Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Jihomoravský kraj podpořil odborné vzdělávání

 

„Jihomoravský kraj je tradičním centrem strojírenství a oblastí s bohatou průmyslovou historií, na kterou chceme navázat také budoucností. Jsme krajem, který vsadil na vědu, výzkum, inovace, ale také na podporu kvalitního technického vzdělávání na středoškolské i vysokoškolské úrovni,“ konstatoval hejtman Michal Hašek na zahájení letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu.

V dalších čtyřech dnech jeho slova demonstrovala unikátní akce, která podporuje zájem veřejnosti o technické obory.  Veletrh odborného vzdělávání s prezentací 21 škol technického zaměření umožnil návštěvníkům blíže poznat profilaci nabízených učebních a studijních oborů, možnosti studia, mimoškolních aktivit a také perspektivy následně nabízené zaměstnavateli. Situace na trhu práce potvrzuje, že strojírenství, průmyslová automatizace, elektrotechnika, automobilový průmysl a další technické obory mají v Jihomoravském kraji dlouhodobě významné místo a po ukončení studia mohou absolventi těchto technicky zaměřených oborů najít dobré a kvalifikované uplatnění.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek na otevření expozice vyjádřil lítost, že počet žáků na technických oborech trvale klesá, v letech 2001 až 2014 poklesl dokonce o 25 procent. „Bohužel to kopíruje obecnou demografickou křivku. Společnou výzvou pro nás všechny je začít přesvědčovat žáky a jejich rodiče, že řemeslo má skutečně zlaté dno, že stále platí okřídlená věta o zlatých českých ručičkách a že není špatné být absolventem technické školy nebo technického oboru. Jihomoravský kraj se k tomu snaží přispět  systémem prospěchových stipendií, prostřednictvím center excelence. I když nám řada tradičních značek po roce 1989 bohužel zanikla, některé přežily – jako TOS ALTA, Zetor, Šmeral. Budu moc rád, když budeme jako kraj nabízet trhu práce kvalifikované a šikovné lidi. Doufám, že na  příštích ročnících zde bude více  škol, představíme více oborů - a co je nejdůležitější – bude o ně mezi mladými lidmi a jejich rodiči zájem,“ uvedl Michal Hašek. Součástí  Veletrhu odborného vzdělávání byl také doprovodný program zaměřený na interaktivní prezentaci možností výběru kariérní dráhy, na kariérové poradenství jako takové, ale také na prezentaci významných zaměstnavatelů v regionu.

Datum: 18.9.2015 15:51:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště