Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Obchod s Tureckem dále poroste

 

Shodli se na tom účastníci Česko-tureckého ekonomického fóra, které na brněnském výstavišti proběhlo u příležitosti MSV. Obchodní výměna by letos měla poprvé překročit hranici 3 miliard USD a o dva roky později to mají být již 4 miliardy. K růstu mají přispět i dvoustranná jednání českých a tureckých podnikatelů, kterých se v rámci fóra zúčastnilo více než sedmdesát zástupců českých firem.

„Turecko a Česká republika sdílejí společné hodnoty v oblasti spolupráce a mírového soužití. Naším největším přáním je, aby se vynikající úroveň politických vztahů více odrážela v obchodních a hospodářských vztazích,“ prohlásil Mustafa Sever, první náměstek ministra hospodářství Turecké republiky. Připomněl nedávné vzájemné návštěvy představitelů obou zemí a zdůraznil, že také na brněnský veletrh přicestovala početná delegace tureckých podnikatelů. „Dění posledních měsíců jasně ukazuje potenciál budoucích vztahů mezi oběma zeměmi a my tvrdě pracujeme na tom, aby byl velký potenciál bilaterálních hospodářských aktivit zviditelněn. Naše obchodní vztahy s Českou republikou v posledních deseti letech zaznamenaly významné úspěchy a dosáhly nárůstu na desetinásobek z 260 mil. USD až na 2,7 mld. USD. Nicméně tento objem není dostačující a pevně věřím, že v nadcházejícím období naše spolupráce dosáhne jiné úrovně. Náš vývoz do České republiky v loňském roce činil 786 mil. USD a dovoz z České republiky přibližně 2 mld. USD, což bohužel neodráží skutečný potenciál,“ konstatoval turecký představitel s tím, že společně stanoveným cílem je dosáhnout v roce 2015 vzájemného obratu 4 mld. USD.

Potenciálu nedosahuje ani investiční spolupráce. Celková výše investic 41 tureckých společností v České republice dosáhla 96,2 mil. USD s počtem přibližně tisíce vytvořených pracovních míst. V Turecku investovalo 47 českých firem v celkové výši 548 mil. USD.  Češi v Turecku investují především v sektorech energetiky a farmaceutického průmyslu, zatímco turečtí investoři u nás míří zejména do oblasti cestovního ruchu. Zájem o prohloubení investic na obou stranách roste a v České republice by situaci mělo usnadnit odstranění vízových bariér pro turecké podnikatele, o kterém ministr průmyslu a obchodu Jiří Ciencala přislíbil urychleně jednat s resortem zahraničních věcí.

Ministr Ciencala v úvodu fóra připomněl, že Turecko patří mezi 12 prioritních zemí naší exportní strategie. Zdůraznil serióznost tureckých partnerů a také celní unii s EU, která usnadňuje vzájemný obchod. Jak pro obchodní, tak pro investiční aktivity se podle něj otevírá nepřeberné pole možností, protože Česká republika opravdu má tureckým partnerům co nabídnout. „K významným položkám našeho exportu patří automobilový průmysl, energetika, strojírenství, zdravotnictví, ale také železniční doprava. Zde se pro nás otevírá obrovský potenciál. Můžeme dodávat celé tratě a koridory systémem projektů na klíč,“ míní Jiří Ciencala. Jak oznámil, na pomoc českým podnikatelům bude v nejbližší době otevřeno druhé zastoupení agentur CzechTrade a CzechInvest v Turecku, a to v Ankaře.

Obrovské možnosti potvrdil také Mustafa Sever, který fórum informoval o ambicích turecké vlády. Dnes 17. nejvýkonnější ekonomika světa se chce do roku 2023, ke stému výročí vzniku Turecké republiky, zařadit do první světové desítky. S průměrným ročním růstem HDP o více než pět procent je dnes nejrychleji rostoucí ekonomikou v zemích Evropy i OECD. Tento trend chce Turecko nadále udržet a v následujícím desetiletí proto plánuje rozsáhlé investice, V oblasti energetiky jde řádově o 130 mld. USD, v dopravě o 110 mld. USD a v oblasti IT se chystá investovat dalších 10 mld. USD. „Bylo by škoda tyto příležitosti nevyužít a pustit tam naše konkurenty,“ podotkl k tomu ministr Ciencala.

Také Turecko má co nabídnout a úspěšně vyváží na český trh nejen textilní zboží, ale také komponenty pro automobilový průmysl, tvářecí stroje a další komodity s vysokou přidanou hodnotou. „Viděl jsem expozice tureckých firem zde na veletrhu a jejich know-how, vysoká technická úroveň a všestranný pokrok dokazují, že už dávno nejde o rozvojovou zemi, ale jsme rovnoprávní partneři,“ konstatoval ministr Ciencala. Tureckou nabídku na fóru představil Fatih Kemal Ebiclioglu, předseda asociace Istanbul Mineral & Metals Exporters´ Association, která sdružuje přibližně dvacet tisíc společností zajišťujících třetinu tureckého exportu.

Spolupráce s Tureckem je významné také ze širšího teritoriálního hlediska, protože jde o bránu do islámského světa. „Doufám, že také dnešní setkání napomůže tomu, aby se naše vztahy dostaly na jinou úroveň a jejich potenciál se v plné míře naplnil. České firmy mají naši podporu v oblasti investic a také spolupráce s našimi firmami, a to nejen při podnikání v Turecku, ale i v dalších zemích.Turecko má ve střední Asii, na Kavkaze, na Balkáně, na Blízkém východě i v severní Africe poměrně silnou pozici a geografickou výhodu,“ poznamenal Mustafa Sever. Jak dodal, Turecko je dnes mj. velmocí světového stavebnictví. Od roku 2006 se objem prací realizovaných tureckými stavebními firmami za hranicemi Turecka vyšplhal na 20 mld. USD.

Ve stejném duchu se vyjádřil také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák, který účastníky fóra přivítal jménem svazu coby garanta akce.Turecko označil za velice perspektivního obchodního partnera s nesmírným růstovým potenciálem. „Patří mezi prioritní země českého exportu a dává výborné šance nejen na přímý obchod, ale především na spolupráci ve třetím zemích. S tureckými podnikateli můžeme jít do Ruska, na Balkán, severní Afriky i na Blízký východ,“ zdůraznil Hanák a vyslovil naději, že veletržní B2B setkání pomůže využít některé z řady obrovských příležitostí, které se ve spolupráci s Tureckem otevírají.

Turecko není jen atraktivním trhem se 75 miliony spotřebiteli, ale především 7. nejvýkonnější ekonomikou Evropy s HDP na úrovni 800 mld. USD. Jde o člena skupiny G20 a celní unie EU se stabilním ekonomickým a podnikatelským prostředím. Pro Českou republiku je již dnes z hlediska objemu vzájemného obchodu nejvýznamnějším partnerem ve středomořském regionu.

Datum: 9.10.2013 16:00:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště