Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Mladí instalatéři předvedli svůj um v pavilonu Z

 

Jedna z expozic pavilonu Z spíše než průmyslovou techniku připomíná rekonstrukci bytového jádra. Patří Cechu instalatérů ČR, který na Mezinárodním strojírenském veletrhu již poněkolikáté pořádá soutěž mladých instalatérů.

Probíhá zde jedno ze šesti regionálních kol tradiční soutěže učňů oboru instalatér. Dvoudenní klání začíná teoretickou částí neboli testem s 50 otázkami z oboru. Následuje praktická část, do níž postupuje pouze šest nejlepších dvoučlenných družstev reprezentujících jednotlivé školy či učiliště. „Prověrka praktických dovedností probíhá na několika pracovištích, kde učni podle obdržených výkresů provádějí zadané instalatérské práce. Jde o práci s kanalizací, závěsnou toaletou, umyvadlem s baterií, radiátorem, podlahovým topením a o připojení plynového kotle,“ popisuje předseda regionální pobočky Cechu instalatérů ČR Vladimír Beer, porotce a spoluorganizátor soutěže mladých instalatérů. Jak dodává, stejně jako v pozdější praxi i tady se úroveň soutěžících dost lišila. „Někteří učni tápali, protože používané materiály ani neznali. My se samozřejmě snažíme pracovat s novými materiály, ale ne na všech učilištích s nimi seznamují. V soutěži se pak ukáže, jak se která škola oboru instalatérství věnuje.“

Soutěž středních škol a středních odborných učilišť v oboru  instalatér má dlouhou tradici a na veletrzích není náhodou. Aby splnila své poslání, tj. aby zatraktivnila instalatérské řemeslo a přilákala k jeho vyučení více zájemců, rozhodl se cech pořádat soutěže v rámci veletrhů a výstav na různých místech republiky. Záměr se přesto nedaří naplnit a kvalitních instalatérů je na trhu stále málo. „Zájem u vyučení v oboru instalatér je trvale nízký a neodpovídá tomu, co je potřeba, protože řemeslníků v současné době není mnoho, zvláště pak těch dobrých. Je škoda, že kluci dnes dávají přednost studiu a vyhýbají se učebním oborům, často hlavně proto, že rodiče nechtějí, aby jejich dítě pracovalo rukama. Přitom staré rčení, že řemeslo má zlaté dno, platí pořád a určitě bude platit i nadále,“ myslí si Vladimír Beer.

Živnostenské a profesní společenstvo Cech instalatérů ČR je dobrovolným sdružením, takže konání soutěže podporují sponzorské firmy. I z tohoto důvodu je potřeba pořádat soutěž na místech, kde může přilákat pozornost. „Na Mezinárodním strojírenském veletrhu jsme již poněkolikáté a líbí se nám tady. Potřebujeme se zviditelnit a návštěvníky veletrhu soutěž zajímá, někdy až příliš. Zastavují se  tu a někdy se i vyptávají soutěžících, což pro ně není vždycky příjemné,“ usmívá se pořadatel.

Soutěž probíhala v prvních dvou dnech veletrhu, ale ani ve zbývajícím čase instalatérská expozice neosiří. Dvoudenní klání učňů v dalších dnech vystřídají ukázky instalatérských dovedností v podání představitelů cechu.

Datum: 9.10.2013 18:00:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště