Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
-> 13.–17. 9. 2021

Mezinárodní strojírenský veletrh

Meusburger: Srovnání různých upevnění střižníků

 

Firma Meusburger je jako součást skupiny Meusburger lídrem v oblasti vysoce přesných standardizovaných dílů. Přes 21 000 zákazníků po celém světě využívají výhod standardizovaných rozměrů a profitují z více než 50letých zkušeností ve zpracování oceli.

Rozsáhlý sortiment standardizovaných produktů Meusburger nabízí širokou škálu možností upevnění střižníků - s přímým exportem CAD dat a skladovou dostupností pro rychlou konstrukci a výrobu. V závislosti na aplikaci a podmínkách mohou být přesné střižníky v lisovacím stojánku různě montovány resp. upevněny. V tomto článku najdete různé typy upevnění střižníků, včetně systému Ball-Lock.

Upevnění přes geometrii hlavy

U tohoto typu upevnění je střižník sevřen mezi přítlačnou desku a držákem střižníku přes tvar hlavy. Nejpoužívanější formy hlavy jsou kuželové, válcové a pozounové. Volba závisí mimo jiné na síle lisování, případně na síle zpětného pohybu, očekávané životnosti a dostupném prostoru. Nejběžnější typ, střižník s kuželovou hlavou dle DIN 9861, má výhodu malého požadavku na prostor. Střižník s válcovou hlavou dle ISO 8020, vyžaduje o něco více prostoru, umožňuje za to snadnější montáž a je vhodný pro větší síly při zpětném pohybu. Tento je možné dodat u firmy Meusburger také k s přesnou výškou hlavy (E 55405), což umožňuje okamžitou montáž a ušetří přebroušení hlavy střižníku. Pro velmi velké síly při zpětném pohybu jsou vhodné střižníky s pozounovou hlavou dle DIN 5118 nebo střižník s kuželovou hlavou 30°. Ačkoliv vyžaduje střižník s pozounovou hlavou méně místa, je jeho upnutí pomocí záhlubníku (WZB 318128) nebo pouzdra pro střižník (E 55301) poměrně konstrukčně náročné. Střižníky s válcovou hlavou dle DIN 9844, mají bez ohledu na průměr hlavy, vždy výšku hlavy 4 mm, což může montáž zjednodušit. Všechny tyto varianty jsou od firmy Meusburger rychle dostupné jako standardizované díly.

Různá upevnění střižníků ve srovnání

Šroubovací střižník 

Přes přírubu nebo upevňovací závit na čelní straně střižníku je našroubován přes horní desku. Při elektrojiskrovém drátování kontur střižníků umožňuje tento typ připevnění relativně jednoduchou výrobu střižníku. Navíc je možné umístit střižníky, díky malému požadavku na prostor, těsně vedle sebe. Po přebroušení je taktéž možné střižníky podložit pro výškové vyrovnání.

Příklad zabudování šroubovacího střižníku

Tvarový spoj pomocí závěsu střižníku 

Tato možnost upevnění je vhodná zejména pro tvarové střižníky. Díky standardizovaným závěsům střižníků není již nutné vyrábět upevňovací závity do střižníku. Uložení je volné, aby se zabránilo nežádoucím silám na střižníku. Také zde je možné podložení střižníku. Je však třeba dbát na to, aby se střižník a přidržovací díl podložil tak, aby bylo zajištěno volné uložení.

Standardizované závěsy střižníku E 5665

Systém pro rychlou výměnu případně systém Ball-Lock

Charakteristikou rychlovyměnitelných systémů nebo systémů Ball-Lock je kulový segment v dříku střižníku. Ten je upnutý pomocí kuličky s pružinou v držáku střižníku. K výměně střižníku se kulička nejprve zatlačí pomocí stavěcího šroubu a střižník se dá rychle a snadno demontovat. Potom se stavěcí šroub otočí do výchozí polohy a vloží se další střižník. Tím odpadne demontáž celé desky.

Rychlo vyměnitelné střižníky se používají hlavně v oblasti výroby automobilového průmyslu. Díky kompaktní trojúhelníkové konstrukci může být prostor uvnitř lisovacího nástroje optimálně využit. Tento typ upevnění střižníků není však vhodný pro vysoký počet zdvihů a velké zpětné síly. Alternativně se zde používají střižníky dle ISO 8020 s odpovídajícími držáky pro střižníky.

Funkční princip systému Ball-Lock

Trojúhelníková konstrukce pro optimální využití prostoru

Ball-Lock systém od firmy Meusburger

Datum: 11.7.2019 10:16:00

Současně také

IMT
13.–17. 9. 2021


FOND-EX
13.–17. 9. 2021


WELDING
13.–17. 9. 2021


PLASTEX
13.–17. 9. 2021


PROFINTECH
13.–17. 9. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště