Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Jak dopadne Brexit neví ani Britové ani EU

 

Brexit byl tématem kulatého stolu, který se uskutečnil v rámci MSV v Exportním domě. Hovořilo se především o tom, proč Velká Británie vystupuje z EU, jak pokračují jednání o podmínkách výstupu této země a o tom, kdy Brexit vlastně nastane a jeho dopadu na členské země unie, zejména na Českou republiku.

„Politické špičky Velké Británie tvrdily, že hlavní příčinou Brexitu byla migrace mladých lidí z celého světa, což bylo pro tento stát mimo jiné neúnosné z hlediska sociální politiky. Jak ale vyplývá z posledních britských studií, migranti z Evropy, kteří začali pracovat, odváděli Británii značné částky na daních a každý ročně přinesl státu značnou částku, více než tuzemští zaměstnanci. Tím se vlastně hlavní důvod Brexitu v současnosti ztrácí,“ řekl Aleš Opatrný, ekonomický diplomat z ambasády ČR v Londýně. Připomněl, že Velká Británie má na odchod z EU právo, což souvisí s dalším důvodem odchodu Britů, mohou vést volnou obchodní politiku. Podle nich se měl hlavní obchod v dalších patnácti letech uskutečňovat mimo Evropskou unii. Další otázkou jsou migranti – Británie by totiž chtěla umožnit příliv především špičkových odborníků z celého světa a ne jakýchkoliv pracovníků.

Podle ředitelky odboru všeobecných záležitostí a vztahů s institucemi EU, MZV a EZ SR Márie Malové je Brexit neodvratný. “Ukázalo se, že 45 let soužití Britů s Evropou bylo manželstvím z rozumu. Nikdo nepředpokládal, že tato země sama vystoupí z EU. Proces Brexitu by měl být zřejmě ukončen 29. března 2019. Britové by chtěli si ponechat výhody z EU, přestože tvrdí, že 70 procent volného obchodu nejde přes EU.

Británie se stala členem Evropské unie v roce 1973. Její soužití s Evropou nebyl zcela snadné, především kvůli tomu, že se Británie stala jedním z největších čistých plátců do společného rozpočtu. Také britská neúčast v projektech společné měny, schengenského prostoru, společné vízové azylové a přistěhovalecké politiky jsou důkazem, že společné soužití nebylo vždy harmonické. Pravdou je, že odchodem Británe ztratí ČR v EU významného spojence a partnera. Do Británie naše republika například v roce 2016 exportovala zboží za více než 800 milionů korun každý pracovní den. Přitom ještě v roce 1996 činil český export do Británie ani ne desetinu toho, co v současnosti.

Británie avizuje zájem o uzavření dohody o volném obchodu s EU nového typu, která by měla zajistit nejvolnější možný obchod se zbožím a službami. Faktem je, že z hlediska plynulosti obchodu už ideální podmínky nabízí existující celní unie a vnitřní trh EU. Jakákoliv nová dohoda o volném obchodu však může přinést jen více či méně citelné zhoršení podmínek. Proto je třeba nastavit pravidla, která nám po Brexitu budou co nejméně komplikovat život. Nejtvrdší podoba obchodu (bez jakékoliv obchodní dohody) by byla citelnou ranou jak pro Británii, tak unii i Českou republiku. To si ale uvědomují všichni hráči.

Británie je pro ČR důležitá i v jiném aspektu. Obě země jsou zastáncem liberálního obchodu a v tomto ohledu nám bude chybět jako silný spojenec při prosazování našich priorit v rámci EU. Česká diplomacie by měla pomoci aktivně vytvářet koalice stejně smýšlejících zemí, které věří ve volný obchod, snižování bariér a transparentní pravidla světové ekonomiky. Pokud jde o varianty uspořádání obchodu pro Brexitu z hlediska podniků, je jedním z klíčových parametrů výše cel či případných dalších dovozních daní, přístavních poplatků, depositů a dalších necelních požadavků.

Nebylo by dobré při obrovském objemu zboží, které každý den překračuje La Manche, aby zavedené celní kontroly zásadně zpomalovaly plynulost obchodu. Znamenalo by to návrat zpět o několik desítek let. Klíčovou otázkou je mimo jiné platnost certifikátů výrobků, jak bude probíhat dohled nad trhem, jak budou řešeny spory apod. Pravdou je, že obchodní příležitosti, které může Brexit přinést, se objeví až v dlouhodobém horizontu. Oslabení kurzu britské libry po referendu motivovalo investory ke zvýšenému zájmu o britská aktiva a přispělo k mírnému růstu britské ekonomiky. Pro české firmy bude důležité sledovat avizované energetické, infrastrukturní a technologické projekty, kterými britská vláda hodlá stimulovat růst domácí ekonomiky a její produktivity. Čeští subdodavatelé mohou též profitovat na rychlém tempu sjednávání dohod o volném obchodě Británie například s USA a Čínou, kde ostrovní země získá výhodnější přístup na tyto trhy proti váhající EU.

Brexit v tvrdé variantě by zpomalil přepravu zboží kamiony i menšími užitkovými vozy. Zavedl by totiž celní odbavení a vyvolal nové kilometrové fronty na hranicích. Jakákoliv měkčí varianta bude pro spoustu hlavně menších českých firem velkou výzvou. Zřejmě podstatná část firem bude muset přehodnotit svou dosavadní obchodní a logistickou strategii.

Datum: 2.10.2018 10:20:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště