, který je rozhodující při získávání důvěry. A důvěra je to, co především potřebujeme v obchodních a podnikatelských vztazích.

Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu ČR:
 Brněnský MSV je největší výstavní akcí svého druhu ve střední Evropě a já si plně uvědomuji jeho význam daleko přesahující hranice evropského regionu. Páteří průmyslu je strojírenství, a proto je tak důležitý strojírenský veletrh. Musíme udělat všechno pro to, aby strojírenství a průmysl fungovaly

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR:
Jako člověk, který své mládí až do čtyřiceti let prožil ve strojírenství, se na takovéto akce jako MSV rád vracím. Když navštívím veletrh, uvědomuji si, jak rychle pádí čas. Na veletrhu žasneme nad tím, jak rychle jde vývoj kupředu.

Miroslav Šabart, generální ředitel společnosti ŽDAS a prezident Svazu strojírenské technologie:
Kdo nevystavuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu, jako by neexistoval.

Michele Tajariol, generální ředitel společnosti TAJMAC-ZPS:
Celková úroveň letošního veletrhu je dobrá, podobně jako tomu bylo v posledních několika letech. Návštěvnost je velká, dobrá je i nálada zákazníků, kteří, jak jsem slyšel, aktuálně realizují spoustu nových projektů. Veletrh je velmi dobře zorganizovaný a vidím tu hodně studentů a mladých lidí, tedy těch, kteří budou garantovat práci v našem oboru i v budoucnu, což je velmi pozitivní. Byl jsem na veletrzích v Německu a  Itálii a s tolika mladými lidmi jsem se tam nesetkal.

Yvonne Jausovec, oddělení veletrhů a výstav, Bayern Handwerk International:
Veletrh je pro bavorské společnosti vynikající platformou. V Brně reprezentujeme deset bavorských firem a jak jsem slyšela z prvního hodnocení, firmy byly s průběhem veletrhu v uplynulých dnech spokojené a ocenily znalosti zákazníků, se kterými vedly jednání. Většina z nich hodlá přijet i příští rok.

Karl Stelc, obchodní zástupce Stema-Tech:
S veletrhem jsme jako firma spokojeni, navštívilo nás hodně zákazníků, dokonce se nám podařilo prodat přímo na veletrhu tři stroje japonské značky Amada. Jde o dva lasery a jednu brusku. Uspořádali jsme jako vždy v Brně řadu obchodních schůzek se stávajícími zákazníky, ale přišli i noví zájemci o naše exponáty. Příští rok se opět na veletrhu objevíme, vystavujeme pravidelně od roku 1991.

Luboš Jiráček, obchodně-technický manažer DK machinery:
Proti loňskému ročníku se veletrh rozhodně zvedl. Myslím to z pohledu jak vystavovatelů, tak návštěvníků, kterých naši expozici navštívilo značné množství. Pro naši firmu je to jediný veletrh svého druhu, který má v Česku a na Slovensku svůj zvuk a úroveň, stojí za to se ho zúčastnit. Tento rok MSV změnil situaci, úroveň se značně pozvedla. Navíc naše firma si nemůže dovolit Brno nenavštívit, je to nutné z hlediska konkurence. V Brně jsme také předjednali nové kontrakty, naše exponáty se prodávají v ceně milionů korun. S veletrhem jsme spokojeni.

Dominik Tesař, prodejce, INCOTECH:
Letošní ročník MSV má vyšší úroveň než loni. Naši expozici navštívilo hodně lidí, kteří měli zájem o stroje a nové technologie. Myslím, že strojařská oblast se po minulých letech stagnace začíná rozmáhat. Měli jsme řadu obchodních schůzek, zájem o naše produkty vyhodnotíme v dalším období, nějaké kšefty byly rozjednány. Naše firma je na veletrhu poprvé a jsme velmi spokojeni, v naší expozici prezentujeme stroje turecké výroby. Dřívější poznatky o MSV čerpám z působní u jiné firmy, kde jsem řadu let pracoval.

Josef Mikloš, obchodní ředitel a jednatel Gühring:
MSV se zúčastňujeme pravidelně od roku 1991. S touto akcí jsme spokojeni každý rok. Patříme k velkým výrobcům rotačních třískových nástrojů na obrábění. Návštěvnost po celou dobu veletrhu v naší expozici byla vynikající. Pro firmu byl letošní ročník veletrhu velkým přínosem. Na některých firmách je však stále vidět, že se ještě obávají investovat, i když jim veletrh ukazuje, že vhodně investovat je dobrá cesta.  Já si myslím, že tento veletrh má smysl. Naše výrobky jsme letos prodávali mimo naši expozici venku na stánku, prodali jsme jich za více než tři miliony korun.

Peter Kunák, vedoucí prodeje CZ a SK, Hoffmann Group:
Tento veletrh je pro naši firmu stěžejní akcí v roce. V Brně pořádáme obchodní schůzky se svými partnery, neboť jsme největší evropský výrobce nástrojů. Pro naši firmu měl pozitivní význam, určitě se zúčastníme i příští rok.

Radomír Kubík, marketing a prodej PBT Rožnov p.R:
Veletrh splnil naše očekávání, to znamená, že naši expozici navštívilo mnoho zákazníků nejen z oboru elektrotechnického, ale i jiných oborů. V expozici vystavujeme rentgenová zařízení a různé přístroje pro přesná měření. Patříme k tradičním účastníkům MSV, letos navázané kontakty vypadají slibně. Podniky opět začaly uvolňovat investiční prostředky a nakupují. Dá se říct, že tento rok je pro nás na MSV historicky nejlepší. Velký zájem byl o naši evropskou novinku –CT přístroj a další rentgenová zařízení.

Karel Šilhánek, oblastní manažer ISCAR ČR:
Na strojírenském veletrhu v Brně je vidět oživení strojírenství. Účast návštěvníků byla mnohem větší než v minulých ročnících. To mohu potvrdit, neboť se naše firma veletrhu účastní této prestižní akce již řadu let. Pro firmu byl přínos navázání kontraktů s novými zákazníky. Brno jsme samozřejmě využili jako vždy ke schůzkám se stávajícími klienty.

Karel Pich, technický ředitel, jednatel, TOPMES:
Firma je se svojí účastí na veletrhu spokojena, a to i z hlediska počtu návštěvníků, kteří navštívili naši expozici. Navázali jsme řadu nových kontaktů a oživili staré. Jsme rádi, že jsme získali na MSV Zlatou medaili za první dotykový software na světě na měření na souřadnicové měřicí technice. Ocenění zlepší naši image i důvěru zákazníků v naše produkty. Zlatou medaili určitě zhodnotíme v našich propagačních materiálech.

Datum: 3.10.2014 23:15:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště