Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
7.-11.10. 2019

Mezinárodní strojírenský veletrh

Ministr Ciencala: „Spojení vědy s praxí je naší jedinou cestou!“

 

Projev ministra průmyslu a obchodu České republiky Jiřího Ciencaly na zahájení 55. mezinárodního strojírenského veletrhu.

Vážené dámy a vážení pánové,

strojírenský veletrh má svoji tradici a také já bych roli strojírenství velmi rád zdůraznil. Pan premiér zde zmínil slovo konkurenceschopnost a já myslím, že to je pro naši budoucnost klíčová a rozhodující věc. Dnešní den jsem zahajoval v kolektivu skvělých lidí, kteří tvoří stroje společně s akademickou obcí, v tomto případě s mojí první alma mater VUT. Je tu pan Karel Rais, se kterým jsme v roce 1968 začali na této alma mater studovat a osud nás stále dává dohromady, což je myslím symbolické a krásné. Samozřejmě je tu i rektor ČVUT jako naší pražské technické kolébky. Chtěl bych zde říci, že právě spojení vědy s praxí, a to přímo v realizaci výrobků a služeb, je naší jedinou cestou. Samozřejmě pokud budeme mít zajištěnou energetickou bezpečnost a pokud velmi umě využijeme bohatství, které máme pod zemí. To, co z tohoto bohatství dnes vytěžíme jakýmikoli metodami, musíme absolutně investovat do nového poznání. Mojí vizí je, abychom měli ne Temelín a jiné atomové elektrárny, ale aby možná za sto let měl malý reaktor každý doma, i když ne na bázi současného štěpení a řízení termojaderné reakce. Když peníze, které vyděláme z toho bohatství, které máme dnes, investujeme a nenechám je slušně řečeno rozkutálet, myslím, že za nějakých padesát let takové technologie budeme mít k dispozici. To je naše vize, to je naše poslání a to je naše společenská zodpovědnost nejenom na úrovni politických elit, ale také na úrovni producentů, výzkumníků, vývojářů, akademiků, učitelů a zkrátka všech, kteří to s touto republikou myslí dobře.

Jsem velmi rád, že letošní partnerskou zemí MSV je právě Turecko, se kterým mám své osobní a velmi pozitivní zkušenosti z devadesátých let. Děkuji všem tureckým partnerům za to, co pro náš business a společné vztahy udělali.

Velmi si vážím také přítomnosti mého kolegy ze Slovenska. Za poslední týden jsem se zúčastnil asi pěti konferencí a všechny měly stejný jmenovatel. Všichni jsme ve svých úvahách kroužili kolem jednoho slova – Česko-Slovensko. Ať už šlo o Cargo, přenosovou soustavu, vědu a výzkum, nové transsibiřské magistrály za účasti našich výrobců a dodavatelů nebo o zbrojařský či high-tech strojírenský průmysl. Možná se nám některým po tom tak trochu stýská, ale myslím, že i vývoj průmyslu a ekonomiky naše země čím dál více sbližuje a dává opět dohromady na podnikatelské a hospodářské bázi. A to je i mým přáním.

Všem vám přeji mnoho dobrých dojmů nejenom podnikatelsko-technologických, ale také společenských, protože i k tomu slouží taková událost, jako je 55. mezinárodní strojírenský veletrh.

Datum: 8.10.2013 15:57:00


Současně také

Transport a Logistika
7.-11.10. 2019


ENVITECH
7.-11.10. 2019

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště