Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Nejlevnější energie je ta ušetřená

 

Při současném růstu cen vody, energií a služeb je aktuální tvrzení, že nejlevnější energie je ta ušetřená. K pravdivosti tohoto tvrzení může přispět, řečeno s mírnou nadsázkou, i důkladně vyčištěný radiátor. „Jednu z nových progresivních a velmi účinných možností provozních úspor otopných a chladicích systémů představuje technologie čištění vnitřních povrchů. Důkladné vyčištění topení včetně radiátorů, boilerů, kotlů atd. může majiteli domu snížit cenu za topnou sezónu dokonce až o padesát procent,“ tvrdí doc. Ing. Viktor Kreibich, CSc., z Ústavu strojírenské technologie strojní fakulty ČVUT, hlavní organizátor dnešního odborného semináře na dané téma.


Podle jeho slov se vlivem chemických i fyzikálních dějů pokrývají povrchy, a to bez ohledu na použitý konstrukční materiál, korozními produkty a usazeninami minerálů, které izolují a brání přestupu tepla, zvyšují tlakové ztráty těchto systémů a omezují jejich regulaci a účinnost. Je-li například na stěně jen vrstva úsad tloušťky 1 mm, stoupne spotřeba energie systémem topení nebo chlazení o 6 až 8 %. Po deseti letech provozu je tloušťka znečištění a úsad na vnitřním povrchu obvykle 4 až 6 mm i více v závislosti na péči věnované otopné či chladicí kapalině v systému. Zanášení topné soustavy se projeví nejčastěji nedotápěním ve vyšších patrech a nutným zvýšením teploty na vstupu do systému nebo na zdroji tepla. Zvýšení teploty o pouhý 1 °C má za následek nárůst spotřeby a nákladů až o 5 % za topné období.

Na tuto skutečnost reagují firmy a vysoké školy. Devět odborníků dnes na odborném semináři v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu představilo své metody, které uplatňují jak v průmyslu, tak v komunální oblasti u obytných domů a bytů. „Velice zajímavé výsledky představila například firma Finex Technology, o které dnes přednášel Stanislav Hojgr. Jedná se o chemické čištění speciálními prostředky ze zahraniční, které prošly dlouhodobým testováním a které dokazují, že bez nebezpečí poruchy na otopném systému je možno poměrně snadno a levně vyčistit celé topení, a tím až o polovinu snížit cenu energie za topnou sezónu,“ říká Viktor Kreibich. Ani jeho domovská organizace ČVUT nezůstala pozadu a představila nový čisticí prostředek TomCleanEx, určený pro odstraňování korozních produktů, kotelního kamene a minerálů ve vnitřních prostorách potrubních systémů, energetických i dalších technologických zařízení a produktovodů.

„Každá úspora odstraněním minerálů a korozních produktů má smysl, jak pro byty a snížení ceny za energie, tak pro účinnost průmyslových zařízení. To jasně na dnešním semináři zaznělo,“ říká Viktor Kreibich. „Když porovnáme pozornost a náklady, které věnujeme péči o dům a automobil, vidíme jasný nepoměr. Požadujeme-li u automobilu bezporuchový provoz do deseti roků, pak u budov a jejich zařízení doufáme v neomezenou životnost nebo alespoň v to, že budou dobře sloužit jedné generací, tedy přibližně padesát roků. Automobil při 500 tisících ujetých kilometrech je v provozu celkem 5 tisíc hodin. Systémy domů, tedy topení a chlazení, jsou za 50 roků v provozu minimálně 100 tisíc hodin. Zatímco automobil je podroben alespoň občas odborné údržbě, dům a jeho vybavení takový servis příliš často nemá,“ dodává Viktor Kreibich s tím, že pokud je údržba a čištění vnitřních povrchů provedena vhodnými prostředky a kvalifikovanou firmou, jsou prostředky vložené do údržby zpravidla ušetřeny za jednu topnou sezonu.

Více informací: Viktor.Kreibich@fs.cvut.cz, www.povrchari.cz

Datum: 17.9.2015 14:44:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště