Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
5.-9.10. 2020

Mezinárodní strojírenský veletrh

Na MSV byla založena tradice nových ocenění – Osobnost průmyslu a Počin roku

 

Na 55. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu byly na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, který se uskutečnil tradičně při MSV, poprvé uděleny ocenění Osobnost průmyslu a Počin roku. Do galerie osobnosti průmyslu byl jmenován Doc. Ing. Miroslav Grégr CSc., který působil koncem devadesátých let jako ministr průmyslu a obchodu. Cenu za počin roku získala Severní energetická společnost, jež si vybudovala významné místo na trhu s energií. V současnosti je schopna nabídnout až 3000 pracovních míst. „Založena tak byla nová tradice, kdy se každoročně při konání MSV, budou udělovat tato dvě významná ocenění,“ řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.  

Docent Grégr se narodil jako syn Emila Grégra, důstojníka československé armády, který se aktivně účastnil bojů u Tobruku i na východní frontě. V roce 1954 vystudoval strojní fakultu ČVUT a působil na různých pozicích ve strojírenství, mimo jiné jako ředitel Desty Děčín. V letech 1990-1992 byl českým ministrem bez portfeje (v rámci československé federace). Podílel se na přípravě privatizace automobilky Škoda Mladá Boleslav. Poté až do roku 1996 pracoval opět jako generální ředitel ve firmě Desta Děčín, a. s. Spoluzaložil Svaz průmyslu České republiky a byl jeho prvním prezidentem. V letech 1998-2002 byl ministrem průmyslu a obchodu a v období let 2001-2002 navíc místopředsedou vlády Miloše Zemana. Prosadil koncepci Super ČEZu (ČEZ jako velký podnik ovládaný státem, schopný expanze na evropské trhy) a pod jeho vedením došlo k dokončení prvních dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín. Pro své sympatie získal přezdívku atomový dědek. Je držitelem ekologické anticeny Ropák roku 1998 udělovaného sdružením Děti Země. „ Průmysl tuto zemi živil a bude živit. Přál bych si, aby z vysokých škol vycházeli schopní inženýři. Celému průmyslu ČR pak přeji vše dobré, aby v něm působili schopní a zanícení pracovníci,“ řekl při přebírání ocenění Grégr.

Držitel ocenění Počin roku - Severní energetická, a.s. se sídlem v Mostě, je česká energetická společnost působící v Ústeckém kraji, jejíž dřívější obchodní název byl Litvínovská uhelná a.s. Společnost spravuje těžební lokalitu Československá armáda (ČSA) lom ČSA včetně homogenizační drtírny a Úpravny uhlí Komořany. Zásoby uhlí představují 24 miliony tun a výhřevnost je 17,5 MJ/kg. Za limity těžby se nachází 750 milionů tun hnědého uhlí a společnost usiluje o jejich prolomení. Její součástí je také společnost Důl Koh-i-noor a.s. v likvidaci, provozující poslední hlubinný hnědouhelný důl v ČR. Severní energetická a.s. vlastní od září 2013 také Elektrárnu Chvaletice a.s., a vstoupila tak jako nový subjekt na trh s elektrickou energií a teplem. Do portfolia Severní energetické patří i Hipodrom Most, který je unikátním dostihovým a rekreačním areálem vybudovaným na bývalé Velebudické výsypce. Jeho součástí je kromě dostihového závodiště také 3370 m dlouhá in-line dráha, závodiště pro parkur, tréninkové plochy, golfové hřiště a piknikový park pro veřejnost. Ročně Hipodrom navštíví přibližně sto tisíc návštěvníků.

Datum: 8.10.2013 8:32:00

Současně také

IMT
5.-9.10. 2020


FOND-EX
5.-9.10. 2020


WELDING
5.-9.10. 2020


PLASTEX
5.-9.10. 2020


PROFINTECH
5.-9.10. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště