Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Obchod s Čínou roste

 

V roce 2016 bude Čína partnerskou zemí MSV, ale přítomnost padesáti čínských vystavovatelů nepřehlédnou ani návštěvníci letošního ročníku. Vzájemný obchod v posledních letech zažívá výrazný růst.


„Česká republika je jedním z největších obchodních partnerů Číny ve střední a východní Evropě. V minulém roce objem vzájemného obchodu dosáhl téměř 11 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 16,2 procent,“ konstatoval ekonomický a obchodní rada čínské ambasády Yongru Cheng na zahájení veletržního Česko-čínského semináře o rozvoji obchodní spolupráce. Při této příležitosti zároveň vyzdvihl význam veletrhu pro prohloubení vzájemných vztahů. „Mezinárodní strojírenský veletrh je vedoucím průmyslovým veletrhem ve střední a východní Evropě s klíčovými sektory jako průmyslová automatizace, 3D technologie, digitální technika, energetika, dopravní a letecká technika. Vedle dalších strojírenských oborů tak ukazuje ve svých expozicích vedoucí světové technologie. Pokaždé, když ho navštívím, přináší mi velké potěšení a rád tu zůstávám,“ prohlásil Yongru Cheng a zdůraznil význam prezentace pro čínské firmy. „Mohou zde získat informace o českém trhu, ale také o dalších trzích střední a východní Evropy. Tento veletrh je povzbuzením pro vzájemnou komunikaci a nacházení nových cest ke kooperaci a dosažení oboustranných benefitů.“

Jak dále konstatoval, velká část česko-čínského obchodu se týká strojírenství a elektrotechniky, ale spolupráce se rozvíjí i v dalších oblastech, například ve finančním sektoru. V této souvislosti zmínil zřízení pobočky Bank of China v Praze a připravované přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem, které zajistí China Hainan Airlines. To podle Chenga povede k prohloubení vzájemného obchodu, který má ještě velký nevyužitý potenciál. Příležitosti ke spolupráci vidí například ve výzkumu a vývoji, transferu technologií a průmyslové výrobě.

Také náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický na semináři zdůraznil obrovské a dosud nevyužité možnosti vzájemné spolupráce. Jedním z jejích úspěšných symbolů je podle něj desetiletá přítomnost výrobního závodu společnosti TOS Varnsdorf na čínském trhu. Česká vláda má podle jeho slov eminentní zájem na pokračování a prohloubení česko-čínské spolupráce, která v posledním desetiletí významně vzrostla. Vlnu zájmu čínských investorů o český trh, která by do budoucna mohla přinést zajímavé investiční projekty, v současné době zaznamenává také CzechInvest.

„V českém exportu do Číny letos podle posledních čísel došlo ke čtrnáctiprocentnímu nárůstu,“ uvedl v Brně Eduard Muřický. „Naše ministerstvo se snaží vytvořit podmínky, aby se české firmy více prosazovaly na čínském trhu, protože je obrovský a se strašnou spoustou možností. Zároveň je čínský trh velice specifický, ať už jazykově, kulturně nebo geografickou vzdáleností. Jsou tam i jiné, netarifní bariéry, a také ty je potřeba překonat. Ale myslím si, že nás teď Čína vnímá jako zemi, která chce spolupracovat, a nálada ve vzájemném obchodu je úplně jiná, než byla v minulosti.“

 

Datum: 17.9.2015 14:44:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště