Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV 2013 potvrdil sílu českého průmyslu - předběžná závěrečná zpráva

 

Jubilejní 55. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu ukázal kvalitu české průmyslové produkce, která si udržuje vysokou konkurenceschopnost a zásadním způsobem se podílí na výsledcích našeho exportu. „Věřím, že 55. MSV vyslal do ekonomiky pozitivní zprávy a snad bude symbolickým mezníkem mezi dlouhodobou recesí a opětným nastartováním ekonomiky,“ uvedl generální ředitel a.s. Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Účast předních evropských a světových výrobců zároveň dosvědčila, že český a středoevropský trh s vysokým průmyslovým potenciálem zůstává velmi atraktivním odbytištěm. Svou nabídku představilo 1551 vystavujících firem z 28 zemí a podíl zahraničních účastníků dosáhl úctyhodných 46 procent. Návštěvnost zůstala na úrovni loňského ročníku a podle odhadu si expozice během pěti dnů prohlédne 75 tisíc osob, v drtivé většině odborníků z různých průmyslových oborů.

Zvýrazněným tématem byl projekt AUTOMATIZACE – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika a velká pozornost včetně specializované výstavy byla věnována problematice 3D tisku.  Nabídku doplňoval souběžně konaný třídenní Mezinárodní dopravní veletrh EUROTRANS. Vystavovatelé obsadili všechny pavilony brněnského výstaviště i část jeho nekrytých ploch. Speciální poděkování pořadatelů patří osmi společnostem, které se zúčastnily všech dosavadních ročníků MSV, a to firmám ArcelorMittal (dříve Nová Huť Ostrava), Hauke, Pfeiffer Vacuum, Siemens, Swisstool Export-Gruppe, Šmeral Brno, Vítkovice a Žďas.

Veletrh navštívila řada VIP hostů v čele s premiérem Jiřím Rusnokem a ekonomickými ministry, ministrem hospodářství Slovenské republiky, p. Tomášem Malatínským a 1. náměstkem ministra hospodářství Turecké republiky, p. Mustafou Severem. Partnerskou zemí MSV 2013 bylo Turecko, které vedle expozic 20 vystavovatelů zastupovala také delegace podnikatelů a předsedou největší asociace tureckých exportérů. V průběhu veletrhu proběhla bilaterální jednání a  Česko-turecké business fórum, jejichž účastníci se shodli, že turecké partnerství MSV významně přispěje k rozvoji obchodních kontaktů mezi oběma zeměmi.

Nejlepší exponáty se ucházely o prestižní Zlaté medaile MSV. Odborná hodnotitelská komise udělila pět hlavních cen, které získaly společnosti Kovosvit MAS, VUT v Brně, Misan, První brněnská strojírna Velká Bíteš a Vítkovice.

Mimořádně obsáhlý byl doprovodný program a během pěti dnů se uskutečnilo více než padesát mezinárodních konferencí, seminářů a workshopů. K nejvýznamnějším událostem patřily Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, Evropské fórum dodavatelů jaderného průmyslu Atomex Europe, Vize v automatizaci, 3D print days a Energie pro budoucnost. Z akcí zaměřených na podporu zahraničního obchodu byl největší zájem o Business den Ruské federace, Exportní stoly CzechTrade a b2fair setkání Kontakt-Kontrakt. Na odborných konferencích se jednalo o aktuálních tématech jako digitální továrna, 3D vizualizace, možnosti energetických úspor a využití aplikovaného výzkumu. Novinkou byl projekt Robotický park v pavilonu Z a na novinky v balicích technologiích upozornil projekt Packaging Live. Popáté se uskutečnil projekt Transfer technologií a inovací na podporu spolupráce vědy a průmyslu a nechyběl ani tradiční jednodenní veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, kterého se zúčastnilo patnáct významných zaměstnavatelů.

Údaje z předběžné statistiky

Branami výstaviště v prvních čtyřech dnech prošli registrovaní zahraniční návštěvníci ze 41 zemí. Nejvíce zahraničních zájemců přicestovalo ze Slovenska, Polska, Německa, Maďarska, Rakouska, Ruska a Itálie. Nechyběli ani návštěvníci ze vzdálených zemí jako Austrálie, Kanada, USA, Tchaj-wan nebo Singapur.

První výsledky průzkumu realizovaného mezi návštěvníky svědčí o jejich vysoké spokojenosti s letošním ročníkem. Nejvíce návštěvníci oceňovali odbornou úroveň veletrhu, jeho organizaci, kvalitu vystavených exponátů a množství prezentovaných novinek. Návštěvu příštího ročníku MSV plánuje 85 procent respondentů.

V Press centru se během prvních čtyř dnů akreditovalo 382 zástupců médií z osmi zemí. Zahraničních novinářů přijelo 43, a to z Belgie, Bulharska, Německa, Rakouska, Ruska, Slovenska a Velké Británie.

56. mezinárodní strojírenský veletrh proběhne v termínu 29. září – 3. října 2014 společně s mezinárodními veletrhy IMT, PLASTEX, FOND-EX, WELDING a PROFINTECH.

Řekli o veletrhu.

Datum: 11.10.2013 23:15:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště