Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
5.-9.10. 2020

Mezinárodní strojírenský veletrh

Konference Smart Life Technologické agentury ČR

 

Na 80 účastníků navštívilo na Mezinárodním strojírenském veletrhu odbornou konferenci, která se zabývala digitálními trendy a technologiemi, jež ovlivňují nebo v blízké budoucnosti budou ovlivňovat naše životy. Pod názvem Smart Life ji uspořádala Technologická agentura České republiky, která se zaměřuje na financováním projektů aplikovaného výzkumu.


Anglický výraz smart se v rámci konference skloňoval v různých souvislostech v rámci hlavního programu i panelové diskuse – Smart Life (Petr Beneš), Smart Government (Tomáš Prouza), Smart Industry (Zuzana Nehajová, Tereza Šamanová), Smart Economy (Pavel Kysilka), Smart Stupid (Tomáš Studeník), Smart City (Boris Bosňák), Smart Company (Oto Sládek), Smart Factory (Škoda Auto), Smart Nano (Jiří Kůs) a Smart Mobility (Petr Chudý).

„Diskutovali jsme například o tom, že stroje nebudou krást lidem práci, ale naopak jim budou pomáhat a práci budou zefektivňovat. Mohou nahradit praktickou a analytickou inteligenci, ale nemohou nahradit kreativitu. Na tu bychom se měli zaměřit už při vzdělávání dětí, právě v nich bychom měli kreativní myšlení pěstovat a rozvíjet,“ říká Ivana Drábková, tisková mluvčí Technologické agentury ČR. Současně dodává, že chytré telefony a další technologie mohou pomoci zefektivnit jak výzkum a vývoj v obecném měřítku, tak práci samotné agentury při procesu výběru a hodnocení podporovaných projektů.

Konferenci Smart Life moderoval Roman Šiser, manažer Technologické agentury a člen správní rady festivalu Česká inovace „Je třeba, aby novým technologiím byla otevřena nejen mladá, ale i starší generace,“ dodává Roman Šiser. „Hodně jsme také hovořili o tom, jak nové technologie a s nimi i nové pracovní příležitosti ovlivňují zaměstnanost. Některé profese mohou zaniknout, ale bude se měnit hlavně charakter práce. Dřív jsem také chodil do kanceláře, poté jsem mohl pracovat z domu a nyní mohu pracovat odkudkoliv. Takovou budoucnost vidím i v továrnách, kdy dělníci budou moci využívat chytré telefony a inteligentní zařízení v každodenní práci. To je velký trend,“ říká Roman Šiser. Podle jeho slov se však nesmí zapomínat ani na sociální aspekt, kdy je velmi důležitá interakce s člověkem, otázka důvěry a další vlivy na člověka, ať už z pohledu psychického, kvality života a podobně.

Odpolední seminář konference Smart Life se zaměřil na to, jak čerpat podporu Technologické agentury na projekty výzkumu a vývoje včetně podpory exportu výsledků v této oblasti. Od doby svého vzniku podpořila Technologická agentura na 1300 projektů, z nichž některé je možné vidět i na letošním veletrhu. V pavilonu Z jsou to například dva projekty VUT Brno - simulátor řízení pilota a projekt robotů, které se používají například při zneškodňování bomb, kdy nahrazují člověka a chrání lidské životy.

Datum: 5.10.2016 10:30:00

Současně také

IMT
5.-9.10. 2020


FOND-EX
5.-9.10. 2020


WELDING
5.-9.10. 2020


PLASTEX
5.-9.10. 2020


PROFINTECH
5.-9.10. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště