Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Mládek na MSV jednal s důležitými zahraničními partnery

 

V pondělí a v úterý navštívil 56. mezinárodní strojírenský veletrh  ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

„Z letošního ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu mám velmi pozitivní dojem.  Podle rostoucího počtu vystavovatelů je vidět, že se českému strojírenství zase daří,“ řekl na závěr své dvoudenní pracovní návštěvy ministr Jan Mládek. Během své návštěvy jednal na brněnském výstavišti rovněž s řadou důležitých zahraničních partnerů.

V úterý dopoledne se sešel s představiteli Ruska a Číny.

„Obě tyto země jsou pro nás velmi důležitými exportními partnery. Do Ruska vyvážíme hlavně obráběcí stroje a zařízení pro petrochemický průmysl. Co se týče Číny, ta zatím pro české dodavatele exportní potenciál teprve nabízí, řada českých firem už ale na jejím trhu uspěla hlavně s novými technologiemi, strojírenskými celky, dopravními prostředky i v sektoru finančních služeb“ řekl k dopolednímu jednání Mládek.

Velmi důležitým zahraničním partnerem je i Slovensko, což dokazuje také účast tamních firem na MSV 2014. Naši východní sousedé jsou po Německu druhým největším zahraničním vystavovatelem.

„Vztahy se Slovenskem jsou na velmi dobré úrovni, nejhorší doba pro vzájemné ekonomické vztahy byla mezi rozpadem federace a vstupem obou zemí do EU. Díky členství je teď obchodování mezi oběma partnery jednodušší,“ doplnil Jan Mládek. „Důkazem dobrých vztahů je i možný vstup ČEZu do slovenských elektráren, což by mohlo přinést další synergické efekty. Pak by opět fungovala česko-slovenská energetická soustava, která by oběma zemím mohla přinést výrazné úspory,“ komentoval úvahy o možném angažmá ČEZu u našich východních sousedů ministr Jan  Mládek. Vše je ale otázkou dalších jednání, jedním z problémů je podle Mládka převzetí slovenských jaderných elektráren, které musí management společnosti pečlivě zvážit.

Ministr Jan Mládek v Brně jednal také s představiteli Ázerbájdžánu.

„I nadále se snažíme udržet maximální export do Ruska, přes veškerou snahu ale určitý pokles zřejmě nastane. Těmi nejpřirozenějšími zeměmi, kam se dá náš strojírenský export přesměrovat, jsou země bývalého SNS jako například Bělorusko, Kazachstán nebo právě Ázerbájdžán. V zemi jsou významná ložiska ropy a plynu, hodně se tam investuje právě do strojírenství a nabízejí se tak zajímavé příležitosti pro české firmy,“ dodal  ministr Jan Mládek.

Ondřej Rázl, Hospodářské noviny

Datum: 30.9.2014 18:15:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště