Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Na zahájení veletrhu bylo uděleno sedm Zlatých medailí MSV

 

Do posledního místa zaplněná Rotunda pavilonu A byla dějištěm tradičního ceremoniálu, během kterého bylo oceněno šest vystavovatelů za své výjimečné exponáty. Sedmá Zlatá medaile MSV byla stejně jako v minulých letech udělena významné osobnosti československého průmyslu.

Vyhlašovateli soutěže Zlatá medaile MSV jsou Svaz průmyslu a dopravy ČR a Vysoké učení technické v Brně. Letos byl o účast velký zájem a vystavovatelé do soutěže přihlásili 32 inovačních exponátů, jejichž kvality posoudila odborná hodnotitelská komise. Zlaté medaile MSV 2016 byly uděleny v šesti kategoriích a představitelé úspěšných firem si je převzali z rukou prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka, ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, rektora VUT v Brně Petra Štěpánka a generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno Jiřího Kuliše.

Oceněné exponáty Zlatá medaile MSV 2016

Blast Furnace Recovery Turbine - BPRT

Exponát: Blast Furnace Recovery Turbine - BPRT
Výrobce: Xi'an Shaangu Power Co., Ltd.
Vystavovatel: Shaanxi Blower (Group) Co., Ltd.
Umístění: Pav. A1, č. st. 20

Blast Furnace Recovery Turbine - BPRT

Multifunkční portálové obráběcí centrum MCG 1000 5XT

Exponát: Multifunkční portálové obráběcí centrum MCG 1000 5XT
Výrobce: TAJMAC-ZPS, a.s.
Vystavovatel: TAJMAC-ZPS, a.s.
Umístění: Pav. P, č. st. 041

Multifunkční portálové obráběcí centrum MCG 1000 5XT

LiteScope

Exponát: LiteScope
Výrobce: NenoVision, s.r.o.
Vystavovatel: Vysoké učení technické v Brně
Umístění: Pav. Z, č. st. 33

LiteScope

KMR iiwa

Exponát: KMR iiwa
Výrobce: KUKA Roboter GmbH
Vystavovatel: KUKA Roboter CEE GmbH
Umístění: Pav. G1, č. st. 18

KMR iiwa

UL-39 ALBI - ultralehký letoun s dmychadlovým pohonem

Exponát: UL-39 ALBI - ultralehký letoun s dmychadlovým pohonem
Výrobce: LA composite, s.r.o., JIHLAVAN airplanes, s.r.o. a Fakulta strojní ČVUT v Praze
Vystavovatel: ČVUT, Praha
Umístění: Pav. P, č. st. 92

UL-39 ALBI  - ultralehký letoun s dmychadlovým pohonem

Víceúčelový mobilní laserový systém pro precizní laserové navařování, svařování, gravírování a řezání

Exponát: Víceúčelový mobilní laserový systém pro precizní laserové navařování, svařování, gravírování a řezání
Výrobce: MEPAC CZ, s.r.o.
Vystavovatel: MEPAC CZ, s.r.o.
Umístění: Pav. G1, č. st. 72

Víceúčelový mobilní laserový systém pro precizní laserové navařování, svařování, gravírování a řezání

 

Sedmá Zlatá medaile MSV 2016 byla udělena za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy. Obdržel ji profesor Armin Delong, světově uznávaný fyzik a zakladatel elektronové mikroskopie v Československu. Prof. Ing. Armin Delong, DrSc., se výrobě elektronových mikroskopů začal věnovat již jako student elektrotechnického inženýrství na Vysoké škole technické Dr. Edvarda Beneše v Brně. Podílel se na konstrukci prvního československého elektronového mikroskopu a na základě těchto prací byl v Brně založen Ústav přístrojové techniky ČSAV. Firma Tesla následně zavedla jako jednu ze svých nosných aktivit právě výrobu elektronových mikroskopů a v roce 1958 získal Armin Delong na světové výstavě EXPO zlatou medaili za svůj prototyp stolního elektronového mikroskopu. Profesor Delong působil ve funkci ředitele ústavu více než 30 let, byl polistopadovým místopředsedou ČSAV a místopředsedou vlády České a Slovenské federativní republiky pro vědeckotechnický rozvoj. V roce 2005 mu byla za celoživotní vědecký přínos udělena cena Česká hlava za rozvoj elektronové mikroskopie v Československu a přenos oborového know-how do průmyslového využití. Za 91letého nestora elektronové mikroskopie převzala Zlatou medaili MSV 2016 jeho dcera.

Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy

Zlatá medaile roku 2016 za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy náleží panu profesorovi Arminu Delongovi.

Profesor Armin Delong je světově uznávaný fyzik a zakladatel elektronové mikroskopie v Československu. Narodil se francouzským přistěhovalcům v Bartovicích u Ostravy před uctihodnými 91 lety. Jeho záliba v elektronice začala již na základní škole, kdy ve třetí třídě dostal od otce elektrickou stavebnici. „Za chvíli jsem ze součástek uměl udělat i telefon. Později jsem stavěl primitivní rádia. Elektřina mě chytla, ale pak jsem se dostal do kola předválečných událostí,“ vzpomíná Delong, který právě kvůli událostem druhé světové války Těšínsko opustil a odešel do Hranic, kde ve fyzikálních pokusech pokračoval: „Pořád jsem stavěl rádia a vysílačky, i když to bylo zakázané. A těšil jsem se, až po válce půjdu do Brna na techniku.“

A sen se mu splnil. Na vysoké škole technické Dr. Edvarda Beneše v Brně studoval elektrické inženýrství ve skupině orientované na slaboproud. Jako pomocná vědecká síla pro výzkum v oboru elektrických měření a konstrukcí měřicích přístrojů se se zdejšími odborníky zabýval konstrukcí elektronového mikroskopu. Na základě těchto prací byl následně v Brně založen Ústav přístrojové techniky ČSAV a firma Tesla zavedla jako jednu ze svých nosných aktivit právě výrobu elektronových mikroskopů. Profesor Delong působil ve funkci ředitele ústavu více než 30 let, byl polistopadovým místopředsedou ČSAV (dnes AV ČR) a místopředsedou vlády České a Slovenské federativní republiky pro vědeckotechnický rozvoj.

Datum: 4.10.2016 13:09:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště