Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Obchodní příležitosti v Latinské Americe

 

Latinská Amerika jako perspektivní exportní trh byl název semináře, který se uskutečnil v rámci MSV v Exportním domě. Zaměřen byl především na Argentinu. Jako Latinská Amerika jsou označovány země amerického kontinentu jižně od USA, ve kterých se mluví jedním z románských jazyků - španělsky, portugalsky nebo francouzsky. Do prostoru Latinské Ameriky spadají geograficky také Belize, Falklandy, Guyana, Surinam, Trinidad a Tobago a menší ostrovní státy a závislá území v Karibiku, jazykově ale do tohoto prostoru nespadají.

Argentina je čtvrtou největší ekonomikou v Latinské Americe. Po rychlém růstu HDP v letech 2003 – 2011 došlo ke zpomalování a v roce 2015 v této zemi probíhala ekonomická recese. V roce 2017 se HDP opět dostalo do kladných hodnot. Země se dlouhodobě potýká s vysokou mírou inflace, která minulý rok vyšplhala až k hodnotě 27 procent. Byl zaznamenán deficit běžného účtu minus 22,1 miliard USD. V témže roce provedla vláda některé reformy s cílem snížit náklady na podnikání v zemi, jedná se však pouze o malé zlepšení.

V současnosti patří k prioritám nové vlády rozvoj důlního a těžebního průmyslu. Například naleziště Vaca Muerta je druhým největším nalezištěm břidlicového plynu na světě, jehož prokázané zásoby vystačí Argentině na 500 let. V příštích letech tam má být investováno přes 30 miliard USD. Vláda do této oblasti láká investory garantováním výkupních cen zemního plynu. Země má také velké zásoby mědi, zlata, stříbra, lithia, molybdenu a draslíku. Investoři by se měli zúčastnit právě těžebních projektů, od kterých si Argentina slibuje rychlé zahájení těžby a vznik nových pracovních míst. Investice do těžby nerostů zvýší poptávku po těžebním zařízení a technologiích. Z hlediska vývozu ČR do Argentiny je zájem mimo jiné o buldozery, stroje na vyrovnávání terénu, rypadla apod., dále o čerpadla, vývěvy a vzduchové kompresory, různé trouby, trubky a hadice apod.

Strojírenský průmysl je v Argentině v plenkách, většinu strojírenské techniky musí dovážet. Jedním z potenciálních odběratelů je například automobilový průmysl, který se vláda snaží rozvíjet jako prioritní obor a chce ročně vyrábět více než milion nových aut. Právě zde se nabízí příležitost pro české výrobce strojů. Argentina se také chce stát světovým supermarketem a vyrábět potraviny, tedy nejen dodávat zemědělské komodity. Proto se objeví mnoho příležitostí v oblasti potravinářských strojů.  Velké příležitosti budou také pro výrobce tramvají a elektrických autobusů a jejich komponentů, které mají nahradit zastaralé trolejbusy ruské provenience.

Největší ekonomika v Latinské Americe Brazílie se postupně zotavuje z vleklé ekonomické krize, kdy se v letech 2015 a 2016 dostalo HDP až na hodnotu minus 3,8 procenta. Loni byl zaznamenán mírný růst ekonomiky, velkou zátěží pro ni zůstává míra nezaměstnanosti – více než 13 procent. Příležitosti pro český export odborníci spatřují především v automobilovém průmyslu, který vyrábí více než 3,7 milionů motorových vozidel ročně, z nichž jde přibližně pětina na export. Faktem je, že globální automobilky působící v Brazílii už patří mezi tradiční odběratele českých dodavatelských firem. Nicméně vzhledem k nástupu nových modelových řad aut a postupnému rozšiřování výrobního portfolia bude tento obor jednoznačně patřit mezi perspektivní z hlediska českého exportu.

V elektrotechnice příležitosti úzce souvisejí s rozšiřováním brazilských elektroenergetických kapacit, které jsou založeny především na obnovitelných zdrojích energie. Další významnou oblastí pro export je budování transmisních sítí a další infrastruktury v Brazílii. V zemi má přístup k internetu více než 108 milionů lidí nad deset let věku. Velký rozmach zaznamenává připojení k internetu pomocí chytrých telefonů. Z hlediska příležitosti pro české vývojáře jsou zajímavé oblasti budování, správy a zabezpečení sítí, bezpečnostní aplikace rozličný software včetně aplikací her pro chytré mobilní telefony.

Také české obráběcí stroje mají v Brazílii historicky velmi dobré jméno a i v Brazílii jsou velmi žádané. V obranném průmyslu je pak potenciál zejména v oblasti pokročilé elektroniky, pozemní i letecké techniky a ručních zbraní. Ve stavebním průmyslu Brazílie požaduje širokou škálu stavebních materiálů.

Datum: 3.10.2018 17:45:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště