Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Kubánci hledají na MSV nové partnery i technologie

 

České výrobky mají na Kubě výborné jméno. Na dlouhou tradici vzájemných vztahů navazuje nově se rozvíjející spolupráce, jejíž součástí je i návštěva kubánské delegace na MSV.


Český export je na Kubě historicky zakotven. Značky jako Jawa, Tatra nebo Zetor, ale také investiční celky a dodávky v oblasti energetiky pomáhají v cestě na kubánský trh dalším firmám. Rozvoj hospodářských vztahů s Kubou je dnes podporován z obou stran, což dokládá i návštěva kubánské delegace na letošním MSV. Příští měsíc se chystá na Kubu ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, kterého doprovodí delegace českých podnikatelů vedená prezidentem Svazu průmyslu a obchodu Jaroslavem Hanákem. Také o přípravě této cesty, ale především o možnostech spolupráce v oblasti investic, průmyslu, energetiky a těžby na výstavišti jednal česko-kubánský seminář na téma České technologie na Kubě: tradice a nové příležitosti.

„Jsou tu přítomní zástupci tří kubánských ministerstev a podniků zahraničního obchodu, což je myslím krásný důkaz, že naše vztahy v poslední době nabírají na intenzitě. Hovořili jsme s kubánskými partnery a shodli se na tom, že reputace československých a českých technologií na Kubě stále přežívá a tradice je pro česko-kubánské vztahy klíčová, ale neměli bychom stavět pouze ní, protože tato skutečnost nám sama o sobě do budoucna úspěch nepřinese,“ konstatoval na úvod semináře náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl. Za velmi důležitou proto označil cestu zástupců kubánského ministerstva a podniků zahraničního obchodu na MSV, kde mají příležitost zhlédnout průřez českým průmyslem a získat přímý kontakt s firmami i novými technologiemi postupy. Na semináři byli přítomni zástupci českého byznysu a jednalo se také o možnostech, jak některé projekty uskutečnit, proto nechyběli ani zástupci banky a pojišťovny. „Kuba pro nás rozhodně není neznámým teritoriem a v souvislosti s podpisem dohody mezi Evropskou unii a Kubou a připravovanými programy na evropské úrovni cítíme další příležitosti rozvoje. Dnešní výměna názorů pomůže v identifikaci možností další spolupráce a novým impulsem pro rozvoj společných projektů bude připravovaná cesta ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka na Kubu,“ doplnil Vladimír Bärtl. 

Zintenzivnění kontaktů mezi oběma zeměmi potvrdil Vít Korselt z Ministerstva zahraničních věcí. “Ze strany českých podnikatelů je o toto teritorium zájem. Jen letos navštíví Kubu celkem tři delegace vedené ministry nebo náměstky, což je více než ve zbytku zemí Latinské Ameriky. Česká republika jako jedna z prvních ratifikovala dohodu mezi Kubou a Evropskou unií a je také důležité, že se podařilo poskytnout první část humanitární pomoci. Pan ministr již schválil pomoc ve výši sta tisíc dolarů pro Kubu na likvidaci následků hurikánu Irma,“ informoval Vít Korselt.

Za tuto solidaritu české vlády poděkovala vedoucí kubánské delegace Inalvis Bonachea González, ředitelka odboru řízení obchodní politiky s Evropou na Ministerstvu zahraničního obchodu a zahraničních investic Kuby. Zároveň ocenila uspořádání semináře, který je podle ní důkazem zájmu české strany o rozvoj bilaterálních vztahů. Informovala o vývoji investic na Kubě, který v posledních letech zaznamenal velkou dynamiku, a na její sdělení navázali zástupci kubánských ministerstev průmyslu, těžby a energetiky.

Datum: 11.10.2017 18:57:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště