Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

MCAE Systems představí na MSV v Brně špičkové 3D technologie

 

Nejvyspělejší světové 3D technologie používané při vývoji výrobků a jejich aplikaci v praxi, představí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně česká společnost MCAE Systems, a to hned ve dvou expozicích. Zatímco v pavilonu Z/047 budou k vidění novinky z oblasti 3D tiskáren a 3D skenerů, které doprovodí také ukázka služeb s využitím těchto technologických nástrojů, pavilon P/064 bude patřit CAD/CAM procesům.

K novinkám z oblasti 3D tisku se řadí Stratasys F123 Series, konkrétně kancelářská 3D tiskárna Stratasys F370 pro profesionální, rychlou výrobu prototypů. 3D tiskárny Stratasys F123 Series umožňují prakticky každému uživateli, a to bez ohledu na zkušenosti s 3D tiskem, zhotovit pevné a přesné prototypy z několika volitelných termoplastů. Tyto tiskárny řeší celý proces prototypování, od prvotního ověření konceptu přes validaci designu až po finální funkční testování, aby bylo zaručeno, že návrhy produktů budou pečlivě vyhodnoceny a doporučeny ještě před výrobou. To vše zajišťuje kvalitnější výrobky i kratší dodací lhůty. Tiskárnu lze ovládat na dálku z libovolného počítače připojeného v síti ve sdíleném prostředí pracovní skupiny a stav tisku lze sledovat z přenosných zařízení. Tiskárny této řady podporují až 4 typy materiálů v 10 barvách, takže jsou vhodné pro širokou škálu aplikací především při výrobě prototypů a nástrojů. Jeden z prvních českých zákazníků, který využívá tuto novou 3D tiskárnu je firma 3 TOOLING.

Dalším zástupcem ucelené prezentace 3D tisku bude 3D tiskárna Stratasys J750, která je díky MCAE již na českém trhu poměrně známá. Patří mezi 3D tiskárny, které využívají technologii PolyJet. Tato tiskárna s plnobarevným a multimateriálovým 3D tiskem umožňuje zákazníkům výběr z více než 360.000 různých barevných odstínů i z mnoha materiálových vlastností, od tuhých po pružné nebo od neprůhledných po průhledné. Prototypy mohou obsahovat širokou škálu barev, materiálů i materiálových vlastností na jednom jediném dílu. To výrazně urychluje tvorbu realistických modelů, prototypů a dílů pro prakticky libovolné aplikace.

V expozici pavilonu Z/047 MCAE dále předvede použití plně automatizovaného měření pomocí optického 3D skeneru ATOS Core německého lídra, společnosti GOM. Plnou automatizaci zajišťuje ATOS ScanBox 4105, zařízení vhodné k měření dílů do velikosti 500 mm a do hmotnosti 100 kg. Jde o systém „vše v jednom“, který zahrnuje hardware, software ATOS Professional a přídavný softwarový modul – virtuální měřicí místnost (VMR). Oproti tradičnímu dotykovému snímání ATOS ScanBox umožňuje snížit dobu měření a inspekce více než o polovinu. Mezi spokojené uživatele, kteří využívají zařízení ATOS ScanBox, patří například Škoda Auto, NEMAK Slovakia, Honeywell nebo Tajco Slovakia.

Novinkou roku 2017 je 3D optický skener ATOS Capsule s rozlišením 12 Mpx, vhodný pro přesné celoplošné měření geometrie dílu. Vyniká zejména při měření dílů s drobnými detaily a komplikovaným tvarem, proto se např. využívá jak u prvotní kontroly ozubených kol, turbínových lopatek a koleček, tak i u lékařských nástrojů. ATOS Capsule se používá ve standardizovaném měřicím zařízení ATOS ScanBox pro automatizované měření a vyhodnocení tvarových dílů. Skener ATOS Capsule je s úspěchem používán např. ve firmě Robert Bosch nebo Continental Automotive Czech Republic.

Neméně lákavé bude předvedení prvotřídního softwaru TEBIS na strojích DMG MORI v pavilonu P/064. Za zmínku stojí například technologie Active Surface, která zajišťuje přípravu lisovacích ploch forem před obráběním a výrazně snižuje čas potřebný pro ruční úpravy po obrábění nebo Reverse Engineering pro rychlé a přesné modelování CAD ploch podle tvarů naskenovaných 3D optickým skenerem. Reverzní inženýrství pomáhá při opravách poškozených nástrojů a forem, při vytváření chybějící 3D dokumentace nebo pro zálohy 3D tvaru formy po jejím odladění pro potřeby pozdější údržby nebo další duplicitní výroby.

Z CAM procesů bude předveden modul soustružení, který umožňuje programovat a simulovat proces obrábění na multifunkčním obráběcím centru, kde je navíc možné kombinovat soustružnické a frézovací operace v jednom technologickém postupu. Další praktickou ukázkou bude obrábění komplexní součásti, tedy kombinace 3osého, 5osého, rovinného frézování a vrtání. Celý proces je kontrolován prostřednictvím Tebis Simulátoru a poběží na stroji DMU 50 3rd generation, který je konstruován pro souvislé 5 osé obrábění.

Samostatnou kapitolou je potom software MES Proleis pro efektivní plánování a řízení výroby, který vyvinula společnost ID. Proleis umožňuje efektivní nákup, výrobní plánování a řízení všech jednotlivých částí lisovacích nástrojů a vstřikovacích forem - od nabídky až po hotový výrobek. Další předností je jeho snadná integrace do prostředí softwaru Tebis.

V expozicích však budou k vidění i jiné technologie společností Stratasys, GOM, Tebis a dalších.

Návštěvníci si tak budou moci sami vyhodnotit, kam směřuje vývoj 3D technologií a jak zásadní úlohu hrají ve všech průmyslových odvětvích. Tyto nejmodernější technologie jsou dnes nedílnou součástí celého strojírenství a nepostradatelným pomocníkem. A to nejen ve výrobních podnicích, ale čím dál častěji i v našem každodenním životě.

O firmě MCAE Systems

Již více než 20 let otevíráme svým zákazníkům svět neomezených možností 3D technologií. Posouváme hranice zavedených průmyslových postupů a umožňujeme přehodnotit způsob návrhu designu, vývoje produktů i výrobních procesů. Jsme partnerem všude tam, kde je potřeba vyvíjet, konstruovat, tvořit, měřit, testovat a vyrábět. Pomocí 3D technologií umožňujeme dělat věci jinak, nově, efektivně a úsporně.

Datum: 15.9.2017 9:22:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště