Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Írán: perspektivní trh, silná konkurence

 

Účast na dnešní odborné konferenci ukázala, že Írán zůstává pro české podnikatele stále lákavou destinací. Představuje nové možnosti v oblasti strojírenství, důlního průmyslu, farmaceutického průmyslu, energetiky, ochrany životního prostředí či vědeckého výzkumu. Po uvolnění mezinárodních jaderných sankcí v roce 2016 se však Írán dostal do hledáčku mnoha zemí, které se na zdejší trh s 82 miliony obyvatel dívají s velkou nadějí. S napětím se očekává i postoj Spojených států a vyjádření prezidenta Trumpa 15. října. „Írán je země se zásobami ropy, plynu a nerostného bohatství. Jsou zde velké příležitosti, ale i silná konkurence,“ zaznělo v dnešní diskusi.


Náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl připomněl tradici i vazby, kterou Česko má s touto nejprůmyslovější zemí Blízkého východu, a také naši angažovanost v Íránu v minulých letech. Komentoval i vývoj íránských makroekonomických ukazatelů, na kterých se výrazně projevil vliv zmíněných sankcí, a současné sektorové rozdělení ekonomiky, v níž klíčovou roli hraje ropný průmysl (24 %), zemědělství (12 %), průmyslová výroba a hutní průmysl (13 %), služby (51 %).  S ostatními řečníky se shodl na tom, že problémem pro české podnikatele zůstává financování exportu. „Hlavní výzvou je nalezení spolehlivé platební cesty,“ potvrdil dnes Karel Bureš, předseda představenstva České exportní banky s tím, že pokud se firmám podaří proniknout na íránský trh, mají reálnou šanci dostat se i na sousední trhy.

Podnikání v daném regionu má svá specifika, proto je velmi důležitá politická podpora. Po podepsání dohod v roce 2015 zavítal do Íránu ministr zahraničí Zaorálek i tehdejší ministr průmyslu a obchodu Mládek. Významným signálem je návrat českého velvyslance do Teheránu, a to po dlouhé odmlce od roku 1994. Loni také byla otevřena v Teheránu zahraniční kancelář CzechTrade, která podnikatelům může pomoci například při organizaci misí. Mimochodem, v době konání MSV v Brně probíhá v Teheránu strojírenský veletrh, kterého se účastní 18 českých firem, jenž chtějí expandovat na íránský trh. České firmy již v Íránu působí v oblasti dopravy, například brněnský Zetor loni v lednu oznámil dodávku 250 traktorů a jedná o prodloužení spolupráce, v řešení je také dodávka 400 autobusů společnosti SOR Libchavy a čeká se vstup mladoboleslavské Škody Auto na íránský trh.

Datum: 11.10.2017 18:30:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště