Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Export čelí novým výzvám, ale zatím se mu daří

 

Společnosti UniCredit Bank a UniCredit Leasing jsou již řadu let významnými partnery českých exportérů. V úvodní den MSV na stánku v pavilonu Z představily novinky z oblasti korporátního bankovnictví, úvěrování a exportního financování.

„Přes nejistotu zejména na východních trzích se českému zahraničnímu obchodu daří a míří k rekordnímu přebytku. Rádi se opět vracíme na Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, abychom potvrdili naši pozici jednoho z lídrů v oblasti exportního financování a služeb pro korporátní klientelu, prohloubili spolupráci se stávajícími i novými klienty, pomohli jim udržet si stávající trhy a dobýt ty nové,“ uvedl Jiří Kunert, předseda představenstva a generální ředitel UniCredit Bank.

Exportní financování v poslední době čelí novým výzvám, mimo jiné i zpřísnění všeobecných pojistných podmínek, nicméně UniCredit Bank zde v roce 2014 očekává další nárůst transakcí. Mezinárodní obchod nyní ovlivňuje především politická situace na Ukrajině a ekonomické sankce mezi Západem a Ruskem, což má podle Tomáše Hrona, ředitele  Global Transaction Banking UniCredit Bank, značný dopad i na rozhodování českých exportérů. „Řada již dohodnutých obchodů je pozastavena, na druhé straně se zde nadále objevují nové transakce. Rusko i Ukrajina vždy byly pro exportní financování významné trhy, ale zároveň již dříve šlo o trhy rizikové. V současné situaci proto vidíme i určitou příležitost, protože v Rusku máme sesterskou banku UniCredit, se kterou úspěšně spolupracujeme,“ konstatoval Tomáš Hron a zdůraznil, že v nových podmínkách je nezbytné, aby všichni přistupovali ke transakcím opravdu svědomitě.

Nejistota v návratnosti investic a omezení v obchodních stycích s Ruskem exportéry nutí hledat nová vhodná teritoria pro svůj vývoz, a to i mimo Evropu. Podle doporučení Jiřího Kunerta by české firmy měly hledat možnosti kooperace například s partnery z dalších zemí Evropské unie a jako subdodavatelé s nimi exportovat do vzdálenějších teritorií. Za perspektivní označil země Latinské Ameriky, kde mají naše výrobky tradičně dobrou reputaci, a samozřejmě státy Asie, kde je dobré spolupracovat s exportními agenturami. Nejrychleji rostoucím regionem je ovšem Afrika a z blízkých zemí je podle Jiřího Kunerta zajímavé Turecko a také Řecko, kde se dnes otevírají nové exportní příležitosti

UniCredit Leasing se v Brně představuje jako jeden z lídrů na trhu nebankovního financování. Na veletrhu se soustřeďuje především na financování strojů a dalšího technického vybavení a nabízí hned několik způsobů jak profinancovat klientův investiční záměr. „UniCredit Leasing se čím dál více věnuje financování transportní techniky, strojů a zařízení, protože poptávka v těchto oblastech se s oživením české ekonomiky neustále zvyšuje. Klienti inklinují především k finančním produktům, které jim zajistí potřebné investice, ovšem s minimálními či nulovými počátečními náklady pro firmu,“ uvedl Jiří Matula, generální ředitel UniCredit Leasing pro ČR a SR.

Za první pololetí roku 2014 společnost dosáhla meziročního nárůstu o 11, 5 procenta a nejvyšší růst byl právě v podnikatelské sféře. „Podnikatelé více investují a z toho je vidět, že věří v budoucnost. Nejrychleji zde rostl segment financování nákladních automobilů a těžké dopravní techniky, a to o 33 procent. Financování dalších potřeb pro podnikání meziročně vzrostlo o 11,4 procent a financování osobních automobilů o 8,9 procent,“ upřesnil Jiří Matula a dodal, že novinkou společnosti UniCredit Bank je zvýhodněné financování vozidel na alternativní pohon.

Datum: 30.9.2014 12:17:00

Současně také

Transport a Logistika
8.-12.11. 2021


ENVITECH
8.-12.11. 2021

 

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem MSV

 

Fotogalerie

Facebook

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště