Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Nový soustruh představil na MSV Kovosvit Mas

 

Razantní návrat do obrábění soustružením plánuje strojírenský podnik Kovosvit Mas. Na letošním MSV prezentoval ve své expozici v pavilonu P nový soustruh KL285. Charakteristickými rysy novinky jsou výkon, přesnost a trvanlivost. Oproti svému předchůdci, produkčnímu soustruhu SP280  se stroj vyznačuje větší kompaktností a menšími rozměry.

Kromě toho Kovosvit má na svém stánku ještě pětiosé hi-tech vertikální obráběcí centrum MCU700 nové generace, které bylo poprvé představeno letos na jaře na Zákaznických dnech firmy. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom splnili byznys plán, který se pohybuje na úrovni obratu ve výši 1,6 miliardy korun a zisku ve výši 30 – 40 milionů korun. Obchodně se nám daří, potýkáme se však s nedostatkem personálu. Proto jsme provedli náborovou kampaň a sérii opatření, které nám do letošního října umožní navýšit výrobu strojů,“ řekl Libor Kuchař, generální ředitel Kovosvitu Mas. Doplnil, že mimo jiné firma získala zhruba 20 nových pracovníků z Ukrajiny. Tímto krokem má Mas kapacitu montáže pokrytou, další pracovníky však stále hledá do brusírny a slévárny.

Při navrhování a výrobě prototypu nového soustruhu se technický úsek zaměřil kromě kvalitních parametrů a komponentů od předních světových dodavatelů též na ergonomii. Velký důraz firma kladla na snadnost, přívětivost a komfort při ovládání a seřizování stroje. Dále také na jeho kompaktnost. „Z principů lean production vyplývá, že je velmi drahá pracovní plocha na halách. Proto jsme pamatovali na menší velikost stroje. Ten je navržen tak, aby prošel dvoukřídlími dveřmi,“ upřesnil Petr Heindrich, technický ředitel Kovosvitu Mass.

Firma v současnosti disponuje jedním prototypem nového soustruhu, ale ve výrobě má další dva. Po jejich důkladném otestování, do něhož jak je v Kovosvitu zvykem, se zapojují zákazníci. Sériová výroba tohoto stroje se tedy rozeběhne už příští rok na jaře. Kovosvit počítá, že příští rok vyrobí zhruba 20 kusů nových soustruhů. Paralelně se bude pracovat na vývoji dalších modifikací stroje s tím, že od roku 2020 by měl nový soustruh KL285 v produkci zcela nahradit svého předchůdce SP280.

Další novinkou prezentovanou na MSV je pětiosé vertikální obráběcí centrum MCU 700, které prošlo zásadním faceliftem tak, aby odpovídalo požadavkům a trendům, které určuje trh. Zásadní změnou je nový otočně sklopný stůl, tzv. kolébka, která umožňuje větší naklonění. Díky integraci rozvaděče se také podařilo významně zmenšit zástavbové prostory, provzdušnil se design stroje, přepracovaný byl ovládací panel – nově s 19 palcovou obrazovkou. „S hi-tech stroji naší produktové řady MCU, které umožňují obrábění v pěti osách, jsme úspěšní zejména na náročných trzích Evropské unie. V letošním roce se nám podařilo prodat dvě obráběcí centra MCU 630 do Nizozemska, další do Itálie a dva stroje MCU 1100 putovaly k zákazníkovi do Francie. Velmi si ceníme toho, že se nám podařilo zdvojnásobit tržby na velmi náročném německém trhu,“ řekl Libor Kuchař. Právě na tyto trhy směřuje tento typ produkce Kovosvitu.

Zastoupení má Kovosvit na výstavě 100ries, která u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa představuje 100 příběhů či legendárních značek Československého průmyslu. Kovosvit reprezentuje repasované univerzální soustružnické centrum s označením MCSY 80, které v sobě spojilo frézovací a soustružnické technologie. Toto centrum v osmdesátých letech představovalo naprostou světovou špičku. Stroj, kterému strojaři neřeknou jinak než Boháro má ještě dodnes mnoho podniků a používá je při své výrobě.

Další stroj Kovosvitu je k vidění na stánku společnosti Heidenhain. Jde o soustruh Masturn osazený novou hlavou se zvětšeným nástrojovým diskem a novou dotykovou obrazovkou. Další dva stroje firma zapůjčila Svazu strojírenské technologie pro účely tradiční soutěže studentů v obrábění, která právě na MSV vyvrcholí. Konkrétně se jedná o stroje MCV 750 s ovládacím systémem Siemens a o velmi oblíbený stroj MCV 800 se systémem Heidenhain. „O toto zařízení je na trhu velký zájem, proto jich letos vyrobíme 62 kusů, což představuje velký komerční úspěch,“ doplnil Libor Kuchař.

Kovosvit Mas a.s. má téměř 80letou tradici ve výrobě a vývoji obráběcích strojů. Je nositelem mnoha ocenění za technický přínos v této oblasti. Svým výrobním sortimentem se orientuje hlavně na subdodavatele pro automobilový, energetický, letecký a strojírenský průmysl. Svým zákazníkům nabízí komplexní služby, individuální řešení, flexibilitu a výrobky vysoké kvality. V září 2016 vstoupila do Kovosvitu jako strategický investor společnost INDUSTRY INNOVATION.

Datum: 1.10.2018 17:21:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště