Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MSV
10.-13.10. 2023

Mezinárodní strojírenský veletrh

Finská řešení pro inteligentní a udržitelnou výrobu

 

Zpracovatelský průmysl je páteří finské ekonomiky. Jedinečná a trvalá tradice, spolupráce veřejného a soukromého sektoru a špičková digitální expertíza pomohly Finsku úspěšně budovat svůj průmyslový sektor a zároveň chránit přírodu. Technologická odvětví ve Finsku představují zhruba polovinu jeho vývozu, a protože dnešní společnost čelí velkým otázkám souvisejícím s účinným využíváním zdrojů, Finsko se zabývá výzkumem robotizace a automatizace. Finové vědí, jak inovativně využít sílu umělé inteligence, komunikace, digitalizace a internetu věcí, hyperautomatizace, 3D tisku a uhlíkové neutrality prostřednictvím elektrifikace. Zaměřují se zejména na flexibilní automatizaci, která umožňuje rychlou rekonfiguraci výrobních linek pro malosériovou a velkosériovou výrobu, což je pro finské výrobní podniky typické.

Finsko je lídrem ve vývoji bezdrátových technologií a přední evropskou zemí v oblasti sítí 5G, 6G, umělé inteligence a udržitelné digitalizace v budoucnosti pokročilé výroby – přesahuje i rámec Průmyslu 4.0.  

Finsko si jako hlavní strategii průmyslového růstu pro příští desetiletí zvolilo tzv. Twin Transition – spojení digitální a udržitelné transformace. Důsledky klimatické změny bývají silnější v blízkosti zemských pólů, a proto Finové v národním rozvojovém programu vyzdvihli environmentální udržitelnost na přední místo. Finové se poměrně často považují za členy experimentální společnosti, jejímž konečným cílem je uhlíková neutralita. Ve zpracovatelském průmyslu to znamená investice do flexibilní automatizace, digitalizace a ekologicky šetrných high-tech výrobků a služeb.

Zelené technologie, zejména elektrifikace a digitalizace, jsou v mnoha výrobních podnicích považovány za hnací sílu růstu. Není divu, že si přední finské společnosti stanovily energetickou efektivitu jako svůj hlavní cíl do budoucna. Již dnes patří finský průmysl k nejčistším na světě.

V následujících čtyřech oblastech přispívají finské společnosti, jež vynikají v celosvětovém měřítku, k odbornosti a znalostem mezinárodního společenství a přinášejí v tomto směru jedinečné výsledky:

#1 – Internet věcí (IoT) a digitalizace

Ve Finsku najdete jak úzce specializované společnosti, tak i ty, které pokrývají celou oblast průmyslového internetu věcí (IoT), jako jsou např.:

  • bezdrátové senzory s nízkou spotřebou (pro měření různých charakteristik)
  • bezdrátová komunikační řešení pro přenos dat mezi "věcmi"
  • platformy pro sběr, vizualizaci a analýzu informací pro řízení podnikových procesů.

Využívání virtuální reality, simulace a implementace digitálních dvojčat v továrnách se ve Finsku dostaly na další úroveň. Společnosti mohou zlepšit řadu podnikových procesů, zvýšit efektivitu výroby v továrně nebo dosáhnout nové úrovně kvality výrobků. 

Prediktivní údržba, jejímž cílem je sledovat výkonnost a stav zařízení nebo procesu během provozu a předvídat tak případy poruch nebo závad, je další oblastí silných finských kompetencí.

#2 – Datově řízená výroba

Ve Finsku jsou velká data („big data“) považována za velmi důležitou novou technologii a rozvoj schopností v oblasti velkých dat je národní strategií. Ve výrobě big data maximalizují životnost strojů a zařízení a umožňují předvídatelnost, účinná opatření v oblasti údržby, i poskytování vzdálených služeb.

Vyšší úroveň informačního managementu, kterou umožňuje technologie 5G, umožnila široké využití umělé inteligence v podnicích. V současné době je Finsko na světové špičce ve vývoji 5G. Díky desetiletím práce průkopnických finských společností, jako je Nokia, má Finsko vynikající telekomunikační a síťové systémy.

#3 – Hyperautomatizace, flexibilní automatizační systémy a robotika 

Hyperautomatizace využívá pokročilých technologií, jako jsou robotika, virtuální realita a umělá inteligence, k automatizaci procesů, které se tak stávají výrazně efektivnějšími.

Ve Finsku bude úroveň automatizace v továrnách brzy téměř stoprocentní a již nyní je v této zemi jednou z nejdůležitějších konkurenčních výhod. Vzhledem k tomu, že 85 % všech finských výrobních společností jsou malé nebo střední podniky, je jednou z jejich klíčových konkurenčních výhod využití potenciálu flexibilních automatizačních řešení.

#4 – Nové technologie

V příštím desetiletí bude výroba založená na aditivních principech důvodem, proč budou mít automobily delší dojezd a výrobky delší životnost – výroba se pak stane ještě udržitelnější. Finsko již dnes spolupracuje s mnoha globálními partnery v oblasti aditivní výroby a zkoumá mnoho nových oblastí. Založení Finského ekosystému aditivní výroby (The Finnish Additive Manufacturing Ecosystem – FAME), který bude sloužit jako mozkový trust, urychlí spolupráci a pomůže konsolidovat výzkum.

Finsko se připojuje k letošnímu ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu se skupinou 6 inovativních dodavatelů technologií a služeb v rámci projektu "Digitální továrna 2.0". Finským společnostem důvěřují přední světoví výrobní hráči z řady odvětví, jako je automobilový průmysl, strojírenství, potravinářství, elektronika a mnoho dalších. Zveme vás k návštěvě finské expozice v pavilonu F a také k účasti na semináři "Smart Manufacturing by Finland", který se uskuteční 5. října (15:00–17:00) na Digitální stagi, po němž bude následovat networkingová recepce. Finské společnosti, se kterými se zde můžete seznámit, budou: Elisa IndustrIQ, Etteplan, Top Data Science, Unikie, Visual Components a Wapice.

Datum: 19.9.2022 13:47:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště