Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Falzifikáty průmyslových komponentů mohou být obzvlášť nebezpečné

 

Padělky v průmyslové výrobě byl název semináře, který se uskutečnil v rámci doprovodného programu MSV. Pořádala jej Trade Media International s.r.o., generálním partnerem akce byl SKF CZ, a.s. S existencí padělků svých výrobků se potýkají všichni značkoví výrobci po celém světě.

„Falzifikáty průmyslových komponentů mohou být obzvlášť nebezpečné. ČR trápí především padělaná ložiska všech velikostí a typů, ale nalézáme je po celém světě. Neprodávají se na tržištích, dokonce ani jejich cena není výrazně nižší než cena originálu, tak jak je to běžné při koupi spotřebního zboží. Čili největším problémem je, že zákazník podle ceny, ani podle pochybného místa prodeje nedokáže poznat, zda se jedná o padělek,“ uvedl Petr Lhoták, manažer pro rozvoj distribuční sítě SKF CZ. Podle něho pomineme-li právní důsledky spojené s padělaným zbožím, jsou s padělky spojena technická a v krajním případě také zdravotní rizika. Místo originálu s jasně definovanými parametry se zákazníkovi dostane do rukou výrobek nepředvídatelné kvality, který může způsobit nejen předčasné selhání stroje, ale též zranění obsluhy.

„Výše možných škod spojených s použitím padělku se liší v závislosti na aplikaci, ve kterém je ložisko použito. Přesto je zákazník vždy okradený a podvedený, a to i v případě, že by padělané ložisko vydrželo takovou zátěž a mělo takovou životnost, jakou zákazník očekává. Klient totiž za padělek značkového ložiska zaplatí vždy výrazně vyšší cenu, než jakou by zaplatil za neznačkové ložisko, které si koupil,“ konstatoval Lhoták. Podle něho padělané ložisko je od pravého na pohled k nerozeznání, není poškrábané, ani zrezivělé, špinavé a krabička, ve které je zabaleno, vypadá stejně jako originál. Proto snadno pronikají na trh. Prostě padělek ložiska od originálu dokáže rozpoznat pouze zkušený specialista a také stroj jej pozná velmi rychle.

Aby člověk nebyl okraden, musí pečlivě vybírat dodavatele. Pokud zákazník vypisuje výběrové řízení, v němž zadá pouze dva parametry (značka SKF a cena), aniž by řešil, kde prodejce nabízená ložiska nakoupil, podstupuje zvýšené riziko, že nedostane to, co zaplatil. Na českém trhu existuje mnoho prodejců ložisek, které nabízejí různé značky za různé ceny, avšak pravý původ ložisek se od prodejců, kteří nejsou autorizovanými distributory SKF, nikdy nedozvíte. Často si ani tito prodejci nemohou být jisti, jestli prodávají originální výrobky nebo falzifikáty. Nejlepší cestou jak se vyhnout padělku, je nakupovat od SKF autorizovaných distributorů.

Velká aféra s padělky ložisek byla v roce 2009 na Ostravsku, kdy policie zabavila téměř 30 tun padělaných ložisek. Společnost SKF ČR vyhrála letos soudní spor s prodejci padělaných ložisek Iva D. a společností 2MaNet s.r.o. Šlo o porušení ochranné známky na 27 180 kusech ložisek v hodnotě 28 milionů korun. Zboží bylo neoprávněně označeno ochrannou známkou společnosti SKF, což potvrdil soudní znalec. Prodejci na vlastní náklady provedou likvidaci všech padělaných výrobků.

SKF je přední světový dodavatel ložisek, těsnění, mechatroniky, mazacích systémů a služeb, které zahrnují technickou podporu a služby zaměřené na diagnostiku strojů a řízení údržby, technické konzultace a školení. SKF má zastoupení ve více než 130 zemích a síť přibližně s 15 000 distributorů v celém světě. Za rok 2014 vykázala skupina SKF tržby ve výši 70 975 milionů SEK a měla více než 48 000 zaměstnanců.

Datum: 16.9.2015 16:14:00

Současně také

Transport a Logistika
13.-17.9. 2021


ENVITECH
13.-17.9. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště