Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
5.-9.10. 2020

Mezinárodní strojírenský veletrh

Import rakouských strojů roste

 

Rakouští dodavatelé strojů a zařízení vyvezli za první pololetí letošního roku na český trh o 12 procent více zboží než loni. O vývoji vzájemného obchodu i prezentaci rakouských firem na MSV jsme hovořili s obchodním radou Rakouského velvyslanectví v Praze Christianem Millerem.

Rakouská expozice v pavilonu V je již tradicí. Kolik firem a z jakých oborů se jí letos účastní?
Opravdu jde o tradici, skupinový stánek na MSV organizujeme již popáté. Tentokrát zde máme jedenáct společností například z oblasti průmyslové automatizace, dopravní techniky, spojovací techniky, výroby ložisek, ale třeba také odborného vzdělávání. Návštěvníci na stánku uvidí praktickou ukázku technologie indukčního ohřevu a „v pohybu“ se představuje také modulární dopravníkový systém. Nabídka technologií, výrobků a služeb je zde opravdu široká.

Ale skupinovým stánkem rakouská účast na letošním MSV zdaleka nekončí…
To samozřejmě ne a také je třeba říci, že tradice účasti rakouských firem na tomto veletrhu daleko přesahuje pětiletou historii společného stánku. Jedna rakouská firma – Pfeiffer Vakuum Austria - dokonce patří k těm, které na MSV za 56 let ještě nikdy nechyběly. Je obtížné přesně zjistit, kolik rakouských firem letos vystavuje. Vím, že jako rakouských je registrováno 25 vystavovatelů, ale také je tady spousta rakouských firem přihlášených přes českou dceřinou společnost a další dlouhá řada firem, které jsou zastoupeny na stáncích svých místních partnerů nebo jsou na stáncích českých firem vystaveny jejich produkty. Už když se člověk prochází halami, může si udělat obrázek, jak dalece jsou rakouské, české a slovenské firmy propojeny.

Jak se rakouským výrobcům daří uplatnit na českém trhu?
Pro české firmy je určitě nejdůležitějším trhem Německo, a aby české firmy mohly vyrábět pro německý trh, potřebují dodávat výrobky v té nejvyšší kvalitě. K tomu jim mohou pomoci právě rakouské technologie a polotovary, které rovněž vykazují známky té nejvyšší kvality. Mohu říci, že tady vystavují opravdu jedinečné rakouské firmy, ať už jsou to výrobci strojů a zařízení nebo jejich subdodavatelé. S těmito firmami čeští výrobci velmi dobře kooperují, což se projevuje také ve statistikách zahraničního obchodu. V rakouském exportu do Česka jsou nejdůležitější komoditou právě stroje, zařízení a dopravní prostředky. Hodnota tohoto vývozu za první pololetí letošního roku dosáhla 1 miliardy eur, což představovalo 35 procent celkového objemu exportu z Rakouska na český trh. Úspěch českých firem na mezinárodních trzích se samozřejmě promítá také do dodávek rakouského zboží. Právě tento segment vzrostl za první pololetí roku 2014 o 12 procent. Myslím si, že to je velmi dobrá ukázka úzké spolupráce českých a rakouských firem.

Jak se tyto obchodní vztahy vyvíjejí v delším časovém horizontu? Už se podařilo překonat ekonomickou krizi, která zasáhla obě země?
Loni a předloni jsme zaznamenávali úbytky, protože se projevoval úsporný program minulé vlády. Ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2013 se již projevil hospodářský růst, s nímž byl spojen také růst exportu rakouských produktů do Česka, ale první polovina roku nebyla valná a toto zatížení se projevilo i ve výsledku za celý rok. Opravdu pozitivní vývoj tedy můžeme očekávat až letos, kdy za první pololetí 2014 rakouský export vzrostl o 4 procenta. Doufám, že to takto bude pokračovat i dále, ale obě naše země jsou velice zaměřeny na export a žijeme ve společném mezinárodním prostoru. Pokud bych se podíval jen na Českou republiku a na Rakousko, jsem samozřejmě mimořádně pozitivně naladěn, ale takto musím doufat, že nám mezinárodní situace tyto naděje nějakým způsobem nezhatí.

Děkuji za rozhovor.

Datum: 2.10.2014 16:45:00

Současně také

IMT
5.-9.10. 2020


FOND-EX
5.-9.10. 2020


WELDING
5.-9.10. 2020


PLASTEX
5.-9.10. 2020


PROFINTECH
5.-9.10. 2020

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště