Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
3.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Na MSV hledá dodavatele patnáct japonských firem

 

Netradiční nákupní výstavy s názvem „Japanese Component & Material Buyers´ Exhibition“ se účastní patnáct japonských firem působících v různých evropských zemích, vedle České republiky také v Maďarsku, Velké Británii, Německu, Rumunsku, Nizozemí a Belgii.

Jednání s nimi si předem sjednali zástupci 42 dodavatelů ze šesti středoevropských zemí a celkem ve středu v pavilonu E proběhlo 126 obchodních schůzek. „Na tento výsledek jsme velmi hrdí,“ konstatoval Tadaši Murakami, ředitel japonské vládní agentury JETRO, která akci uspořádala ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Veletrhy Brno. Zdůraznil, že se „veletrh naruby“ v České republice koná po delší než desetileté odmlce a zájem o účast předčil očekávání. Mezi vystavovateli jsou nejen firmy z automobilového průmyslu, ale také výrobci kolejových vozidel či elektroniky. V minulosti se japonský „veletrh naruby“ dvakrát konal v Praze, ale v Brně se uskutečnil poprvé. „Mezinárodní strojírenský veletrh je pro jeho konání výborným místem, protože tady vystavují místní výrobci. Organizátorům proto velmi děkuji za příležitost uspořádat tady naše setkání,“ uvedl Tadaši Murakami.

JETRO tento netradiční veletrh organizuje na různých místech světa, především pak v Asii. Po roce 2004 se v souvislosti s rozšiřováním japonské výroby do střední Evropy konal i u nás a v roce 2014 se díky obnovenému zájmu japonských firem uskutečnil v Budapešti a Bukurešti. Ze statistik JETRO vyplývá, že 18 až 36 procent schůzek na těchto akcích vyústí v úspěšnou obchodní spolupráci.

S výběrem českých účastníků výstavy pomohla agentura CzechInvest, která akci podpořila jako součást zvýšené péče o investory z Japonska. „Podobná setkání jsme ve spolupráci s agenturou JETRO pořádali už v minulosti, tehdy se ke kýženému uzavření vzájemné spolupráce podařilo dovést 30 procent jednání a následně byly mezi japonskými a českými firmami uzavřeny kontrakty v hodnotě přesahující 600 milionů korun,“ uvedl v Brně generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera. Připomněl, že Japonsko patří k nejvýznamnějším investorům v České republice. Od roku 1993 u nás japonské firmy realizovaly 124 investičních projektů v hodnotě přes 118 miliard korun, což je rozsah srovnatelný s Německem nebo Velkou Británií. „Spolupráce s japonským výrobcem je navíc pro každého dodavatele významnou referencí. Tato akce ohlašuje oživení zájmu japonských investorů o český trh,“ míní Karel Kučera. Generální ředitel společnosti Veletrhy Brno na jeho slova navázal konstatováním, že „veletrh naruby“ je bránou do nákupních oddělení japonských firem, kam je jinak velmi obtížné proniknout, a vyslovil naději, že se tato netradiční výstava stane na MSV tradicí.

Akci přijel podpořit také velvyslanec Japonska v České republice Tetsuo Jamakawa, který vyzdvihl oboustranný přínos spolupráce českých a japonských firem. „Japonský průmysl je v České republice v porovnání s jinými státy přítomen velmi silně. Důvodem je i strategická poloha v srdci Evropy, která z České republiky dělá základnu japonského průmyslu v Evropě. Celkem je zde přítomno 96 japonských výrobních podniků, což je srovnatelné s japonskou přítomností na daleko větším anglickém trhu,“ řekl velvyslanec Jamakawa. České firmy spolupracující s japonskými podle jeho slov získávají benefit v podobě přístupu k japonskému know-how, zatímco japonští výrobci oceňují kvalitu české pracovní síly a vedle výrobních závodů k nám umísťují i vývojová centra.

Japonsko se v žebříčku CzechInvestem zprostředkovaných investic drží na druhém místě hned za Německem. Od roku 1993 oznámily firmy ze země vycházejícího slunce v České republice 124 investičních projektů v hodnotě přes 118 miliard Kč. Díky nim vzniklo nebo v budoucnu vznikne 28 600 pracovních míst.

Datum: 16.9.2015 16:14:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště