Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Exportní konference o obchodní politice Velké Británie po brexitu

 

Pod názvem „Velká Británie – čtvrtý největší obchodní partner Česka“ se na Mezinárodním strojírenském veletrhu uskutečnila konference, naznačující směr britské obchodní politiky po brexitu. První část konference byla věnována vzájemným česko- britským vztahům, druhá obchodním příležitostem. Setkání se účastnili také velvyslankyně Velké Británie v České republice Jan Thompson a ředitel sekce pro zahraniční vztahy britského Ministerstva obchodu Dominic Meiklejohn.


„Mnoho lidí v Česku se mně ptá, zda opravdu Velká Británie odejde z Evropské unie. Odpověď je ano, rozhodli o tom britští voliči a nemám žádné vážné signály, že by tomu mělo být jinak. Předpokládáme, že 30. března 2019 přestane být Velká Británie členem EU. Podotýkám, že opouštíme EU, ale ne Evropu. Jsme hrdí na to, že jsme Evropané,“ řekla mimo jiné britská velvyslankyně.

Jak zaznělo na konferenci, do 29. března 2019 běží dvouletá lhůta o vypořádání dosavadních závazků. Prioritou britské vlády je sjednat „nové, unikátní, komplexní ekonomické partnerství“, které by mělo platit od konce přechodného období. Velká Británie nechce jít cestou členství v Evropském hospodářském prostoru ani nechce mít podobnou obchodní dohodu, jakou má EU s Kanadou.

Evropská unie chce v aktuální první fázi jednání dosáhnout dohody o hlavních elementech vystoupení Velké Británie z EU – o právech občanů, finančních vyrovnáních a situaci Irska. Jednání o novém rámci vztahů včetně obchodu EU preferuje až ve 2. fázi, přičemž o přechodu do 2. fáze rozhodnou premiéři zemí EU27. Evropská rada zasedá 19. října a 14. prosince. Aby byl čas na ratifikaci, je zapotřebí dojednat výstupovou dohodu a případné přechodné období do listopadu 2018.

„Pro Českou republiku je odchod Velké Británie citelnou ztrátou v řadě oblastí. Byla spojencem při mnoha vyjednáváních, například v otázkách volného obchodu. Budeme se snažit mít úzké obchodní  vztahy s Británii i v budoucnu, nicméně budeme si muset zvyknout, že české firmy přijdou o některé výhody na britském trhu a budou se muset přeorientovat na nástroje bilaterální,“ uvedl na konferenci Vladimír Bärtl, náměstek ministra průmyslu a obchodu České republiky s tím, že raději než o brexitu by diskutoval o nových trzích. „Brexit je však realita,“ dodal.

Náměstek českého ministra zahraničí Martin Tlapa rozvedl myšlenku o příležitostech, které z brexitu mohou pro Českou republiku plynout. Mimo jiné zmínil, že Velká Británie ohlásila investice do infrastruktury, což může být pro české firmy příležitost jakožto pro subdodavatele velkých projektů, například v oblasti jaderné energetiky. Velká Británie chce být silný hráč na globálním trhu, takže i subdodavatelé mohou podle něj těžit z lepšího přístupu na tyto trhy. 

 „Vztahy mezi EU a Velkou Británii jsou natolik zásadní pro obě strany, že se musí dospět k dohodě. Tu zatím nemáme, takže musíme čekat na výsledek jednání. Velké nebezpečí vidím v tom, že v České republice nepochopíme, proč Velká Británie z EU odešla. Není to jen britský problém, je to problém evropský. Reflexe je zásadní, týká se nás a chybí tu,“ uvedl Martin Tlapa, který i nadále vidí Velkou Británii jako významného obchodního partnera České republiky, ale také jako klíčového spojence v otázkách bezpečnosti.

Další tři příspěvky se z různých úhlů pohledu zaměřily na rozvoj obchodních vztahů. Dominic Meiklejohn hovořil o tom, co dělá Department for International Trade, působící ve 108 zemích, a jakým způsobem pomáhá firmám na britský trh. Zmínil také webovou adresu great.gov.uk a aktivity Britské obchodní komory, která od roku 1997 působí v České republice a sdružuje na 200 českých, britských a mezinárodních firem. Aktuálně na MSV lze také získat informace od zástupců agentury CzechTrade v Exportním domě na volné ploše K. Další z řečníků Jan Procházka, předseda představenstva pojišťovny EGAP, která za 25 let činnosti pojistila export za více než 800 mld. korun, hovořil o angažovanosti EGAPu ve Velké Británii a zmínil několik příkladů spolupráce s Lloyd´s v případě dozajištění financování projektů s českou účastí, například v Bělorusku nebo Rumunsku.

V závěru prvního bloku uvedl ekonomický diplomat Aleš Opatrný z Velvyslanectví ČR v Londýně několik aktuálních čísel o stavu britské ekonomiky i českého exportu, který byl zejména díky produktům automobilového průmyslu (automobily, součásti motorových vozidel, snímače a čidla) rekordní v roce 2016 (206 mld. Kč). Podrobněji hovořil také o  obchodní politice Velké Británie po brexitu, o příležitostech plynoucích z partnerství s britskými firmami a také o konkrétních akcích na podporu českého exportu v příštím roce, jako je stánek na veletrhu All Energy (květen), prezentace českých nanotechnologií (červen), Czech Beer Day a Farnborough International Air Show (červenec), Automotive Suppliers Day a CZ ICT start-upy v Londýně (září), prezentace českých zdravotních technologií, českého skla (říjen) a Advanced Engineering, TBC ( (listopad).

Druhá část setkání patřila diskusi o obchodních příležitostech, které se zúčastnili kromě Aleše Opatrného také Filip Franěk a Petr Karel z Britské obchodní komory, Robert David ze společnosti  Allen&Overy, David Alan Shore z TIME 24 LIMITED a Jaroslav Kuneš, finanční ředitel akciové společnosti SIPRAL.

Datum: 11.10.2017 12:54:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště