Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Odborné konference o robotizaci a 3D tisku

 

Vydavatelství Nová média uspořádalo na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dvě odborné konference.  V úvodní den to bylo Fórum průmyslové robotiky, kdy se organizátoři historicky poprvé zaměřili na téma Robot a člověk v jednom týmu, o den později se do centra pozornosti dostal 3D tisk a s ním spojené trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti.

Rekordní počet 477 registrovaných návštěvníků na konferenci o 3D tisku ukázal, že české podniky toto téma opravdu zajímá. Také v celoevropském měřítku se jednalo zřejmě o dosud největší konferenci svého druhu. „Třetího ročníku Fóra aditivní výroby se podle registrovaných návštěvníků zúčastnili inženýři, špičkoví designéři, konstruktéři, vývojáři i zástupci vysokých škol. Byla zde zastoupena drtivá většina značek, které na českém trhu působí, ať už přímo nebo zprostředkovaně, a které se věnují praktickým aplikacím profesionálních technologií 3D tisku, počínaje největšími firmami, jako je Stratasys a 3D Systems a konče českými distributory, kde je největší MCAE systems. Ten zde shodou okolností letos vystavuje první 3D tiskárnu, která byla na MSV prezentována před dvaceti lety, takže to je takové malé jubileum,“ říká Jan Homola, hlavní organizátor akce a také moderátor konference.

Podle jeho slov je potěšitelné, že celkově konferenci podpořilo na 20 partnerů a českou premiéru zde mělo nejméně 5 nových technologií 3D tisku, počínaje největšími technologiemi pro 3D tisk kovů až po malinké 3D tiskárny, které jsou ale zároveň těmi nejprodávanějšími na světě. „Perličkou je skutečnost, že Čech Josef Průša z Havlíčkova Brodu vyvinul 3D tiskárnu, která je v tuto chvíli nejprodávanější na světě, a my jsme zde měli možnost představit v premiéře její nejnovější verzi. Také KOVOSVIT MAS zde překvapivě odhalil svoji vlastní technologii hybridní výroby. Jsme velice rádi, že si sem zástupci firmy našli cestu a chtěli prezentovat svoji horkou novinku právě u nás,“ říká Jan Homola.

Pozornosti se těšil i první ročník konference pod názvem Fórum průmyslové robotiky – přišlo na něj na 120 registrovaných návštěvníků. Hlavní téma fóra Robot a člověk v jednom týmu je podle Jana Homoly jedním z klíčových témat tzv. Průmyslu 4.0. V Brně fórum představilo nejnovější robotické systémy, využívané ve výrobních, montážních a manipulačních operacích ve strojírenských oborech. Zvláštní prostor byl věnován tzv. kooperativním robotům.

„Vybrali jsme si téma tzv. kooperativní robotiky, protože to je obrovský trend.  Doposud platí, že průmyslová robotizace je nákladná záležitost, vyžadující velmi složitou integraci, kterou si mohou dovolit jen ty nejbohatší firmy, jako jsou například automobilky. Je to do značné míry neflexibilní věc, kdy robot provádí třeba pět let v kuse tutéž operaci. Ale v posledních dvou letech dochází k obrovskému posunu k cenově dostupným robotům, kdy si je může dovolit skoro jednotlivec v malé firmě. Robot už nestojí desítky milionů, ale stovky tisíc korun. Návratnost pro standardní podnik je do 200 dnů, z hlediska přínosu dokážou roboty pracovat 24 hodin denně bez přerušení provozu, když je to potřeba. Další obrovský benefit robotů je ten, že umožňují spolupráci s člověkem. Robot dokáže ze dne na den přeprogramovat úlohu, když například vypadne pracovník na lince, a vy ho můžete nainstalovat i mezi dělníky Pokud se robot s člověkem střetně, okamžitě na setinu vteřiny se zastaví a člověku příliš neublíží,“ shrnuje současné výhody Jan Homola.

Podle organizátora konference jde v případě robotiky o jednoznačný průmyslový trend. „Naši konferenci v jejím prvním ročníku podpořili až na jednoho všichni největší dodavatelé průmyslové robotiky působící v Česku, počínaje společnostmi KUKA Robotics, ABB, Siemens, Universal Robots a mnozí další. Vsadil bych se, že za rok zde na MSV uvidíme desítky kooperativních robotů, tak jako jsme to před třemi lety mohli predikovat u 3D tiskáren.“

Datum: 5.10.2016 9:39:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště