Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV 2015 ukázal budoucnost průmyslu

 

57. ročník MSV proběhl ve znamení konjunktury. Českému průmyslu se daří, firmy investují a o prezentaci na veletrhu i prohlídku jeho expozic byl velký zájem. Zároveň byl letošní ročník oknem do budoucnosti: hlavním tématem se stal Průmysl 4.0 a nástup inteligentních výrobních procesů.


Jsme nejprůmyslovější zemí Evropské unie, česká ekonomika byla v uplynulých dvou čtvrtletích nejrychleji rostoucí ekonomikou Evropy, průmysl roste rekordním tempem a nezaměstnanost máme druhou nejnižší v EU. 57. ročník MSV se konal v mimořádně příznivé ekonomické situaci, čemuž odpovídala pozitivní nálada i obchodní výsledky. Expozice 1504 vystavujících firem ze 32 zemí si za pět dnů prohlédlo na 75 tisíc návštěvníků. Vystavovatelé oceňovali především jejich chuť investovat, na stáncích se jednalo o konkrétních obchodech a mnohé byly uzavřeny přímo na místě.

Mimořádnou pozornost věnovali letošnímu ročníku představitelé státu, kteří tak vyjádřili podporu a uznání českému průmyslu. Poprvé v historii se brněnské výstaviště stalo dějištěm mimořádného zasedání Vlády ČR, která zde projednala mj. materiály týkající se podpory průmyslu, exportu a technického vzdělávání. Samotným zasedáním přítomnost vlády na MSV neskončila, řada jejích členů se zúčastnila Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR, slavnostního zahájení veletrhu, doprovodných akcí a samozřejmě si prohlédli také expozice vystavovatelů. MSV opět navštívil prezident Miloš Zeman, který poprvé v historii přednesl projev jak na zahájení, tak na Sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Smyslem MSV vždy bylo ukazovat nové směry rozvoje a letošní ročník žil tématem Průmysl 4.0. Tzv. čtvrtá průmyslová revoluce přináší komplexní digitální propojení všech úrovní tvorby přidané hodnoty od vývoje výrobku až po logistiku. Český průmysl by se pro udržení své konkurenceschopnosti měl co nejrychleji adaptovat na tyto změny a právě MSV mu přinesl řadu inspirací, a to jak specializovanými výstavami na témata Digital Factory, 3D tisk nebo robotika, tak několika doprovodnými konferencemi, kde zásady Průmyslu 4.0 přiblížili přední odborníci z České republiky i zahraničí.

Vysoký byl letošní zájem zahraničí, odkud přijelo plných 47 % vystavujících firem. V roli „Special Guests of MSV 2015“ se představily Korea a čínská provincie Hebei. Úspěšný jednodenní „veletrh naruby“  neboli „Reverse Exhibition“ na MSV uspořádali v Evropě působící japonští výrobci, kteří pro své závody hledají místní dodavatele konkrétních komponentů a materiálů. Ze zahraničí přijelo také přibližně 10 % z letošních 75 tisíc návštěvníků. Zahraniční delegace dorazily mj. z regionů Ruské federace, Číny, Korejské republiky, Uzbekistánu a dalších zemí. Nejvíce zahraničních odborníků přicestovalo ze Slovenska a celkem se na pokladnách zaregistrovali návštěvníci z 50 zemí světa.

Úspěšný návrat po čtyřech letech zaznamenal mezinárodní veletrh Transport a Logistika, v pavilonu A2 vládl čilý ruch a o řadu exponátů v chodu a zajímavých novinek byl velký zájem. Premiérový veletrh ENVITECH přidal do veletržního kalendáře atraktivní a perspektivní téma technologií pro ochranu životního prostředí.

Přihlášené nejlepší exponáty se ucházely o prestižní Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila pět hlavních cen, které získaly společnosti Vítkovice Gearworks, ARC-H, Tajmac-ZPS, Alicona Imaging a Vysoké učení technické v Brně.

Rekordně rozsáhlý odborný doprovodný program zahrnul sedm desítek akcí a probíhal ve všech kongresových sálech brněnského výstaviště. K nejvýznamnějším událostem patřily Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, Fórum Průmysl 4.0, b2fair setkání Kontakt-Kontrakt, konference 3D tisk – trendy, zkušenosti a obchodní příležitosti, Strategické výzvy nastupující průmyslové revoluce, Vize v automatizace – Industry 4.0, Odpady 2015 a jak dál?, Logistická konference EULOG 2015 nebo Business den Ruské federace. Součástí letošního ročníku opět byl jednodenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, kterého se zúčastnilo dvacet vystavovatelů, především významných průmyslových firem.

V Press centru se během prvních čtyř dnů akreditovalo 399 zástupců médií ze sedmi zemí. Zahraničních novinářů přijelo 49, a to z Číny, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska a Slovenska.

58. mezinárodní strojírenský veletrh proběhne spolu s veletrhy IMT, Welding, FOND-EX, Plastex, Profintech v termínu 3. – 7. 10. 2016.

Řekli o veletrhu:

Na expozicích veletrhu jsem si uvědomil, že někdy podceňujeme fenomén, který se nazývá osobní chemie, neboť chemie může znamenat jak kyselinu solnou, tak osobní přátelství. Osobní vcítění se do myšlení druhého je velmi podstatným faktorem úspěchu nebo neúspěchu obchodních jednání.
Prezident Miloš Zeman, v zahajovacím projevu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně 2015 (o důležitosti osobního kontaktu v obchodním styku)

Jde o významný evropský veletrh, svým způsobem nejvýznamnější hospodářskou událost roku v ČR.
Bohuslav Sobotka, předseda vlády (rozhovor pro HN u příležitosti MSV 2015

Na veletrh dnes dojela celá vláda České republiky. Tím, že jsme zasedali přímo v areálu brněnského výstaviště v okamžiku, kdy se zahajuje jedna z nejdůležitějších událostí českého průmyslu a českého strojírenství, jsme jasně vyjádřili zájem na tom, aby český průmysl do budoucna prosperoval.
Bohuslav Sobotka, předseda vlády, v zahajovacím projevu MSV 2015

Blahopřeji Veletrhům Brno, že dotáhly mezinárodní strojírenský veletrh na tuto globální úroveň. Jde o renomovaný veletrh s dlouholetou tradicí, kde Slovenská republika nemůže chybět.
Vazil Hudák, slovenský ministr hospodářství (při zahájení Slovenského dne na MSV 2015

Jak vnímám tuto atmosféru, když jsem si dnes prošel veletrh, myslím, že má smysl dále rozvíjet veletržnictví v Brně.
Petr Vokřál, primátor města Brna (v zahajovacím projevu MSV 2015)

Důležitost této Mezinárodního strojírenského veletrhu podtrhla vláda tím, že jsme dnes ráno měli zasedání přímo na veletrhu, abychom zdůraznili, že průmysl je nejdůležitějším odvětvím českého hospodářství.
Jan Mládek, ministr průmyslu ČR

Strojírenský veletrh ukazuje technologickou budoucnost průmyslu. V tom je jeho smysl.
Jiří Kuliš, generální ředitel Veletrhů Brno a.s.

Ohlasy vystavovatelů:

Tomáš Dederle, ředitel divize Manurhin, Tajmac –ZPS, a.s.:
Letošní veletrh v Brně hodnotím velice kladně, v naší expozici je neustále mnoho zájemců o naše produkty, dokonce máme problém s kapacitou stánku. Už loni jsme měli historicky nejlepší rok z ekonomického hlediska a vidím, že letos po veletrhu to bude ještě lepší. Na veletrhu vidím, že do Česka se vrací spoustu práce, firmám chybí lidé i stroje na nové zakázky. Proto máme už vyprodanou výrobu, na stroje se čeká a tomu odpovídá i letošní veletrh. Zájem o naše produkty je obrovský, a to už od prvního dne veletrhu.  Návštěvnost je obrovská, lepší než loni. Jsem rád, že jsme obdrželi Zlatou medaili. Je to dobrá vizitka pro naši konkurenci, ale pomáhá nám to také u státních orgánů získat dotace na výzkum a vývoj. Je to signál, že vyvíjíme skutečně špičkové výrobky, které obstojí ve světové konkurenci.

Jan Hruška, produktový manažer, KOVOSVIT MAS, a.s.:
Strojírenský veletrh hodnotím velice pozitivně. Rok od roku stoupá účast na této akci. V naší expozici probíhá celá řada jednání, v letošním roce pro naši firmu s velkým úspěchem. Dokonce jsme přímo na místě prodali jeden stroj s robotizovaným pracovištěm. Z obchodního hlediska jsme velmi spokojeni, návštěvnost je veliká. Samozřejmě jsme využili Brno k obchodním schůzkám, které se také vydařily.

Andrea Gutová, Corporate Communication Business Partner, Siemens, s.r.o.:
Veletrhu se v Brně účastníme každý rok, ani jeden jsme nezmeškali, patříme k tradičním vystavovatelům. Přesto nás letošní ročník překvapil, návštěvníků bylo skutečně hodně a to každý den. Navštívili nás i vládní představitelé s panem prezidentem v čele. Na stánku jsme měli velký počet obchodních schůzek a podle ohlasů našich obchodníků jsou z jednání nadšeni. Veletrh se velice vydařil, a to zřejmě i z obchodního hlediska.

Pavel Horňák, prodej obráběcích strojů, REXIM spol. s r.o.:
Veletrh byl úspěšný, ekonomicky to vypadá velmi dobře. Získali jsme desítky nových kontaktů, které vyhodnotíme po veletrhu. Navíc jsme upevnili vztahy a kontakty s našimi stávajícími zákazníky. Brno je pro tato jednání velmi výhodným místem. Těší nás, že byl velký zájem o naši novinku, všichni byli spokojeni, tím myslím vystavovatele i zákazníky, zdá se mi, že nás všechny letošní ročník překvapil. Návštěva byla podle mne o více než 20 procent vyšší než v předchozích letech.

Zbyněk Ludačka, managing director, WFL – Ludačka Machine Tools s.r.o.:
Letošní veletrh nás velice překvapil, byl daleko lepší než loni, kdy se naše firma na něm prezentovala poprvé. Navštívili nás nejen naši stálí zákazníci, ale navázali jsme i nové kontakty. Byl velký zájem o naše nové projekty a zároveň jsme byli úspěšní – prodali jsme stroj přímo na výstavišti za 1,5 milionů euro zákazníkovi z Poldi Kladno.

Dalibor Fabián, obchodní ředitel, Vítkovice Machinery Group:
Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně patří pro skupinu Vítkovice Group k prioritním akcím. V podstatě se na každý strojírenský veletrh připravujeme celý rok a vždy se snažíme ukázat něco nového. I letos jsme představili novinky, například ocelovou lahev z nerezu určenou k potápění, dále haly pro multiplikační využití apod. Nejdůležitější pro nás je, že jsme získali Zlatou medaili za zakladač, který se používá v Třineckých železárnách – jde o ekologickou stavbu. Navštívilo nás hodně zájemců a jsem rád, že tento veletrh přitahuje stále větší množství mladých lidí. Některé hodiny jsme byli přímo obleženi mladými techniky, je vidět, že o obor roste zájem. Firma uskutečnila na výstavišti řadu obchodních schůzek.

Marta Pernicová, vedoucí PR a marketingu, ZKL BEARINGS CZ, A.S. :
Strojírenského veletrhu se účastníme pravidelně. Jsme brněnskou firmou a účast je pro nás prestižní záležitostí, proto máme i jednu z největších expozic. Je to dobrá příležitost ukázat, kam směřuje firma, představit inovace. Ročně totiž inovujeme přes stovku typů ložisek, které vyrábíme do průměru 1600 mm. Naši expozici v pavilonu F navštívilo hodně zákazníků, neboť dodáváme ložiska prakticky do všech odvětví. Veletrh nám slouží také k setkání se stávajícími zákazníky na jednom místě. Letošní účast byla opravdu hojná.

Filip Lukeš, jednatel, ADVANTAGE:
Pro firmu je letošní ročník veletrhu úspěšný, navštívila nás celá řada zájemců o naše produkty. Navázali jsme spoustu zajímavých nových kontaktů, návštěvnost byla větší než minulý rok. Zájem byl i o náš výrobek, který byl nominován na Zlatou medaili. Každý den jsme pořádali obchodní schůzky a doufáme, že z veletrhu budeme mít ekonomický přínos. Setkali jsme se zde s lidmi, které opravdu firma potřebuje.

Miroslav Mašek, jednatel, Pilous:
Na veletrhu je vidět, že český průmysl ožívá, o naše stroje byl velký zájem, uzavřeli jsme řadu kontraktů. To však není důležité, veletrh je o tom, že firma prezentuje své novinky a žije z toho další období, neboť do Brna jezdí hodně specialistů. Veletrh navštěvují především odborníci, chodí s jasným cílem, prostě vědí, co chtějí.

Tomáš Pavlík, jednatel, TM Technik s.r.o.:
Veletrh se Vydařil, hodnotíme jej velice kladně. Navštívila nás řada zájemců o naše produkty, a to i ze  zahraničí – například z Anglie, Německa, Francie a Itálie. Všichni hodnotili veletrh velmi dobře a líbil se jim. Prostě byl pro ně zajímavý. Veletrh jsme využili k setkání se svými stálými zákazníky a vyřešili jsme řadu obchodních záležitostí.

Jiří Přibyslavský, ředitel pobočky, Spraying Systems Czech, s.r,o,:
Veletrh nás překvapil, neočekávali jsme, že bude pro firmu tak výhodný. Přišla k nám totiž řada zákazníků, kteří měli zájem o naše produkty. Uspořádali jsme v expozici řadu schůzek, pro firmu byl veletrh velkým přínosem.

Datum: 18.9.2015 23:59:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště