Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
-> 13.–17. 9. 2021

Mezinárodní strojírenský veletrh

Oživení průmyslu nabírá na síle, zlepšují se pracovní podmínky

 

Za rok 2012 se průmyslová produkce v ČR snížila o 0,8 procenta. Tento vývoj pokračoval i letos, kdy se pokles v I.čtvrtletí dále prohloubil (o 5,4 procenta), ve II čtvrtletí se zmírnil. V kumulaci za I. pololetí 2013 se průmyslová produkce meziročně snížila o 3,9 procenta. Oslabení ekonomik a snížení růstu průmyslu v zemích eurozóny a Německa se projevilo poklesem výkonnosti českého průmyslu. Vyplývá to z informací, které poskytlo na MSV ministerstvo průmyslu a obchodu.

Na dosažených výsledcích v roce 2013 v Německu a v eurozóně se projevily hodnoty předstihových ukazatelů naznačující růst produkce a zlepšování tamního podnikatelského klimatu a zvyšování důvěry podnikatelů. Tyto pozitivní zprávy se odráží v oživení zakázek našich průmyslových podniků. Za nepříznivým vývojem v ČR byly prohlubující se problémy průmyslu vyvolané slabou zahraniční poptávkou a propadem domácí poptávky.

V I.pololetí letošního roku se v rámci zpracovatelského průmyslu zlepšila produkce v osmi odvětvích, například v ostatním zpracovatelském průmyslu, ve výrobě základních farmaceutických výrobků, ve zpracování dřeva a výrobě dřevěných výrobků a ve výrobě oděvů. Z významnějších odvětví se mírně zvýšila i produkce strojírenství – 0,3 procenta. Na celkovém výkonu průmyslu se růstová odvětví podílela 17,8 procenta (jde s výjimkou strojírenství o méně významná odvětví zpracovatelského odvětví). Produkce poklesla ve 14 odvětvích, nejvýraznější pokles evidovala výroba počítačů (o 15,6 procenta), což se výrazně projevilo v sektoru HIGH-TECH. V ČR také došlo k snížení produkce motorových vozidel. Na tomto nepříznivém vývoji se podílí problémy evropského automobilového sektoru, které se odrazily sníženými prodeji vozů v EU a v Německu. Samozřejmě se tato situace odrazila i u dodavatelských odvětví do automobilek.

Domácí zakázky poklesly o 3,9 procenta. Jejich průběh je ovlivňován vývojem zakázek v zemích eurozóny a především našeho nejdůležitějšího partnera Německa, kam směřuje asi 30 procent celkového vývozu ČR. Po I. pololetí letošního roku došlo k oživení exportních zakázek i k růstu domácích, což se následně příznivě projeví na růstu průmyslové produkce.

Domácí konjunkturální průzkum ČSÚ pro příští tři měsíce naznačil, že průmyslové podniky očekávají zlepšení zahraniční poptávky, růst tempa výrobní činnosti a zaměstnanosti. Významnou roli bude hrát vývoj zahraničního obchodu (celkový vývoz byl v červenci vyšší o 3,2 procenta). Index nákupních manažerů PMI české výrobní sféry naznačil, že oživení nabírá na síle a významně se zlepšují i podnikatelské podmínky. Toto zlepšení v českém výrobním sektoru bude podle odborníků trvalejšího rázu, zlepšují se už čtvrtý měsíc za sebou, přičemž výroba dosáhla dvouletého maxima. V červenci se průmyslová produkce zvýšila o 2,1 procenta.

Pro domácí průmysl bude podle MPO důležitý vývoj rozhodujícího domácího automobilového průmyslu, který táhne celou ekonomiku. Růst tohoto odvětví totiž vyvolá zvýšení produkce dodavatelských odvětví. Zahraniční specialisté tvrdí, že oživení automobilového trhu bude pravděpodobně pomalé a evropské automobilky zřejmě uzavřou další továrny a zruší některá pracovní místa.  Naopak vedení naší automobilky Škoda auto tvrdí, že i přes náročné podmínky na evropských trzích, očekávají v II. pololetí letošního roku růst prodejů. Podle vedoucích představitelů Sdružení automobilového průmyslu ČR bude nutné dále rozšířit aktivity na rozvíjející se trhy v Číně, Indii, Jižní a Severní Americe a v Rusku.

Datum: 8.10.2013 9:00:00

Současně také

IMT
13.–17. 9. 2021


FOND-EX
13.–17. 9. 2021


WELDING
13.–17. 9. 2021


PLASTEX
13.–17. 9. 2021


PROFINTECH
13.–17. 9. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště