Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
7.-11.10. 2019

Mezinárodní strojírenský veletrh

Podnikatelský inkubátor pomáhá českým vývozcům, Indie se stává hitem českého exportu

 

Překonat první překážky při vstupu na indnický trh a vytvořit odborné a provozní zázemí pomáhá od letošního roku tuzemským exportérům Český podnikatelský inkubátor v Bengalúru. Nový projekt agentury CzechTrade a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) dokáže firmám poskytnout podporu i informace, které významně sníží jejich náklady na orientaci na specifickém trhu jižní Asie. Zaznělo to na tiskové konferenci, která se uskutečnila v Exportním domě v rámci MSV.

Inkubátor zaměřený na oblasti strojírenství, leteckého průmyslu, zdravotnické techniky, automotive, ochrany životního prostředí a biotechnologie vznikl při návštěvě Indie šestnácti českými firmami v čele s AMSP ČR v březnu 2017. Toto setkání zorganizovala CzechTrade ve městě Bengalúru. „Při této návštěvě se podnikatelé setkali se svými indickými partnery a hodnotili potenciál trhu velmi pozitivně. Založení inkubátoru tak nebylo rozhodnutím úředníků, ale zástupců malých a středních firem, které mají zájem o obchod v Indii. CzechTrade na jejich poptávku reagoval a indické straně následně sestavil postupy, jak nabízet služby pro české firmy v rámci nového zařízení,“ řekl Radomil Doležal, generální ředitel agentury pro podporu exportu CzechTrade.

Na chodu inkubátoru se kromě agentury, která v rámci tohoto projektu poskytuje své poradenské služby, se podílí také indická firma PUSHPAK, zajišťující inkubátoru potřebné zázemí a AMSP ČR. Ta je hlavním prostředníkem mezi inkubátorem a českými podnikateli. Karel Havlíček, předseda AMSP ČR k tomu uvedl: Indii vnímáme jako zemi s mimořádnými příležitostmi. Nejenže významně roste vzájemný obchod, ale Indie je jedna z mála velkých destinací, kde je převis našich přímých investic. Monitorujeme, že naše malé a střední firmy začínají v poslední době systematicky vyhledávat indické partnery jako spoluhráče pro investiční aktivity. Proto jsme se rozhodli zřídit druhé zahraniční zázemí pro naše podniky a po New Yorku jsme ve spolupráci s CzechTrade připravili podnikatelské zázemí v Bengalúru.

S inkubátorem již v současnosti spolupracují například firmy Beznoska a Mediatrade zabývající se zdravotnickou technikou, společnost Watersavers věnující se technologii ochrany vody, firma na montování interiérových příček LIKO-S, strojírenská firma Metaliko nebo výrobce nákladních vozů Tatra Truck. Ušetřit náklady pomáhá inkubátor vývozcům například pořádáním prezentačních akcí či asistencí při vyhledávání obchodních partnerů. „Mezi podmínky, které musejí firmy v příštím roce splnit pro získání zakázky, patří absolvování týdenního pobytu v Bengalúru. Jeho součástí je i dvoudenní seminář nebo školení na téma celní problematiky či jednání s indickou firmou,“ konstatoval Doležal.

První zkušenosti s indickým inkubátorem mohou vývozci získat na brněnském mezinárodním strojírenském veletrhu, jehož oficiální partnerskou zemí je pro letošní rok právě Indie. Centrální expozice této země s účastí více než 80 indických firem, obsadila téměř celý pavilon A1. Tam se také návštěvníci setkají s expozicí CzechTrade a AMSP ČR. Expozice se věnuje právě zmiňovanému projektu. „Díky inkubátoru se do Brna přijelo podívat dvanáct indických podnikatelek, zastupujících průmyslové firmy. Obchodnice se těší stále větší důvěře a obdivu v podnikatelském prostředí a mají zájem navázat kontakty se svými českými kolegyněmi i dalšími firmami,“ řekl Ivan Kameník, vedoucí zahraniční kanceláře agentury CzechTrade v Bengalúru. Skupina indických podnikatelek v čele se státní tajemnicí paní Prahba se na veletrhu účastní v rámci delegace centrální vlády státu Karnataka na pozvání Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

V diskuzi v rámci tiskové konference Radomil Doležal upozornil, že inkubátor je vlastně jakýsi most pro malé a střední podniky, které se těžko prosazují v indickém prostředí. Narážejí totiž ve většině případů na nezájem indických malých a středních firem navázat obchodní vztahy. Není toho třeba se však obávat, to je jejich mentalita. Někdy se stává, že desetkrát není ze strany Indů zájem a po jedenácté jsou vstřícní. Podnikatelé si musí také uvědomit, že Indie je byrokratická země a mají jinak koncipované právo, které hájí své zaměstnance. Naštěstí v současnosti se dá nový podnik v Indii založit už za tři měsíce, a to právě pomocí inkubátoru. V tomto zařízení navíc mohou podnikatelé prezentovat své výrobky. Jsou tam i dobré podmínky pro fungování – sociální zařízení, kuchyňka, jednací sál apod. Měsíční pobyt na jedno pracovní místo činí 5000 korun, a to po dobu tří měsíců. Po této době se poplatek zvyšuje na dvojnásobek. „Indie se v současnosti stává hitem podnikatelů. Meziroční růst exportu do Indie dosáhl v letech 2015-2016 13,3 procenta, což je 15 miliard korun.

Datum: 11.10.2017 14:30:00


Současně také

Transport a Logistika
7.-11.10. 2019


ENVITECH
7.-11.10. 2019

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště