Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Maroko je velký trh, který otevírá bránu do celé Afriky

 

Slibné exportní trhy JAR, Egypt, Maroko, SAE a Izrael byl název semináře, který se uskutečnil při MSV. Pořádal jej CzechTrade a přednášeli na něm jednotliví ředitelé zahraničních kanceláří této agentury.


Maroko patří k nejstabilnějším státům severní Afriky a také k největším obchodním partnerům České republiky v tomto regionu. Je to země tisíce kontrastů a příležitostí, v níž se snoubí rozmanitost krajiny, výjimečnost kuchyně, dech beroucí příroda stejně jako bohaté kulturní a historické dědictví.

V současnosti patří Maroko v rámci zemí severní Afriky k nejzajímavějším a nejstabilnějším českým obchodním partnerům. Je významným prvkem stability a aktivním hráčem na africkém kontinentu, křižovatkou mezi Evropou a Afrikou, bez nadsázky vstupní bránou do subsaharské Afriky. Českou republiku a Maroko spojují dlouhodobě dobré vztahy. V roce 2014 jsme si připomněli 55. výročí navázání diplomatických vztahů. V těchto vztazích hraje významnou roli vzájemný obchod. Jeho obrat se za poslední dekádu zvýšil šestkrát a za posledních pět let se zdvojnásobil. V roce 2014 dosáhl historického maxima 329 milionů dolarů s potenciálem dosažení hranice půl miliardy dolarů do dvou let.

ČR v současnosti řeší celou řadu společných hospodářských otázek, jako například snahu o navýšení přímých zahraničních investic v průmyslovém sektoru, zvýšení objemu a diverzifikaci exportu nebo vytváření nových pracovních míst. Je ve společném zájmu České republiky i Maroka vytvářet přímé obchodní kontakty, využít všechny možnosti vzájemné spolupráce. Příležitosti v rozvoji vzájemné spolupráce v Maroku jsou pro české firmy zejména v oblastech energetického a těžebního sektoru, dopravní infrastruktury, automobilového a leteckého průmyslu, zdravotnictví, zemědělství, potravinářství a obranného sektoru. Konkrétních možností rozvoje vzájemné spolupráce je celá řada, a to od geologického průzkumu po zapojení se do municipálních projektu spojených s odpadovým hospodářstvím až po výstavbu dopravní infrastruktury.

Maroko je velký trh, který otevírá bránu do celé Afriky. Při obchodních aktivitách v tomto teritoriu mohou čeští vývozci kontaktovat vedoucího zahraniční kanceláře CzechTrade v Casablance Josefa Vrbenského. Mezi severoafrickými zeměmi sází česká diplomacie z pohledu obchodu hlavně na tři státy - vedle Maroka je to ještě Egypt a Alžírsko. Egypt byl tradičním obchodním partnerem Československa již před druhou světovou válkou. České firmy se v uplynulých desetiletích aktivně podílely na realizaci celé řady rozvojových projektů a dodávek investičních celků. Jednalo se zejména o oblast energetiky, zavlažovacích systému, cukrovaru, mlýnu a cementárenského průmyslu.

Datum: 17.9.2015 7:49:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště