Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

IndusTRY: Studenti okusí moderní průmysl na letošním MSV

 

Jak přitáhnout pozornost mladých k technice a kariéře v průmyslu? Ukažme jim jeho současnost a budoucnost. Moderní průmysl je zajímavější, než si třeba mohou myslet. A nenechme se mýlit, průmysl dnešní studenty bude brzy potřebovat.

Odborná konference, která se zaměří na budoucnost průmyslu a zejména potenciálu kariéry v něm, si za cílovou skupinu klade ty, kteří se ještě mohou pro kariéru v tomto oboru rozhodnout. „O nedostatku zkušených, ale i nezkušených pracovníků v průmyslu se vedou dlouhé akademické debaty a často je slyšet, že se s tím něco musí dělat. My to něco zkoušíme,“ říká Lukáš Smelík z platformy #vseoprumyslu, která má organizaci unikátního projektu v programu Mezinárodního strojírenského veletrhu na starost.

Program prvního ročníku, setkání studentů s moderním průmyslem je tvořen dvěma pilíři programu. V tom prvním se do akce zapojuje platforma Technologická gramotnost, která si výchovu a edukaci mladých směrem k moderní technice klade za cíl dennodenně. V této části se studenti seznámí s pojmy jako elektromobilita, umělá inteligence, 4G, IoT či kyberbezpečnost. Vše v hravé a hlavně poutavé formě. „Nechme studenty nahlédnout pod pokličku moderních technologií. Pojďme jim společně ukázat, že technologie nejsou nuda a že právě oni mohou být součástí technologické revoluce,“ zve na akci Tadeáš Salaba, jenž má vznik Technologické gramotnosti na svědomí.

Druhá část programu chce v názorných příkladech ukázat, jak skutečný průmysl doopravdy vypadá. K hostům tohoto bloku patří třeba prof. Ing. Michael Šebek, DrSc. z Katedry řídicí techniky FEL ČVUT. Nejen z akademického pohledu se společně se studenty zamyslí, jak má vlastně vypadat inženýr pro 21. století.

Cílem akce, jak bylo naznačeno, je představit průmysl takový, jaký je: automatizovaný, robotizovaný a digitalizovaný. Není to už dávno jen špinavé místo, kam se každé ráno nikomu nechce. Důkazem toho je další z řečníků, Lukáš Kousal, šéf digitalizace údržby ve ŠKODA AUTO. „Práce v průmyslové údržbě v široké veřejnosti asi nemá úplně nejlepší image. Dovedu si představit, že si mnozí myslí, že lítáme po továrně umazaní od oleje a dotahujeme šrouby. Práce v našem týmu je ale hodně o digitalizaci, zkoušíme koncept digitálních dvojčat, rozšířené reality i využití umělé inteligence. Moderní údržba je práce, která člověka umí pohltit. Mě rozhodně baví. Každý den víc než ten předchozí", vysvětluje Lukáš Kousal svůj pohled na práci v průmyslu. Právě jeho nadšení může v pozitivním smyslu ovlivnit budoucí zájemce o práci v průmyslových oborech.

Podporu akci přislíbila také společnost Siemens, která je v průmyslu úspěšně spojována s moderními systémy a nástroji. Sama vnímá, že potřeba přitáhnout mladé publikum k technice je pro budoucnost tuzemského průmyslu klíčová. „Mladí lidé očekávají, že je práce bude nejenom živit, ale také bavit a naplňovat. Chtějí, aby jejich práce měla smysl a mohli se jejím prostřednictvím podílet na transformaci společnosti. Práce v průmyslu má obrovský potenciál tato očekávání a potřeby naplnit: třeba tvorbou řešení, která dokážou vyrobit potřebné výrobky udržitelně a přesně na míru,“ uvádí k budoucnosti v průmyslu Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens pro Českou republiku, a dodává: „Stejně jako je průmysl skvělou příležitostí pro mladé lidi k tomu, aby tu realizovali své nápady a svůj talent, potřebuje průmysl jejich kreativitu, nadšení a schopnost nového pohledu na věc. I když to tak třeba na první pohled nevypadá, práce s pokročilými digitálními technologiemi v průmyslu je možná ještě dobrodružnější a napínavější než mnoho počítačových her.“  

Konference proběhne přímo v areálu Mezinárodního strojírenského veletrhu v pátek 7. 10. od 9 hodin a je spojena s následnou prohlídkou expozic veletrhu.

Účast je pro studenty i doprovod zcela zdarma po registraci na www.zkusprumysl.cz.

 

 

 

Datum: 28.9.2022 11:44:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště