Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Na veletrhu IMT se poprvé představil stroj YASDA, který obrábí s nejvyšší přesností na světě

 

Japonská značka YASDA je synonymem nejpřesnějších obráběcích strojů, které dokáží opracovat povrch s přesností pod tisíciny milimetru. Letos poprvé viděli takový stroj v akci také návštěvníci brněnského výstaviště, v pavilonu P ho vystavila společnost CNC invest.

Dvakrát denně mohli zájemci sledovat unikátní výrobní proces, jehož výsledkem byl produkt opracovaný s přesností neuvěřitelných 0,025 mikronů. Stroj YMC430 používal nástroj o průměru 0,2 mikronů, finalizace povrchu zvoleného výrobku trvala tři hodiny a po mikroobrábění tvrdé oceli nezůstávaly žádné třísky, ale jen prach. „Už od pondělka jsme na stánku měli hodně zájemců o tento stroj, a dokud si neprohlédli výrobek, většinou vůbec nechtěli deklarované přesnosti věřit. Ale je to tak, YASDA má stroje, jejichž přesnost dokáže změřit pouze optika značky Zeiss,“ říká Vladimír Bláha, jednatel společnosti CNC invest s.r.o., která je exkluzivním dealerem značky YASDA pro český a slovenský trh.

YASDA Precision Tools je společnost založená v japonské Ósace v roce 1929. Od počátku se zaměřila na aplikace vyžadující vynikající přesnost, proto obráběcí centra YASDA disponují velmi komplexním systémem tepelné stabilizace stroje. Chlazeno není jen vřeteno, ale také nosné díly stroje. Přesnost je pro firmu natolik důležitá, že se pro výrobu strojů YASDA používají zase jen stroje YASDA. Aby byla zaručena dlouhotrvající přesnost a tuhost, vynikají tato centra robustními pojezdy připevněnými na ručně zaškrabávaných plochách. „YASDA má heslo „nechceme být největší, ale chceme být nejlepší“. Není to velká firma, ale její stroje dosahují nejvyšších přesností na světě. Aby tuto vysokou kvalitu udrželi, nerozšiřují se a vyrobí do 280 strojů ročně,“ popisuje Vladimír Bláha. Nabídka zahrnuje jak velké stroje s formami o velikosti 1500 x 1000 mm, tak v Brně vystavené nejmenší centrum YMC430 s cenou 18 milionů korun. Jako vzorový produkt se na něm vyráběla forma sloužící k lisování reflektorů do LED svítilen. Forma musí mít naprosto přesné hrany a kvalitu povrchu, aby se dosáhlo potřebného efektu svítivosti, jinak by LED světlo bylo matné.

Další odběratelé takto přesných strojů jsou třeba v medicíně nebo v optice, ale zákazníky japonské značky jsou také jiní výrobci obráběcích strojů, kteří na centrech YASDA vyrábějí ty nejpřesnější součásti svých strojů. „Před dvěma lety jsme dodali velký stroj YASDA do firmy TOS Varnsdorf pro výrobu přesných dílců na jejich obráběcí stroje. Jsou s ním velice spokojeni, protože jim ve srovnání s předchozí technologií mnohonásobně vzrostla produktivita práce a hlavně přesnost výroby,“ pochlubil se Vladimír Bláha, jehož firma CNC invest zastupuje značku YASDA od roku 2012. Letos poprvé se mu podařilo dostat stroj této značky na brněnské výstaviště a věří, že mu to pomůže k dalším dodávkám. „Obchody s dalšími zájemci o stroje YASDA už máme rozjednány, byli se na něj podívat i tady na veletrhu. Letošní IMT je začátek, ale myslíme, že sem stroj YASDA přivezeme i příští rok, kdy bychom jej rádi přihlásili do soutěže o Zlatou medaili,“ informoval jednatel firmy CNC invest, který je s účastí na veletrhu spokojen: „Vystavujeme tady každý rok od roku 1990 a letošní ročník je pro nás úspěšný. Dostáváme se na úroveň před rokem 2009, kdy jsme přímo na veletrhu uzavírali kontrakty. Podařilo se nám tady dotáhnout do konce kontrakt, kdy se zákazník rozhodoval mezi strojem od nás a od konkurence, ale na veletrhu si vybral nás,“ upřesnil Vladimír Bláha a dodal: „Letos jsme spokojeni, ale mám jednu výhradu. Pokud se koná IMT, měli by pořadatelé poskytnout vystavovatelům strojů více prostoru. Požadovali jsme větší plochu, abychom mohli přivézt víc strojů, ale naopak nám plochu trochu zmenšili, takže jsme nakonec museli postavit patrový stánek.“

Datum: 5.10.2018 14:00:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště