Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
4.-7.10. 2022

Mezinárodní strojírenský veletrh

Grafton Recruitment na JobFair MSV

 

Jméno a příjmení: Daniela Mařáková
Pozice ve společnosti: Recruitment Consultant – Grafton Recruitment s.r.o.

Jak vnímáte v současné době trh práce?
Pracovní trh je v současnosti velmi živý a v mnoha aspektech i napjatý. Počet volných pracovních pozic roste,  volných kandidátů je však nedostatek.
Této nové situaci se musí přizpůsobit i přístup k samotnému náboru stejně jako  náborové metody. Firmy si musí uvědomit, že dnes nebojují kandidáti o místo, ale místa o kandidáty. Z tohoto důvodu se stává klíčovou zejména rychlost reakce na vhodný profil kandidáta, tedy neprodlené zahájení komunikace s ním. Pokud totiž firma nereaguje na přihlášku uchazeče do výběrového řízení v řádu několika málo dní, může daný uchazeč nabýt dojmu, že o něj firma nemá zájem. Zda kandidát nabídku přijme anebo ne, rozhoduje do značné míry i efektivita samotného výběrového řízení. Osvědčuje se spojení osobního pohovoru, testů a seznámení se společností v jednom sledu, po kterém do několika dní přichází vyjádření, a to buď ve formě pracovní nabídky nebo zpětné vazby, která vysvětlí, proč kandidát tentokrát neuspěl.

Pokud hledáte nového pracovníka do Vaší společnosti, které atributy sledujete?
My, jako personální agentura, se řídíme primárně požadavky klienta, které společně specifikujeme při zadání konkrétní pozice. V rámci této specifikace se snažíme v co největším detailu porozumět pozici jako takové a podmínkám, ve kterých bude úspěšný kandidát pracovat, a také vyloučit požadavky, které mohou být jaksi ‚navíc‘. Tím je například požadavek na komunikativní angličtinu u pozice, kde ji kandidát nevyužije a klient znalost žádá pouze ‚pro případ‘. Osvědčilo se nám to lépe než pouhé následování vypsaných požadavků na pozici. Tímto způsobem se nám daří dělat naši práci profesionálně, nalézt opravdu relevantní kandidáty a také myslet ‚out of the box‘, tedy představit si kandidáta v různých situacích, odhadnout jeho slabiny a tendence v chování v dané situaci a rovnou na ně klienta upozornit, stejně jako vyrozumět, v čem konkrétně tkví kandidátovy silné stránky pro danou pozici.

Co jsou nejslabší a nejsilnější stránky uchazečů o práci ve Vaší společnosti?
Podle zpětné vazby od našich klientů je u uchazečů většinou na velmi dobré úrovni technická vybavenost.
Velmi často však u nich narážíme na  nedostatečnou znalost angličtiny, která je dnes díky mezinárodním projektům vyžadována ve většině případů na úrovni pro každodenní používání, tedy B2. Nejčastěji se s ní potýkají uchazeči, kteří se na školách angličtinu neučili nebo se ji začali učit až na vysoké škole.
Nutno podotknout, že vzhledem ke zmiňované situaci na trhu jsou firmy často ochotny si i méně  zdatné uchazeče samy dovzdělat. To je obvykle možné v mnoha expertních znalostech, v případě jazyka bohužel již hůře.

Jaké vlastnosti zaměstnanců a uchazečů jsou ve Vaší společnosti nejvíce ceněny?
Vzdělání technického směru je dnes velkou výhodou. Společnosti z oblasti strojírenského průmyslu si díky tomu mohou být jisté, že některé věci nebudou muset kandidáta učit, protože o nich bude mít minimálně základní povědomí. Jazyky jsou dnes nutné prakticky na všech pozicích, požadavky začínají na pasivní znalosti u pracovníků, kteří si musí poradit například s manuálem k zařízení v jiném než českém jazyce, a končí u komunikativní znalosti jazyka, který umožní pracovníkovi vycestovat na kratší i delší pracovní cesty do sesterských závodů v zahraničí.

Pokud byste mohli sestrojit ideálního uchazeče o zaměstnání ve Vaší společnosti, jaký by byl?
Ideální kandidát je samozřejmě ten, který splňuje veškeré požadavky včetně předchozí praxe na obdobné pozici. Má motivaci se této práci věnovat i nadále a současně se dále vzdělávat. Zároveň se zajímá o danou společnost a vnímá ji jako skvělé prostředí pro svoji profesní realizaci a další rozvoj.

Co u Vás ve stánku na veletrhu Job Fair MSV mohou návštěvníci najít a zjistit?
Pro všechny, kteří se k nám přijdou podívat, budeme mít spoustu informací o strojírenském oboru v Jihomoravském kraji. Takže jak absolventi, tak i zkušení profesionálové nás mohou navštívit a získat informace o tom, jaké a kde jsou volné pracovní příležitosti, jak se ideálně připravit na schůzku s firmou, co si o kandidátech zjišťuje zaměstnavatel, jak vůbec funguje spolupráce s personální agenturou a podobně. Jsme připraveni sdílet veškeré naše poznatky a zkušenosti z pracovního trhu a také poskytnout konzultaci v rámci širokého spektra našich personálních služeb.

Datum: 6.9.2016 18:34:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště