Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Mobilní laboratoř pro dálkovou chemickou analýzu

 

Středoevropský technologický institut (CEITEC) VUT v Brně a Vysoké učení technické v Brně zaujaly odpornou porotu na strojírenském veletrhu mobilní laboratoří pro dálkovou chemickou analýzu. Zlatou medaili získaly tyto instituce za nejlepší inovační exponát vzniklý prokazatelně ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací a v rámci vývojových projektů dotovaných státem.

Jedná se o mobilní laboratoř, která slouží k rychlé bezkontaktní prvkové analýze povrchů předmětů v průmyslových provozech i v terénu pomocí laserového pulzu. „Jde o to, že na vzorek, který může být ve vzdálenosti do 20ti metrů od zařízení, zaměříme vysokoenergetický laserový pulz. Tento pulz je zaostřen na povrch materiálu, odpaří částečně  velice malé množství materiálu a energie pulzu je natolik vysoká, že vzniká zářivý útvar, který vypadá jako jiskra. Z tohoto útvaru mikroplazmatu můžeme snímat záření, jež je vedeno do spektrografu, kde je rozloženo podle vlnových délek. Na základě spektrálních informací můžeme určit elementární složení vzorku,“ vysvětluje princip Profesor Karel Novotný, který na stánku VUT v pavilonu A1 odpovídá na četné dotazy odborné i široké veřejnosti.

“Zařízení, které letos obdrželo Zlatou medaili, vyvíjíme poměrně dlouhou dobu. Je to unikátní zařízené svého druhu i ve světovém měřítku, takže doufáme, že ocenění nám pomůže nadále prosadit se na dalších výstavách a případně i v komerční sféře,“ dodává Karel Novotný. Prototyp má už nyní vlastnosti výrobku, který je možné prakticky okamžitě uvést do praxe. „Využití očekáváme především tam, kde je potřeba provádět analýzu na nepřístupných místech nebo na místech, která jsou nebezpečná. Takže v průmyslu může jít o různá prostředí, kde se nachází toxické látky a páry, je možné analyzovat například taveniny na velkou vzdálenost, můžeme takto analyzovat různé konstrukce, mostní budovy, kde lze z těchto analýz odvodit například poškození zdiva, konstrukcí, povrchových vrstev apod. Dále je možné tímto způsobem detekovat např. kontaminace či znečištění životního prostředí těžkými kovy,“ uvádí Karel Novotný s tím,  že prototyp budil na veletrhu značnou pozornost mezi laiky i odborníky.

Datum: 3.10.2014 15:25:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště