Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
13.–17. 9. 2021

Mezinárodní strojírenský veletrh

Japonská robotika se představila v Brně

 

Nejnovější technologie japonských výrobců robotů a vývoj v oblasti internetu věcí byly předmětem konference, kterou u příležitosti MSV 2016 uspořádala japonská agentura zahraničního obchodu JETRO.


„Smyslem konference byl přenos informací o trendech v oblasti robotiky a internetu věcí. Pozvali jsme zástupce předních japonských výrobců, které mají velký zájem kooperovat s českými firmami i akademickou a výzkumnou sférou,“ uvedl v Brně generální ředitel agentury JETRO Tadaši Murakami. Na konferenci vystoupil také představitel londýnské kanceláře JETRO, který představil Japonskou iniciativu IoT (internet věcí). S novinkami svého portfolia a možnostmi jejich uplatnění vystoupili představitelé českých poboček společností Mitsubishi Electric Europe, Fanuc Czech, DMG Mori Czech a Yaskawa. O situaci v české výzkumné sféře ve vztahu k robotice a Průmyslu 4.0 poreferoval Jiří Krechl, vedoucí oddělení podpory výzkumu a vývoje agentury CzechInvest. „Průmysl 4.0 je vlak, který si nesmíme nechat ujet. Spolupráci s japonskými firmami, které jsou v oblasti robotiky a internetu věci velmi daleko, proto vnímáme jako velkou příležitost,“ konstatoval Jiří Krecht. V současnosti vidí největší možnosti pro uplatnění robotů v průmyslové výrobě jako náhrady lidských zdrojů, kterých je v České republice nedostatek. Do budoucna jsou podle něj perspektivními oblastmi spolupráce rozvoj umělé inteligence a kybernetická bezpečnost.

Zvláštním hostem konference byl velvyslanec Japonska v České republice Tecuo Jamakawa, který zdůraznil, že japonská vláda věnuje oblasti robotiky velké úsilí a všestranně podporuje také zahraniční spolupráci. „Japonsko je velmi industrializovaná země a s Českou republikou máme něco společného. Nemáme mnoho přírodních zdrojů, takže se zaměřujeme na výrobu s vysokou přidanou hodnotou efektivně využívající vyspělé technologie. Proto zde jistě budeme nejlepšími přáteli,“ prohlásil velvyslanec Jamakawa. Zároveň poděkoval japonským firmám za zajímavé prezentace, které potvrdily velký pokrok v oblasti robotiky.

Robotický trh v Japonsku je světovou špičkou a podle očekávání by v letech 2015 až 2020 měl vzrůst na čtyřnásobek. V současnosti výrazně převažuje výroba průmyslových robotů, ale jak zaznělo na konferenci, v následujících 20 až 30 letech se do popředí dostanou servisní roboty s uplatněním v oblastech dopravy, distribuce, zdravotní péče aj.

V České republice dnes působí 230 japonských firem, mezi nimi 98 výrobců s českými výrobními závody. Přibližně 80 % z nich je z automobilového průmyslu, kde je robotizace velmi důležitá. Tradičně výrazná je také přítomnost Japonska na Mezinárodním strojírenském veletrhu. Vedle konference se Japonsko na MSV 2016 prezentovalo také expozicemi svých průmyslových firem, které se brněnského veletrhu účastní již pravidelně.

Datum: 6.10.2016 19:00:00

Současně také

IMT
13.–17. 9. 2021


FOND-EX
13.–17. 9. 2021


WELDING
13.–17. 9. 2021


PLASTEX
13.–17. 9. 2021


PROFINTECH
13.–17. 9. 2021

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště